alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
519
Minecraft Filmi mi Çekeceksiniz? O Zaman Bu Konuya (Mini Rehber)
Erhan Ş.
28 Aralık 2014 11:14

Merhaba değerli MinecraftTürk sakinleri. Ben Zorin. Günlerdir şu "Türk" yapımı Minecraft filmlerini gözden geçiriyordum. Azı güzel çoğu berbat maşallah. 
Peki neden?
Nedeni çok basit; bilgisizlik. Hiçbir bilgi sahibi olmadan film çekmek? BANLAYIN ŞUNU!
Bugün mini rehberimde film çekecekseniz nelere dikkat edeceğinizi vb... şeyleri öğreteceğim.

1- OYUNCU SEÇİMİ
Oyuncu seçimi... Belki de en zor, belki de en kolay adım. 10 yaşında bir çocuğu sırf çok iyi rol yapıyor diye filminizde oynatır mıydınız? Peh, tabiiki de hayır! Sadece rol yapma değil, "ses"te çok önemlidir. Sesi iyi olup da, iyi rol yapamayan kişilere anlatıcılık rolü verebilirsiniz belki. Seyirciler oyunculuktan çok sese bakacaktır. Güvenilebilecek bir oyuncu seçin. Mümkünse arkadaşınız olsun. Bazı (çok ama çok afedersiniz) p**ler bu film çekme hevesinize kristal balta ile dalabiliyor ne yazık ki... 
Hevesli kişileri seçin. Skype'dan arkadaşınıza sordunuz "Gelsene bro film çekcez" diye, dedi "Olmaz bro brazzersdayım". Bu kişiyi asla ama asla gelmesi için zorlamayın. Daha sonra "Bro tamam işim bitti gelirim" dese bile kabul etmeyin. Oyunculukta bi' hevesi olsun.
Kız oyuncu bulabilirseniz onu da oyuncu kadrosuna ekleyin. Neden mi? We're all Turk!!!

2- HİKAYE
Hikaye... Türk yapımı Minecraft filmlerine bakarsam.., yok ya... Olmaz...
Hikaye aşırı çok önemlidir. Ekibiniz işini fena iyi yapsa, hikayeniz dandirikten olsa bile adamın teki açar dislike hackı basar size 31313131 dislikeyi. O yüzden "Bro ben başkalarından bakarak hikaye mikaye yazmam, kendi kafamdan yazarım" düşüncesi yerine "Bro ben başkalarından ilham alarak hikayemi yazacağım" düşüncesine sahip olmalısınız iyi bir hikaye yazmak için. 10 dakikalık harika bir hikaye? Tavsiye ederim. Kısa olsun, öz olsun, yeter ki hikaye güzel olsun. Hikayeniz 100 dakikalık olsa bile dandirik olursa s**tınız filminiz izlenmez. YouTube bile siler o videoyu.

3- KAMERAMAN
Geldik kamera işinee ^^ Kameraman olacak arkadaşın bilgisayarı kayıttayken 60 FPS altı almayan bir bilgisayar olmalı. Mümkünse grafik modu kullansın. Hem filminiz çok daha güzel olur hem de izleyici sayınız artar.
Sadece o önemli değil. Nasıl çektiği önemli. Mesela; şu videoya bir bakın...

Lütfen benle dalga geçmediğini söyle. Hacker olsaydım bu *****in adresini bulup pıçaklardım. Yemin ederim yapardım böyle bir şeyi.
Kameramana bak kameramana... Allah cezanızı vermesin hemi...
Kameraman kötü, oyuncu kadrosu kötü, hikaye BEERBAAAT!!
Yani... Yapmayın... Kameraman şöyle çekmeli ya...

4- VİDEO EDİTLEME
Video editlemeee... Bunun hakkında pek bir şey söylemeyeyim. İyi video ediyleyen birisine ihtiyacınız vardır. Eğer kendiniz yapabiliyorsanız yapın. Muhtemelen çektiğiniz film yüksek boyutlarda olabilir renderlasanız bile. Arkadaşınıza göndermeniz için bi' siteye upload etmeniz gerekir bu dosyayı. Uzun sürebilir, kısa sürebilir, sabır işi. Sabır lazım yani...

5- SERVER (SUNUCU)
Film deyince akla birden fazla oyuncu ve büyük miktarda para gerekir. Ups, durun Minecraft filmini parayla alakası yok. Neyse, evet, film deyince akla birden fazla oyuncu gelir. E bunları nerede toplayacaksınız? Tabii ki de "lagsız" bir sunucuda.
Film çekecekseniz toplanacağınız sunucu %100 lagsız olmalıdır. Eğer kayıt esnasında lag girerse, batar o sahne. Kısacası, lagsız bir sunucuda çekin filminizi.

6- HARİTA
Eh, filminizi dümdüz dünyada çekecek değilsiniz herhalde? Filminizin konusuna uygun bi' harita olmalı. Zombi filmi çekerken neden parkur haritasında çekiyorsunuz? Aklınızı kullanın azcık aklınızı ^^
Mümkünse kendi haritanızı kendiniz yapın. 

7- SES
Ses deyince aklınıza konuşma gelsin. Sesli film çekeceksiniz, Skype'dan mı konuşmayı tercih ettiniz? YOLO!! Asla ama asla öyle bir şey yapmayın. Birden bire biri hattan düşebilir ve filmin içine edebilir. Hem bu sorunu çözüp, hem de konuşmaların daha net olmasını istersiniz tabi. İstemez misiniz? İstersiniz canım ayol sende <3
Konuşmalar, Audacity adlı yazılımla kaydedilmeli ve editör(videoyu editleyen kişi)ye gönderilmeli. Ha, gönderilmeden önce Audacity ile kaydettiğiniz sesin gürültüleri temizlenmeli. (Yazılımın bir özelliğiyle yapılabilir) Böylece konuşmalar vb... şeyler çok daha net çıkar ve filminizin içine edilmez.

8- SERİ
Filmdir bu tek bölümde bitmez derdim de biter lan o Tek bölümde bitmeyenler dizi oluyordu değil mi? -_-
Neyse, seriden kastım, sadece bir filmle kalmamanız. Eğer filminiz sevilirse, beğenilirse, diğer filminizi çekmeye başlayın ve gene bu talimatlara uyarak tabii..

Bir kez bile film çekme hevesinde bulunmama rağmen, size anlattıklarıma bakılırse, iyi bir yönetmen olacağıma benziyor ha? ^^
Yeya!! Mini rehberimiz burada sona erdi. Bu rehberi yapmamın sebebi doğru düzgün "Türk" yapımı Minecraft filmi izleyemem. 
Herkese bol şans diliyorum bu konuda...
Cevap bulunamadı.