alexa
Metro Last Light
Metro Las Light; Rusya’ya atılan bir nükleer bombadan sonra halkın kendisini Metro istasyonlarına hapsederek sahip oldukları sınırlı yaşam olanakları ile hayatlarını sürdürmeye gayret etmesi ve bu sırada gerçekleşen mutasyonvari değişimlerin getirdiği korku ve gerilim dolu anların konu alınıyor. Aldiginiz Metro Last Light Cd Key'i geçerli bir Steam hesabinda kullanabilirsiniz. Internet baglantisi gerektirir.
321
Oyun Hakkındaki Yorumlar - 6 - Almaya Değer Bir Oyun (Durmaplay'den alın gönül rahatlığıyla)
Anıl K.
27 Nisan 2015 00:24

zamanda metroda da kullanmamız gereken yerler bulunuyor.

MLL3

Oyunu bitirmek için illa ki düşmanlarınızı öldürmeniz gerekiyor diye bir şey yok. Kimseyi öldürmeden de oyunu bitirebilmek mümkün. Tabi bu öyle eli kolu sallayarak geçmek kadar basit bir olay değil. Hatta düşmanları öldürerek gitmekten bile daha zor, daha heyecanlı ve sabır isteyen bir şey. Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama bence en eğlenceli olan yöntem de bu. Düşmanları öldürmeden geçebilmek için gölgeleri kullanıyoruz. Karanlık bizim dostumuz, ışık ise düşmanımız. Düşmanları gölgelerin altında saklanarak, ışıklara bulaşmadan çevrelerinden dolanmamız gerekiyor. Dediğim gibi sabretmemiz gerekiyor bunu yaparken. Sinsice geçerken tıkanma diye bir şey yok, oyun zaten düşmanları öldürerek geçilebileceği gibi aynı zamanda saklanarak da geçilebilecek şekilde ayarlanmış. Azıcık bekliyoruz, düşmanlarımız biraz çene çalıyor ve ardından ayrılıp bize (bilmeden) yol açıyorlar. Yapay zekadan şüphe edeceğimiz yer işte burası. Çünkü bazen öyle yerler oluyor ki düşmanlarımızın neredeyse dibinden geçtiğimiz halde bizi duymuyorlar veya görmüyorlar. Bu gariplik de yapay zekaya çok fazla önem verilmediğini gösteriyor. Her neyse, konumuza dönelim. Bu sessizce geçme olayı tabi size kalmış bir şey. “Amaaaan kim uğraşacak be öyle” diyorsanız elinize silahınızı alın ve yeri, göğü düşmanlarınızın kanlarıyla sulayın. Tek vahşi ve acımasız olanlar onlar değil, değil mi?

MLL8

Silahlar konusundan da bahsetmek isterim. Yanınızda toplamda 3 tane silah, bunların yanısıra da bıçak ve bombalarınız bulunuyor. Silah çeşidi olarak bir önceki oyuna nazaran daha fazla alternatif bulunuyor. Yakın dövüşte kullanabileceğimiz kendi bıçağımızla beraber bir de sessizce öldürmek için fırlattığımız atılabilen bıçaklar bulunuyor. Revolver ve Lolife olmak üzere .44 kalibre mermi kullanan 2 tane tabancamız mevcut. Tüfekler sınıfında 8 tane silah bulunuyor. Bu tüfekler de Bastard, Keleş (diğer ismiyle AK-74), değiştirilmiş rus tüfeği(bir diğer adıyla AKS-74u), Keleş 2012, RPK-74, VSV(VSK-94), Valve ve Preved. Yakın mesafede en iyi verimi sağlayan silahlar olarak bilinen 5 çeşit de “shotgun” mevcut. Ashot, Saiga-12, Shambler, Duplet ve ağır pompalı Abzats oyunda bizleri bekliyor. Helsing ve Tihar isimleriyle iki çeşit de hava basınçlı silah mevcut. Bu hava basınçlı silahlar, isimlerindeki gibi hava basıncı ile kullanılıyor. Bu yüzden her fırsatta silahların pompasını kullanaraktan hava pompalamamız gerekiyor. İsmiyle dehşet saçan ünlü Minigun ve ev yapımı bombaatar da oyunda mevcut olan silahlardan biri. Bir de zor durumlarda güvenebileceğimiz dostumuz bombalarımız var. Ayrıca silahlarımıza ek olarak dürbün, lazer, susturucu vb. şeyler takma şansımız da var. İhtiyaca, zevke ve biraz da cebimizdeki mermi miktarına (mermiler, oyundaki para birimi) göre değişir neler takacağımız, takabileceğimiz.

MLLCUSTOMIZE

Metro Last Light, Nvidia destekli bir oyun ve Nvidia’nın sağladığı tüm imkanlardan son damlasına kadar yararlanmış yapımcılar. Metro Last Light’ın her bir yanı buram buram PhysX kokuyor. Sokaklarda, metroda her yerde yoğun ve düzenli bir şekilde kullanılmış. PhysX’in bu yoğun ve düzenli kullanımı da oyunun içindeki gerçeklik ve görselliği bir üst düzeye çıkarmış. Tabi ışıklandırma ve gölgelendirmeye de değinmeden edemem. El fenerimizin şarjı azalırken de ışığın da hafif hafif söndüğünü görebiliyorsunuz. Yapımcıların oyun içi ayrıntıya gerçekten önem vermiş olduğunu daha oyuna ilk girdiğimizde anda anlayabiliyoruz. Oyuncuların oyuna dalıp da saatlerin nasıl geçtiğini anlamamasını engellemek amacıyla Artyom’un kolundaki saatte gerçek saati görebiliyoruz.  Şarjördeki mermileri gözüken silahları kullanırken, ateş ettiğinizde şarjördeki mermilerin de azaldığını görebilmek mümkün.

MLL0

Oyun içi sesler ve müzikler bize oyunda yardımcı olacak en önemli şeyler. Düşmanlarımızın bizi görüp görmediğini, nerede olduğumuzu bilip bilmedikleri ve etrafta düşmanların kalıp kalmadığını anlamamızda yardımcı olarak bize en büyük iyiliği yapıyorlar zaten. Filtremizin tükenmesine 1 dakika kala da uyarıyorlar sağolsunlar. Bir de yer yer gerici müzikler çıktığında da bizi birazdan neyin beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bunların yanı sıra ünlü “Ölümün sessizliği” var ki ona söylenebilecek hiçbir şey yok.

MLL2

Post apokaliptik temasının hakkını veren oyunlardan biri olan Metro Last Light görsel efektleri, seslendirmeleri ve o muazzam hikayesiyle oyuncusunu kendisine bağlayabilecek bir oyun. Eğer ki gerilim, hayatta kalma ve korku temalı oyunları seviyorsanız, tüm bu temaları bir arada FPS tarzında oyuncularına sunan Metro Last Light’ı herkese tavsiye ediyoruz.

ALINTIDIR

Cevap bulunamadı.