alexa
Metro Last Light
Metro Las Light; Rusya’ya atılan bir nükleer bombadan sonra halkın kendisini Metro istasyonlarına hapsederek sahip oldukları sınırlı yaşam olanakları ile hayatlarını sürdürmeye gayret etmesi ve bu sırada gerçekleşen mutasyonvari değişimlerin getirdiği korku ve gerilim dolu anların konu alınıyor. Aldiginiz Metro Last Light Cd Key'i geçerli bir Steam hesabinda kullanabilirsiniz. Internet baglantisi gerektirir.
241
Metro: Last Light İnceleme - 5 - Gordon Artyom Freeman
Anıl K.
27 Nisan 2015 00:09

Metro: Last Light, bir önceki oyunu Metro 2033 gibi sıralı bölümlerden oluşuyor. Bir bölümü tamamlamanız ardından Artyom'un ağzından olayı dinlediğiniz yükeleme ekranı geliyor ve yeni bölüme geçiş yapıyorsunuz. Yapımcı ekibin bu kısımları koruması iyi olmuş. Çünkü Artyom'un kendi ağzından olayları dinlemek hikayeye hakimiyetinizi ve bakış açınızı değiştirebiliyor. Ancak bu sahneler dışında Artyom'un ağzından laf çıkmıyor. Metro 2033'teki gibi sessiz takılan Artyom, ne insanların konuşmalarına cevap veriyor, ne de silah satıcılarının tacizlerine karşılık veriyor. Kendisi adeta Gordon Freeman'ın Metro şubesi gibi.

Hazır bir üst satırda silah satıcılarından bahsetmişken oyundaki silah ve mermi alışverişinin bir önceki oyunda olduğu gibi korunduğunu da söylemek gerek. Gene mermileriniz hem düşmanlarınızı yok etme aracınız hem de paranız. Bu mermilerle isterseniz mermi alabilir (!), isterseniz yeni silahlar edinebilirsiniz. Bu alışverişin yanında silahlarınıza modifikasyon da yapabiliyorsunuz. Silahın menzilini güçlendirmek, isabet oranını arttırmak gibi çok çeşitli olmasa da modifikasyon alternatifleri oyunda yer alıyor.

Metro 2033'e göre Last Light'ta sinematik sahnelerin sayısında bir artış olmuş. Ancak bu demek değil ki oyun bir Call of Duty'ye dönmüş. Metro: Last Light efendiliğini bozmayarak bu sinematik sahneleri abartmamış. Ki çok da iyi yapmış. Bu sayede oynanışınız çok baltalanmıyor ve sinematik sahnelerin kıymeti daha da artıyor.

Sinematik sahne falan diye anlatıyorum ama oyunla ilgili önemli bir sorunun cevabını hala vermedim.

Metro 2033 iyi bir FPS oyunu olarak bilindiği kadar, iyi bir korku oyunu olarak da lanse edilir. Peki Metro: Last Light, önceki oyundaki korku unsurlarını koruyabilmiş mi?

Maalesef koruyamamış. Tabii bu, "Oyun atmosferini kaybetmiş, günlük güneşlik bir hal almış." demek değil. Metro: Last Light atmosferinden hiçbir şey kaybetmemiş. Oldukça güçlü bir şekilde atmosfer bir kenarda duruyor. Last Light'ın korku anlamında sorunu daha agresif bir oyun olmayı tercih etmesinde yatıyor. Evet, kabul ediyorum; zaman zaman oldukça güzel gerileceksiniz. Hatta çoğu korku oyunundan daha çok gerdiği anlar olacak sizi. Fakat Metro 2033'le kıyaslandığında Last Light'ın bu konuda başarısız kaldığı bir gerçek. (2033'teki efsane kütüphane bölümünü hatırlayın. Bu oyunda maalesef öyle gerilimli bir bölüm yok.)

Gelelim oyunun teknik kısmına. Last Light'ın atmosferi bir önceki sayfada da dediğim gibi şahane. Bu atmosferi bize yanıstmada yardımcı olacak grafiklerde türünün iyi örneklerinden. Ama en iyi örneklerinden değil. Çevre modellemesi, uzak çizim, ışıklandırma gibi konularda başarılı olan Last Light; zaman zaman kötü kaplamaları ve yetersiz yüz modellemelerine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu bulunduğunuz ortamın büyüsünü bozmuyor. Çünkü oyundaki mekan tasarımları oldukça başarılı. Girdiğiniz yıkık dökük mekanlar, harabe şehir görüntüsü, metrolar, dar dehlizler sizi ortamın içine sokacak cinsten. Sadece, bazı dış ortamları tasarım olarak beğenmediğimi belirtmeliyim. Ama Metro 2033'e göre farklı bir dış dünya atmosferi sunması açısından Last Light'ın hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ağrılıklı olarak sulak zeminlerden oluşan dış dünyada bazen sisli, bazen güneşli, bazen de yağmurlu bir havayla karşılaşacaksınız.

''ALINTIDIR''

Cevap bulunamadı.