alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
273
Oyuna Başlangıç Kılavuzu
Sergen B.
22 Mayıs 2015 15:21


[​IMG] 
Merhaba arkadaşlar! Bu başlığımda oyuna ilk başladığınızda yapmanız gereken faaliyetleri anlatacağım. Konu dışında oyun hakkında anlamadığınız bir şey olursa yorumdan bana bildirmeniz veya özel mesaj atmanız yeterli!
İlk olarak,
Minecraft'ta hayal gücünüze dayalı bir çok şey yapabilirsiniz. Minecraft, sizin dünyanız olmakla beraber sınırsızdır! Ancak, oyunda saat ilerledikçe yeni yaratıklar doğmaya başlar. Kendinizi nasıl savunacağınızı bilmiyorsanız, hava kararmadan önce iyi aydınlatılmış bir sığınak yapmanız hayatta kalmanızı sağlayabilir. Sığınak yapmadan önce asla bir yaratığa saldırmamalısınız. Saldırırsanız topladığınız itemler yok olur ve rastgele bir yerde doğarsınız. Eğer elinizde hiç birşey yokken ilk geceden saldırmayı seçerseniz büyük ihtimalle bir süre sonra yaratıklar sizi öldürür.
Eğer yeterli malzemeniz varsa bir yatak yapmalısınız. Yatak yaparsanız öldükten sonra tekrar doğacağınız nokta yatağınızın yanı olur.
Gece için hazırlandığınız sırada, bir gözünüz güneşte olsun. Yeni bir dünyaya başladığınız zaman güneş yeni doğmuştur. Güneş Doğudan doğar ve Batıdan batar. Öğle vaktı tam üstünüzde olur. Bir Minecraftgünü 10dk sürer!

[​IMG] 
Oyuna ilk girdiğinizde aramnız gereken iki malzeme vardır. Odun ve kömür.
Odun: Odunlar ağaç gövdelerinden toplanırlar. Oyundaki neredeyse her şeyin temel gereksinimi odundur. Yani oyuna yeni başlayınca en değerli ve kullanışlı malzeme odundur. Neredeyse her şeyin de temelidir. Başladığınızda 4-10 tane odun toplamanız en ideal seçenektir.

[​IMG] 
Malzeme Üretmek oyunun temelidir. Oyundaki çoğu malzemeyi/eşyayı üretmek için bir Çalışma Masasına (Crafting Table) ihtiyacınız olur.
Bir Crafting Table yapmak için öncelikle oduna sahip olmamız gerekir.

Sonrasında ise bu odunları "inventory"nizdeki 2x2 bolüme yerleştirip tahta üretmeniz gerekir. (4 bölmeyide doldurarak)
Her bir odun başına 4 tane Tahta alırsınız. Aldığınız Tahtaları şekilde gösterildiği şekilde 2x2
bölüme yerleştirirseniz, sonuç olarak bir tane Crafting Table alırsınız.
.[​IMG] 
Artık çoğu itemi oluşturabilirsiniz.

[​IMG] 
Taş ve Kömür toplayabilmek için şimdi bir Kazma'ya(Pickaxe) igerekmektedir. Yere koyduğunuz Crafting Table'a sağ tıklayarak üretim sayfası açılır. Üst bölümde 3x3 bir yapım bölümü, altta ise sizin eşyalarınızı görürsünüz. Her şeyden önce, kazmanın sapını yapmamız lazım. Bunun için Tahtalarınızı alın ve 2 tane tahtayı birbirinin üstüne yerleştirin. Bu size tahta çubuklar verir.
[​IMG] 
onrasında çubukları alın ve bu şekilde tahta ve çubuklarınızı sıralayın:
[​IMG]

[​IMG] 
Bir Kazma yaptıktan sonra, hızlıca taş ve kömür toplayabiliriz. İşe etraftan taş toplayarak başlayalım. Taş bulmak zor değildir. Oyunda en çok bulunan şeylerden biridir ve heryerde bulunur. Yüzeyde bulamadıysanız, biraz aşağıya doğru kazarsanız kolaylıkla bulursunuz.

Crafting Table'da tahta yerine taş kullanarak, farklı taş eşyalar yapabilirsiniz. Taştan esyalardan bir kaç tane yapmanız sizin yararınıza olur; çünkü gelişirken onların oldukça çok kullanacaksınız. Kullandığınız eşya ne kadar iyi ise, o eşya ile yaptığınız işler daha da hızlanacak.

Gezerken domuzlara rastlarsanız, onları öldürüp düşen etleri alırsanız, ilerde onları pişirerek azalan canınızı doldurabilirsiniz. Aynı zamanda koyun görürseniz ona vurarak düşen yünleri toplarsanız, ilerde yatak yapmanızı sağlar.

Gün ilerledikçe, topladığınız taşların 8 tanesini kullanarak 1 tane Ocak yapın:
[​IMG] 
Sonra, size en az 1 Odun ve 1 Tahta gerekli. Yaptığınız ocağı istediğiniz yere yerleştirin. Sağ tıklayarak açın ve alt bölüme Tahta, üst bölüme ise Odun koyun. Her iki malzeme de yerinde ise, Odun'dan bir Kömür yapmış oluruz. Bu kömürü kullanarak ilk meşalemizi yapabiliriz.

Kömür üretmek için yaptıklarımızın bir kısa yolu da var. Kömürü üretmek yerine, doğal olarak bulunan kömürleri Kazma kullanarak da alabiliriz. Kömür çoğunlukla Taşların arasında, dağların yamacında veya yeraltında bulunur. Etrafta biraz dolaşırsanız (evinizden çok uzaklaşmadan) kömürü bulabilirsiniz. Kömür'ün görünüşü böyledir:
[​IMG] 
Bilinmesi gereken bir şey de, doğal kömür rasgele yerleştirilir. Ulaşması kolay noktalarda olacağı garantisi de yoktur. Kömür bulduğunuz zaman, elinizdeki Kazma ile toplayabildiğiniz kadar toplayın. Aynı zamanda taş toplamak için de iyi bir fırsat olur. Bu sırada güneşini de bilin. Gece olmadan önce evinizde dönmelisiniz.


[​IMG] 

MineCraft'ta kesin bir kural vardır: Asla Durduğun Block'u Kazma!

Duruduğunuz block'u kırdığınız zaman, kırdığınız blockun altındaki block'a düşersiniz ve bu böyle devam eder. Bunu yaparken, altınızda ne olduğunu bilemezsiniz. Kazarken bir mağaranın yada lavların içine düşüp ölme şansınız var.
Bir başka kural ise: Asla dimdik yukarıya kazma!

Yukarıya doğru kazarken, üstünezde kum veya gravel varsa, sizin üstünüze düşer ve sizi boğar. Bu durumda da ölürsünüz.

[​IMG] 
Işık için en temel kaynağımız meşalelerdir. Meşaleler kapalı alanları ışıklandırmamıza yarar. Yaratıklar ışık olan yerde doğamayacağından, güvenli bir bölge hazırlamış oluruz. Meşale böyle yapılır:
[​IMG] 
Bir çubuğun üstüne yerleştirdiğimz bir kömür, bize dört tane meşale verir.
Artık en temel bilgileri bildiğinize göre, işi bir üst aşamaya taşıyabiliriz.

[​IMG] 
ığınak yapmanın birçok yolu vardır. Topladığınız malzemelerden yapabilirsiniz. (toprak, taş vs...) Bir mağaranın girişine giriş yapıp, mağarayı ev haline getirebilirsiniz. Bir yamacı kazarak bir delik yapabilir ve evi dağ yamacına kurabilirsiniz.

Hangi tür ev yapacağınıza karar vermek için etrafınızı, nelere sahip olduğunuzu ve ne kadar zamanınızın olduğunu bilmeniz gerekir.

Bir sığınağın bu temel şeylere ihtiyacı vardır:

*Işıklandırma: Etrafınızda ışık varken ne yaptığınızı görebilirsiniz ve yaratıklar ışık olan yerde doğamaz.
*Duvarlar: Doğal olarak sığınak yapmak için yaratıklarla aranıza duvar koymanız gerekir. Yaratıklar duvarların içinden ok atamaz veya saldıramazlar. Çatı yapmayı da ihmal etmeyin, örümcekler duvarlardan tırmanabiliyor.
*Kapı: Altı tane Tahtanız varsa, sığınak için kapı yapabilirsiniz. Kapı yerleştirirken dışardan yerleştirmeye özen gösterin, böylece sığınak içinde size daha çok yer kalır.
*Delikler: Sığınakta birkaç küçük pencere bırakmak iyi bir fikirdir. Böylece güneş doğunca farkedersiniz. Ancak delikleri çok büyük yaparsanız, yaratıklar o deliklerden içeriye gelmeyi başarır.
*Güvenli bölge: Sığınağınızda Crafting Table, Ocak ve bunun gibi şeyleri koyabileceğiniz bir güvenli bölgeye ihtiyacınız var. Böylece siz alet yaperken yaratıklar size hiçbirşekilde saldıramaz.

Yani, ne kadar zamanınız olduğuna, etrafınıza ve ne topladığınıza bağlı olarak kendi evinizi en iyi ve kullanışlı şekilde yapabilirsiniz.

Sığınakta beklerken biraz kazı yapmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede gece beklemek yerine, kullanışlı birşey yapmış olursunuz ve yeni güne daha verimli başlarsınız.

Dikkatli olmanız gereken 1 konu var. Sığınak inşa etmek çok fazla malzeme kullanır. Örnek olarak 5x5x3 boyutunda basit bir sığınak için, 55 block taş, toprak veya tahta kullanırsınız. Bu yüzden dağ yamacına kazmak iyi bir fikir olabilir. Böylece sıĞInağı dağa doğru büyütürken taş da toplama şansınız olur. Ancak bir mağaraya girmemeye dikkat edin kazarken. Bu durumda en iyisi mağara girişini toprak yada taş ile kapatmak olur.

Bir sığınak yaptığınızda meşaleleri duvara veya yere koyarak etrafı aydınlatmak gerekir. Bu sırada evin görünüşü ile de uğraşabilirsiniz. Sonuçta sabaha daha çok var.

[​IMG] 
İlk gecenizin tadını çıkarın! Hayattasınız (şimdilik). Bir mağara yaptıysanız, gece boyunca dağa doğru kazmakta serbestsiniz. Etrafı iyi ışıklandırdığınızdan emin olun. Canınız sıkıldıysa ve kendinize güveniniz varsa, bir kılıç hazırlayıp dışardaki yaratıklarla savaşmaya çıkabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz 1-2 konu var. Öncelikle, ölürseniz eşyalarınızı düşürürsünüz. İkincisi, eğer bir creeper sizi takip ediyorsa, evinizden uzağa kaçın. Evinizin yakınında patlarsa hem sizi öldürür hem de evinizi yokeder.

Son olarak, beklemek istemiyorsanız, aynı zamanda dışarı da çıkmak istemiyorsanız, geceyi hızlı geçirme şansınız var. Yatak yaparak geceyi hızla geçersiniz. Yatak yapmak için 3 Yün ve 3 tane tahta'ya ihtiyacınız olur. Yatak bu şekilde yapılır:
[​IMG] 
Yatağı yerleştiriken dikkat etmeniz gereken 1-2 konu var. Yerleştirdiğiniz yatak ve duvar arasında En Az 1 block boşluk olduğuna ve iyi işiklandırıldığına dikkat edin. Aksi takdirde uyuduğunuz anda yanınıza bir yaratık doğar ve size saldırmaya başlar.

[​IMG] 
Sabah olduğunda yaratıkların bazıları yanmaya başlar. Zombie ve iskeletler yanarken, örümcekler ve creeperlar yanmaz. Bu yüzden evinizden çıkarken dikkatli olun. Kapıda bir creeper bekliyor olabilir. Creeperlar sizi gördükleri anda size doğru gelip patlamak için herşeyi yaparlar. Örümcekler ise, gündüz size saldırmazlar. Yanlarına gitseniz bile. (Saldırırsanız onlar da size saldırır)

Artık, Minecraftta hayatta kalmak için gerekli şeyleri biliyorsunuz.

[​IMG]

Cevap bulunamadı.