alexa
Metin2
2005 yilinda Ymir Entertainment bünyesinde Kore’de hayatina baslayan Metin 2 , Gameforge 4D sayesinde, ülkemiz de dahil olmak üzere tüm Avrupa’da yogunlukla tercih edilen bir MMORPG halindedir. Metin2 Ejder Parasi , Gameforge üzerinden E Pin yani kupon bozdur bölümünden aktif edilebilir.  Metin2 Yang, CH4 Mavi krallik Köy gardiyanı yanında teslim edilmektedir.
262
Bedensel Savaşı Rehberi
Salih Y.
20 Aralık 2014 23:24
Savasci (Bedensel) Klavuzu
Öncelikle selamlar herkese. Burada elimden geldigi kadar bedensel savasci hakkinda sizlere bilgi vermeye calisacam. Avantajlarini ve dezavantajlarini siralayacam.

Bedensel savasci gücünü normal kilic vuruslarindan alir. Bu da demektir ki kilic vuruslarimizi ne kadar güclendirirsek biz de o kadar gücleniriz. Bu yüzden hava kilicini ilk sirada master yapiyoruz. Skiller sadece zamanlari geldiginde kullanmaya ve rakibi yere düsürmeye yarayan alternatiflerdir. Bedensel savasciyi kendine has yapan iki skill vardir; hava kilici ve öfke. Bunlar master olmadan tam anlamiyla bir bedensel savasci olamazsiniz. Diger 3 skillimiz (kilic cevirme, üc yönlü kesme, hamle) sadece kullanildiginda anlik hasar veren skiller oldugu icin hic bir özelligi yoktur diger karakterlerin hasar veren skillerinden. İleride deginecez bu konuya bol bol.

 Statlardan bahsedelim:

Savascinin en önemli stat'i STR'dir. Bedensel savasci da tamamen atak üzerine dayali bir karakter oldugu icin önceligi her zaman STR'ye vermelisiniz. Zira hava kilicinin verdigi degeri str arttirir. Gücünüz tamamen kilicla verdiginiz hasara bagli oldugu icin de bu hayati önem tasir. Bu yüzden önce hava kilicini master yapiyoruz ki hem normal vurus gücümüz hem de skillerimizin vurus gücü artsin.

 Tavsiye stat gelisimi söyle:

Baslarda 2 STR 1 VIT. VIT 30 oldugunda full STR. STR full oldugunda full VIT. Daha sonra da full DEX.
Bunu kendinize göre degistirebilirsiniz fakat benim tavsiyem bu yönde. 2 STR 1 VIT, 3 STR 1 VIT, (hic tavsiye etmesem de) 1 STR 1 VIT seklinde de gelistirebilirsiniz statlarinizi.

 SKİLLER nasıl olmalıdır.
Oncelikle her skill hakkinda biraz bilgi vereyim:

Hava kilici: Yari pasif bir skilldir. Acildiginda süresi dolana kadar kilic darbelerimizin ve skillerimizin verdigi hasari arttirir. Bedensel'i bedensel yapan en önemli iki skillden birisidir. İlk sirada master yapilmasi gerekmektedir.

Öfke: Yukarida degindigimiz bedensel'i bedensel yapan iki skillden digeri de öfkedir. Zira ne demistik? Bedensel savascinin gücü kilic darbelerindedir. Bu yüzden de kilicini mümkün oldugu kadar hizli kullanmalidir bir bedensel savasci. Bu da anca öfke'yi master yaparak olur. Öfke aldiginiz zarari arttirsa da size öyle bir saldiri hizi verir ki genellikle rakipleriniz sizi öldürmeye calismaktan cok yerden kalkabilmeye konsantre olur. Aldiginiz fazla hasarlari saldiri hizini gayet güzel kapatir, üzerine kâra gecer. Verdigi hareket hizi da cabasi. 2. sirada master yapilmalidir.

Kilic cevirme: Kilic cevirme alan skill'i olmasinin disinda hic bir özelligi olmayan, sadece rakibe hasar veren bir skilldir. Kacirma ihtimali azdir fakat dolum süresi uzundur. Pvp yerine kasmaya agirlik verenlerin 3. sirada kilic cevirmeyi acmalari daha uygun olur.

Üc yönlü kesme: Üc yönlü kesme her ne kadar iskalama sansi bir hayli yüksek olsa da pvp'de bedensel savascinin en etkili atak skillidir. Toplam verdigi hasar kilic cevirmeden yüksek olmakla birlikte dolum süresi de 15 saniyedir. Ayrica kitaplari da kilic cevirmeden ucuz oldugu icin kolay gelistirilebilir bir skilldir. Pvp'ye agirlik vermek isteyenlere tavsiyem üc yönlü kesmeyi ücüncü sirada master yapmalaridir. Yok ben suya sabuna dokunmam kasarim derseniz üc yönlüyü 4. siraya birakabilirsiniz.

Hamle: Rakibi sersemletmesinden baska hic bir özelligi olmayan, hasari düsük bir skilldir. Dolum süresi de bir hayli fazladir. Yüksek lvl'larda neredeyse herkeste sersemlige karsi bagisiklik bulunan bir kalkan olacagi icin bu skill'i master yapmaniz size hic bir sey kazandirmayacaktir. Dolayisiyla son siraya birakilmasi gereken bir skilldir. 1 puan verildigi takdirde bile zaten islevini yerine getirmektedir.

 Pvp icin tavsiye edilen skill siralamasi:

Hava kilici > Öfke > Üc yönlü kesme > Kilic cevirme > Hamle

Kasmak icin tavsiye edilen skill siralamasi:

Hava kilici > Öfke > Kilic cevirme > Üc yönlü kesme > Hamle


Gördügünüz gibi bedensel savasci oynamasi ve ögrenmesi en kolay karakter. Elinizde pek fazla bir secenek yok. Fakat kolay oldugu kadar da eglenceli bir karakter. Özellikle bedensel savasciyla kasarken aldiginiz keyfi diger hic bir karakterden alacaginizi sanmiyorum. (Büyülü silah suralar hakkinda biraz soru isareti var kafamda sadece, lvl 80'lere gelince onlar kadar iyi kasabilen bir karakter mevcut degil malesef)

Simdi gelelim karakteri digerlerinden ayiran en büyük etkene, itemler.
Bedensel para kazanma:

Öncelikle metin'den düşen itemleri satarak para kazanabilirsiniz.Slotlardan düşen iyi efsunlu itemleri satarak.28-35 lwller arası kdp- weya dolunay düşürerek para yapabilirsiniz.(kdp vadide sol üsteki yaratıklardan,Dolunay ise Vahşi okcu veya Uzmandan düşebilir).Ayrıca Boss keserk we + basarakta para kazanabilirsiniz.Veya ucuza alıp pahalıya satarak.

 Şimdi gelelim itemlere:

Silah:Öncelikle Bedensel savascı için en mantıklı silah tek el kullanılan silahlardır.(dolu,muho wb)
30 lwle kadar ne kullandıgınız pek önemli değil.30 lwlde iyi ort. bi dolunay ayarlayın.dolunay sizi 65 lwl e kadar görebilir hatta ortalaması +40 ise 75 lwl e kadar kullanabilirsiniz .(tabi kasılmada)75 lwlde ise iyi ort. bi zehir tadından yenmez.Ws de ise en iyi silah muharrabedir.Muharrebeye durumunuz yoksa en az bi +6 peride iş görür.aynı zamanda 70 lwl oldugunuzda yarı-insanda kullanabilrsiniz.
taşlar: kasılma: 2 hane:canavar-öldürücü darbe , 3 hane:canavar-öldürücü darbe-sogutma veya kavrama secim sizn
ws: 2 haneli:savasçı-öld. darbe , 3 hane:savasçı-darbe-sogutma weya savaşcı ninja su tasları.
NOT: Tasları en aşşa +3 eklemeye calısın.
Zırh:Kullandığınız zırh kendi lwlinizin en aşşa +6 sı fln olmalı gerisi önemli değil.
Taslar:2 haneli:savunma-hız, 3 hane:savunma-hız-korunma
Kask:+9 demir kask bulmaya calısın.60 lwl kaskları hakkında henüz bi fikrim yok.
Ayakkabı:ayakkabıyı hp li bulmaya çalısın.en faydalı ayakkabı ankadır.+9 10 blok weriyor we dönüştürülebiliyor.
Bilezik:+9 gümüş weya +9 beyaz altın, ayrıca 1500-2000 hpli bileziklerde bulabilirseni kullanabilirsiniz.
Kolye:hp li kolye bulmaya çalışın.en isi cennet gözü kolyedir.
Kalkan:Kalkanınızda en önemli efsun sersemletme bağışıklıgıdır.61 lwl den sonra ws attıgınız karaktere göre aslan ağzı,kaplan,şahin kalkan kullanabilirsiniz.(oyunun çogunlugu savascı oldugundan önceliğiniz şahin kalkan bulmak olmalı)
Küpe:+9 abonoz Küpeen faydalısı olur. 

 Efsunlar:

Silah:yarı insan,kritik,delici,sersemletme weya zehir tutturmaya calısın.
Zırh:hp,kılıc-cift el savunma,hp emilimi
Kask:Yarı insan,Zehir
Ayakkabı:hp,savunma,kritik,sersemletme
Bilezik:hp
Kalkan:Sersemletme bağışıklık,yarı insan, bloklama,+ Güç
Küpe:savunma,+ hız
Kolye:hp,kritik,delici,savunma,sersemletme
en faydalı bonuslardır.

Kasarken;
Öncelikle kasma esnasinda ve savas esnasinda farkli itemlar kullanmamiz gerektigini söyleyebilirim (tabi ki secim yapma sansi sunan itemlariniz varsa)

Kasarken mutlaka kritige abanmaniz gerekiyor. Eger zindanda kasiyorsaniz ilaveten simsek dayanikliligi cok isinizi görür. 
%10'un üzerinde simsek dayanikliliginiz varsa neredeyse kritik yemezsiniz örümceklerden. %15 yaparsaniz tutabilene ask olsun. Bir de %20'nin üzerinde kritiginiz varsa cok rahat lvl atlayabilirsiniz. Bunlari yaparken hp'nizi de makul bir seviyede tutmaya özen gösterin. Gümüs bileziginiz +9 degilse +6 cennetin gözü bilezik bulabiliyorsaniz onu kullanin. Savasci icin abanoz kupeden daha ideal bir küpe yoktur, o yüzden abanozdan vazgecmeyin asla. Kalkanda da str bonusu varsa tadindan yenmez. Tabi bir de bloklama var. Söyle ki; +6 anka ayakkabi %7 (yanlis hatirlamiyorsam), zirhta %15 bloklama, kalkanda %15 bloklama ve zirhta +4 korunma tasi basili birisinde toplamda %45 blok sansi oluyor. Bu da demektir ki örümceklerin size her vurusunun %45 oranda etki etmeme sansi mevcut. Tabi bunun icin cok para ve cok sansa ihtiyaciniz var o yüzden siz yukaridaki önerilerimi dikkate alin bence.

Düelloda ise karsinizdaki rakibin kullandigi silaha göre bir savunmaniz olmasi gerekir. Misal: kilic savunmasi, bicak savunmasi, cift el savunmasi veya kara büyü suralar icin büyü savunmasi. Genelde herkes kilic savunmasina yüklendigi icin bu konudan en cok bedensel savascilar (sayilari daha fazla oldugu icin) daha sonra da büyülü silah suralar cekiyor. Zihinseller genellikle cift el kullaniyorlar. Kilic savunmasini asmanin tek yolu da delici vurustan geciyor. Düelloda savunmayi da saldiriyi da elden birakmamaniz gerektigi icin makul derecede bir savunma (kalanini 61 kalkani ile kapatmaya calisin) elde ettikten sonra saldiriniza önem vermeniz gerekiyor. Cünkü yukarida da dedigim gibi bedensel savasci atak üzerine kurulmustur. Delici ve kritik bonuslarini birbirine yakin yüzdelerde tutmaya bakin. Ikisi de %30 civarinda olursa iste o zaman karsinizdaki rakip kim olursa olsun ecel terleri dökmeye baslayacaktir. (tabi aranizda onlarca lvl farki yoksa)

Bir de "yari insanlara karsi güclü" bonusu var ki düellonun kaderini belirler. Bildigim kadariyla kaskta, bilezikte, kilicta bulunuyor bu bonus. (kupe de olup olmadigini tam hatirlamiyorum) Bu bonusun yüzdesi kadar diger oyunculara vurdugunuz hasar da artiyor. Karsinizdakinin savasci, sura, ninja veya saman olup olmamasi onemli degil, yeter ki oyuncu olsun. Fakat bu bonus yaratiklara karsi etkili olmuyor.

65 lvl'a kadar eger bulabilirseniz ortalamasi yüksek bir +9 dolunay kullanmaniz sizin yarariniza olacaktir. Bulamazsaniz +6 kanli, +6 büyük kilic, +6 ucan büyücü veya +6 yarimaya tamah etmeniz gerekecektir büyük ihtimalle cünkü bunlarin +7'leri cok nadir bulunur. +7 olsa bile hic biri ortalamasi %30 olan bir +9 dolunayin verdigi etkiyi veremez. Hatta +9 olsalar bile veremezler.
Eger kasmaktan yanaysaniz kiliciniza sogutma ve öldürücü darbe taslari basmaniz gerekir. 3 slotlu bir kiliciniz var ise yanina canavardan koruyan tas (bunu basacaksaniz +4'den asagisini basmayin) veya kavrama taslarindan birini ekleyebilirsiniz. Secim size kalmis.
Pvp'ye agirlik verecem derseniz istediginiz karaktere karsi güclü olan taslardan birini veya ikisini hatta ücünü ekleyebilirsiniz.
Ikisi de orta seker olsun diyenler icin savasci ve öldürücü darbe taslarini öneririm. Ne de olsa oyunun %60'indan fazlasi savasci.
 

Bedensel Savaşçı Detaylı Kasılma Rehberi

0-5 LwL : Yabani Köpek Slotları
5-8 LwL : Mavi Kurt Slotları
8-12 LwL : Ayı ve Aç Ayı Slotları
12-15 LwL : Kahverengi ve Siyah Ayı Slotları
15-17 LwL : Kaplan ve Aç Kaplan Slotları
17-18 LwL : Beyaz Kaplan ve Aç Beyaz Kaplan Slotları
18-21 LwL : Siyah Rüzgar Okçu ve Asker Slotları
21-30 LwL : Yabani Deli, Piyade, Uşak ve Asker Slotları
30-38 LwL : Çöl Slotları
38-45 LwL : Siyah Ork Slotları
45-50 LwL : Örümcek Zindanı 1. Kat Sonu Slotları
50-60 LwL : Hayalet Orman Slotları
60-70 LwL : Kızıl Orman Başı Slotları
70-75 LwL : Kızıl Orman Sonu Slotları
75-85 LwL : Buz Zindanı Slotları
85-99 LwL : Sürgün Mağarası Slotları
Cevap bulunamadı.