alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
333
Minecraft Tarım Geniş Anlatım .
eray ö.
24 Ocak 2015 13:52
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x428.

uğday, havuç ve patates tahmin edebileceğiniz üzere, işlenmiş toprağa tohumları ekildikten ve belirli bir süre beklendikten sonra ürün alınabilen ürünlerdir. Aşağıdaki resimde sırasıyla buğday, patates, havuç, karpuz ve balkabağı bitkilerinin ilk ve tam olgunlaşmış hallerini görebilirsiniz.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x428.

Buğday yetiştirmek için öncelikle toprağı işlemeniz gereklidir. Bunun için bir adet hoe (çapa) (yukarıdaki resim) ile toprağa sağ tıklayarak öncelikle toprağı tohum ekilebilecek hale getirin. Sonrasında ise elinize aldığınız tohumları sağ tıklama ile toprağa dikebilirsiniz. Tohumlarınızın hızlı büyümesini istiyorsanız ekilebilecek arazilerinizin suyun yakınında olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede tohumlarınız daha hızlı büyürler. Ayrıca ışık tohumlarınızın büyümesi için kesinlikle gereklidir ve en az 9 veya üstü seviyede olmalıdır. (Işık seviyesinin en üst değeri 15 - Güneş ışığı veya meşale ışığı - en düşük değeri sıfırdır. Aşağıdaki tablodan genel olarak blokların ışık seviyelerini görebilirsiniz .

Bir buğdayın olgunlaşması 8 evre alır (Bkz: yukarıdaki resim) ve tamamen olgunlaşmış bir buğday 0-3 arası tohum (seed) düşürebilir. Buğday yetiştirmede dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi buğday üzerinde zıplarsanız buğdayın ezilmesine sebep olur ve yetişmesini engellersiniz. Aynı şey mob’lar içinde geçerlidir. Bu sebeple buğday tarlalarınızı mob’ların girebileceği bir alandaysa çit veya duvar ile çevirmelisiniz.
Ayırca buğday, ineklerin (Cow), mantar ineklerin (Mushroom) ve koyunların (Sheep) üremesini sağlar. Bu hayvanların üremesi sağlamak için elinizde buğday varken 2 adet aynı tür hayvana sağ tıklayarak onları “Aşk Modu” na sokabilirsiniz.
Buğdayları Nether’da da büyütmeyi deneyebilirsiniz su olmadığı için büyümeleri yavaş olacaktır. Arzu edilirse “Bone Meal” ile (kemikten elde ediliyor) direk olarak olgunlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Patates ve Havuç (Potato and Carrot)

Patates ve havuç, 1.4 güncellemesi ile gelen yeni bitkilerimiz. Aynı buğdayda olduğu gibi hoe (çapa) ile işlediğiniz toprak üzerine dikiyorsunuz ve büyümesini bekliyorsunuz.
Patates çiğ yenilirse sadece 0.5 açlık barı doldururken fırında pişirilirse 3 açlık barı dolduruyor. Buğdayın aksine olgunlaşması sadece 4 evre alır. Tamamen olgunlaşmış patates bitkisi 1-4 arası patates düşürür ve buna ek olarak %2 olasılıkla (Poisonous Potato) zehirli patates düşürme ihtimali de vardır. Şimdilik çok nadir olarak zombie’lerden düşmesi dışında NPC köylerinde ve Jungle (Yağmur ormanları) biyomunda doğal olarak bulunabiliyor.Havuç ise çiğ yenildiğinde 2 açlık barı doldurabiliyor. Yine patates ve buğdayda olduğu gibi işlenmiş toprağa ekilmesi gerekiyor. Tam olgunlaşmış bir havuç bitkisi 1-4 arası havuç düşürebiliyor. NPC köyleri dışında çok nadir olarak zombie’lerden düşebiliyor.Havuç, patates ve buğdayın aksine yiyecekten çok iksir yapımı ve havuçlu sopa yapımında kullanılıyor. 8 adet golden nugget ile birleştirildiğinde altın havuç (Golden Carrot) elde edilebiliyor ve kendisi gece görüş iksiri yapımında kullanılıyor. Havuçlu sopa (Carrot on a Stick) uzun zamandır beklediğimiz birşey olan bindiğimiz domuzları yönetme imkanı sağlıyor.
Buğday, patates ve havuç hakkında genel bir fikir edindiğimize göre gelelim bunları nasıl dikmeli ve yetiştirmeli sorusuna…
Minecraft’ta önerilebilecek ilk tarla örneği aşağıdaki resimdeki gibi 17x25’lik standart modeldir. İyi yanı hem verimlidir hemde fazla maliyeti yoktur. Survival oynayan oyuncular için önerilebilecek tarla tiplerinin başında gelir. (Elbetteki ihtiyaca göre daha küçük bir tarla da tercih edebilirsiniz.)

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x449.


Bir diğer tarla tipi ise daha çok evini dağ içerisine veya yer altına yerleştirmiş, tarlasını da iç mekanda kurmak isteyen ama geniş alanı olmayanlara önerilebilecek tarla tipidir. Tarla kurmak istediğiniz alana göre aşağıdaki resmi örnek alarak tarlanızı istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. Resimdeki cam bloklar suyun nereden geçtiğini göstermek amacıyla yerleştirilmiştir. Maliyeti düşük tutmak adına cam yerine tahta bloklarda kullanabilirsiniz.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x428.
Sergen B.
7 Mart 2015 17:55
Emeğine Sağlık Kardeşim Çok Güzel Anlatmışsın