alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
278
Bloklar ve Cevherler Rehberi
Erhan Ş.
26 Aralık 2014 23:28

*Yazının yayınlanmış kısmı yalnızca bir bölümüdür. Yazının devamı gelecektir.
Bloklar, Minecraft'ın temel yapı birimleridir. Bu yazı 1.7.5'e göre hazırlanmış olup son sürümle gelen blokları kapsamaktadır.

Doğada Var Olan Bloklar

Taş
IMG 
Taş doğada hemen hemen her yerde rastlayabileceğiniz aynı zamanda kürek, çapa, kazma, kılıç vb. araçların yapımında da sizlere faydalı olabilecek bir madendir. Haritadaki en yaygın 2. bloktur. Çim bloğunun altında rastlamanız da yüksek bir ihtimaldır.

Çim Blok
IMG 
Çim blok, doğada kendi kendine yayılabilen bir bloktur. Opak bir bloktur. Kürek yardımıyla kolayca kazabilirsiniz. Büyümelerine cam, çit vb. blokların altında da sürdürebilirler. 5 ayrı renk tonuna sahiptir. Üzerinde hayvanlar dolaşabilir. Özellikle koyun için en uygun bloktur. Açlııklarını çimlerden giderirler. Çimler üzerinde karanlık bir ortam kurarsanız, çim yok olacaktır. 

Toprak
IMG 

Toprak, yine çok bulunan madenler arasında yer alır. Opaktır. Kürek ile kazılabilir. Yanıcı değildir. Madencilik sırasında büyük bir engel olarak görülmektedir. Yer tabakasının en üst kısımlarını kaplar. İlk gün hayatta kalırken, topraktan ev yapabilirsiniz. Toprak size uzun müddet hizmet verecektir.
Katman Kayası
IMG 
Siyah ve gri renklerden oluşur. Etrafa büyük ölçüde karanlık verebilir. ( bir yeri katman kayasıyla kapatırsanız ) Bunu yumruklayarak kırmak imkansızdır. Ancak yaratıcı modda diğer tüm blokları yapabildiğiniz gibi katman kayasını da tek vuruşta kırabilirsiniz. Katman kayası yerin 4 kat altında, nadiren üst tabakalarda ve çoğunlukla en alt tabakada olur. Yaratıcı modda iken en alt katmanda bu kayanın kırılması sizi dünyadan aşağıya düşürecektir. Hiçbir şekilde TNT gibi bir patlatıcıyla patlatılamaz.

Su
IMG 

Sıvı bir madde olması nedeniyle sadece boş bir kova yardımıyla alınabilir ve yine boş bir kova yardımıyla yerleştirilebilir. Nether dünyasında bulunamaz. Yaygın olarak okyanuslarda, çöllerde ve ara ara çimenlerin arasında küçük göl şeklinde bulunabilir. Üzeride yürümek gibi bir şansımız olmadığından bir tekne yardımıyla su üzerinde seyahat edebiliriz. Ayrıca etkili bir yangın söndürücüdür. Lav ile karşılaştığı zaman obsidyen bloğuna dönüşebilir. Patlamalara karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır.
Lav
IMG 
Lav çoğunlukla yer altında mağaralarında bulunur. Zaman zaman zeminde durgun, zaman zaman ise yukarıdan bir lav havuzuna akar şekilde rastlayabilirsiniz. Lav ile temas etmeniz halinde yanabilir ve ardından ölebilirsiniz. Lav akıntısını merdiven ile (basamak merdiven değil!) durdurabilirsiniz. 

Kum
IMG 

Kum yer çekimden etkilenen bir bloktur. Yani kum bloklarının havada asılı kalması gibi bir durum söz konusu olamaz. TNT ve cam yapımında role sahiptirler. Genellikle su kıyılarında ve su altlarında çokça bulunur. TNT'yi çalışma masasında, camı ise fırında kum yardımı ile yapabilirsiniz. Ayrıca inşa bloğu olarak kum taşları da mevcuttur. 
Çakıl
IMG 

Çakıl da aynı kum gibi yer çekiminden etkilenen bir taştır. Çakılın bu özelliği sayesinde büyük boşlukları olan ve aşağıya inen küçük deliklerde üstüne atlayarak aşağıya kolayca inebilirsiniz. Çakmak taşının kaynağıdır.
Altın Cevheri
IMG 

Altın (özellikle sunucularda) değerli bir madendir. Bu cevheri bir altın külçesine çevirebilmek için bir fırın ve yakacağa ihtiyaç vardır. Cevher, külçeye dönüştükten sonra silah, zırh ve araç yapımlarında da kullanılabilir.
Demir Cevheri
IMG 

Demir, oyun içerisinde değerli bir madendir. Değerliden kastım çok para etmesi değildir. Yine altın gibi zırh, silah ve araç yapımlarında kullanılır. Demir külçesi elde etmek için bir fırına ve yakacağa ihtiyaç vardır. 
Kömür Cevheri
IMG 

Kömür, oyun içerisinde yakacak olarak kullanılabilir. Ayrıca meşale ve ateş topu yapımında da kullanılır. Taşların arasında veya çölde de rastlayabilirsiniz.
Odun
IMG 

Odun veya ahşap ormanda ağaçlar elde edilir. Yumruklayarak veya bir baltayla kesebilirsiniz. Odun çok işlevli bir madendir. Birden fazla çeşidi vardır. Odun ile; tekne, çanak, düğme, çit, ahşap kapı, çit, çit kapısı, merdiven, çalışma masası, ahşap tahtalar, sopa, meşale, tuzak kapısı, çubuk, ahşap basınç plakası, ahşap basamak ( ve kazma, kürek gibi araçlar ) gibi eşyaları oluşturabilirsiniz.
Lapis Lazuli Cevheri
IMG 

Lapis lazuli cevheri diğer madenlerde olduğu gibi yakılınca kaynak veren bir cevherdir. Mavi boya oluşturmak veya bazı boyalarla karıştırıp yeni renkli boyalar elde etmek için kullanılır. Ayrıca lacivert blok elde etmede de kullanılır. Sunucularda tecrübe puanı kazandırır. 
Kum Taşı
IMG 

3 adet kumtaşı vardır. İnşa bloğu olarak iyi bir renge sahiptir ve oldukça kullanışlıdır. Kumtaşı basamak, kumtaşı merdiven gibi araçlara da dönüşebilir.
Elmas Cevheri
IMG 

Elmas çok değerli ve sağlam bir madendir. Elmas cevherini yine fırın yardımı ile kaynağa çevirebiliriz. Elmas ile zırh, silah ve araç yapılabilir. Nadir bulunur.
Kızıltaş Cevheri
IMG 

Kızıltaş, Minecraft'ın elektrik kablosudur diyebiliriz. Kızıltaş, oyuncularla ilgili özel bir yetenek isteyen bir araçtır. Kızıltaş ile çok kullanışlı projeler yapılabilir. Yürüyen merdiven, TNT fırlatıcı, otomatik kapı, tuzaklar vs. Ayrıca kızıltaşın birçok yan eşyası da vardır. Kızıltaş meşalesi, kızıltaş bloğu, yineleyici, karıştırıcı vb. Bu cevheri de diğerlerinde olduğu gibi fırında eriterek kaynağa çevirebiliriz.​
Cevap bulunamadı.