alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
225
Redstone Kullanımı Ve Temel Devre Rehberi
Erhan Ş.
26 Aralık 2014 16:30

IMG
Redstone, Minecraft dünyasında çeşitli mekanizmalar yapabilmek için kullanılan bir materyaldir. (Kontrol edilebilen tuzaklar, kapılar vb.) Akım iletmek amacı ile kullanılır. Redstone Dust, Redstone Ore kırılınca elde edilir ve her bir Redstone Ore 4-5 arası redstone Dust düşürür. Redstone Dust çıkarabilmeniz için elinizde en azından demir kazma (Iron Pickaxe) olması gereklidir.

IMG

Redstone dust bağlantı kurmak için neredeyse tüm blokların (cam, buz ve aktive edilebilen bloklar hariç) üzerine yerleştirilebilir. Ya düz bir çizgi oluşturacak şekilde yada 1 blok aşağı veya yukarı çıkabilecek şekilde bağlanabilir. 

IMG

Normal şartlarda yukarı veya aşağı inen redstone dust iletiminde üzerine yerleştirilecek bir blok akımın kesilmesine sebep olur. (Bkz: Aşağıdaki resim) Sadece buz (Ice) ve cam (glass) bu duruma dahil değildir.

IMG

Redstone dust tek başına akım oluşturamaz. Mutlaka enerji sağlayacak bir materyale (buton, kol, basınç plakası vb.) bağlanması gereklidir. Bir redstone dust bağlantısı en fazla 15 kare ilerisine akım götürebilir. 16. karede akım yoktur. Bu akım istenirse Redstone Repetear ile uzatılabilir. Akımın gücünü üzerindeki renkten anlayabilirsiniz. Renk soldukça akım zayıflıyor demektir. 

IMG

Redstone bağlantılarına enerji sağlayabilen 5 eleman vardır. Bunlar;

IMG

Button (Buton): Bastığınız andan itibaren 0.9 sn boyunca devreye akım verir.
Lever (Kol): Aktive edildiği takdire sürekli olarak akım sağlar veya akımı kapatır.
Pressure Plate (Stone) (Basınç Plakası): Oyuncu veya herhangib bir mob üzerinde olduğu sürece devreye akım verir. Üzerinden çekilindiği anda akımı keser.
Pressure Plate (Wood) (Basınç Plakası): Taşten versiyonu ile aynı özellikleri taşır. Tek farkı moblara ilaven üzerine düşebilecek eşyalar ile de aktive olmasıdır.
Redstone Torch : Devreye direk güç sağlar ve direk olarak açıp kapatmak mümkün değildir.
Bir Redstone devresi için gerekli olabilecek elemanların bazılarının yapım şematiğini aşağıda görebilirsiniz.

IMG

Bir redstone devresinde güç kaynağınızdan (buton, lever, vs) iletilecek objeye (piston, dispenser vs) güç iletiminin farklı şekilleri mevcuttur. Bu şekilleri aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

IMG

Eğer bir redstone devresinde redstone bağlantısı enerji verilecek elemana veya elemanlara paralel ise, redstone bağlantısı elemanın üst kısmına gelecek şekilde bağlanmalıdır. Aksi takdirde elemana enerji iletimi olmaz. Aşağıdaki resimde paralel elemanların örnek bağlanmasını görebilirsiniz.

IMG

Enerji iletimindeki bir diğer önemli unsur ise blokların enerji iletebilme özelliğidir. Aşağıdaki örnekte gördüğünüz üzere pistonlar ile redstone bağı arasında duran blok enerji iletimi yapabilmektedir. Özellikle devrelerinizi saklamanız gereken yapımlarınızda veya tamamen estetik kaygılarınızı tatmin etmede çok işe yarayabilen bir özelliktir.

IMG

Ama blokların enerji taşıma özellikleri sadece enerji verilecek veya enerji sağlayacak elemana bitişik oldukları durumda geçerlidir. Aksi takdirde enerji iletimi yapamazlar. (bkz: aşağıdaki resim)

IMG

Not: Enerji sağlayan elemanlar üstündeki, altındaki, sağındaki ve solundaki elemana da enerji sağlarlar. Bazı yapılarda bu durum avantajlı olabilir. (Bkz: aşağıdaki örnek)

IMG

Redstone Repeater:
Repeater’lar redstone devrelerinin en kullanışlı elemanlarının başında gelir. Repeater’lar 3 amaçla kullanılır.
- İletimi belirli bir süre geciktirmek
- İletimi 15 blok sınırının ötesine taşımak
- İletimin sadece tek yönde ilerlemesini sağlamak
Repeater’ların en basit ve genel kullanımı redstone iletimindeki 15 blok sınırını uzatabilmektir. İletim Redstone Repeater’a geldiği noktadan itibaren bir 15 kare daha ileriye gidebilir.

IMG

Not: Redstone Repeater’lar sadece yerleştirildikleri yönde akım iletirler. Tersi yönde dahi akım iletmezler. Bu sebeple Repeater’ınızı yerleştirirken doğru yönde olduğundan emin olun.

IMG

Redstone Repeater’ların aynı zamanda iletimi geciktirme özelliği de mevcuttur. Bunu ise üzerlerinde ayar ile yapabilirsiniz. Başlangıçtaki hali ( Aşağıdaki resimde en sol) iletimi 0.1 sn geciktirerek aktarırken sağ mouse tuşu ile her tıklayışınızda bir tik atar ve her tikte 0.1 saniye iletimi geciktirir. Son seviyesinde ( Aşağıdaki resimde en sağ) 0.4 saniye gecikme sağlar.

IMG

Redstone Torch
Tek başlarına sabit enerji sağlarlar. Ancak kendilerine enerji sağlayan bir eleman enerji sağladığı takdirde kapalı konuma geçerler. Özellikle Büyük devrelerde ve enerji iletiminin direk olarak aşağı veya yukarı iletilmesinde kullanımları yaygındır.

IMG

Elbette Redstone ile yapılabilecek pek çok devre mevcut. Bazıları karmaşık veya büyük boyutlu olduğu için bu yazıda bahsetmeyeceğiz. (Belki ilerleyen bir zamanda sadece Redstone devrelerine özel bir yazı hazırlanabilir.) Arzu ederseniz buradaki Minecraft Wiki sayfasından tüm devreleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Standart bir Minecraft oyuncusunun bilmesi gereken bazı Temel Redstone Devreleri ise şunlar;

OR/NOR Devresi

OR devresi, iki enerji sağlayan elemandan herhangi biri açık olduğu sürece enerji sağlayan devredir. Aşağıdaki resimde basit bir OR devresini görebilirsiniz.

IMG

NOR devresi ise teknik olarak OR devresinin tam tersidir. Elemanlardan biri kapalı olduğu sürece enerji akımı olmaz. (Kısaca enerji iletimi için elemanların ikisinin de açık olması gereklidir.)

IMG

AND / NAND Devresi
AND Devresi, sisteme enerji sağlanabilmesi için her iki enerji sağlayan elemanın açık olmasını gerektirir. 

IMG

Aradaki Redstone Torch’u çıkardığınızda AND devresi NAND devresine dönüşür. AND devresinden farkı herhangi bir enerji elemanının açık olması sisteme enerji sağlanması için yeterlidir.

IMG

XOR Devresi
Bir nevi OR Devresi gibi çalışır. Farkı, her iki enerji sağlayan eleman üzerinden sisteme enerji iletimi açılabilir veya kapatılabilir. 

IMG

RS NOR Latch Devresi
Bir Button’u kullanarak bir tarafa, diğer button ile diğer tarada enerji akımı sağlayabilen devredir.

IMG

Monostable Devresi
Kendisi RS NOR devresini baz alan bir devredir. Şayet düğme ile çalışan ama süresini ayarlamak istediğiniz bir kapı yapmak gibi düşünceleriniz varsa çok kullanışlı olabilen bir devredir.

IMG

Saat Devresi
Özellikle belli bir süreç içerisinde tekrarlayan hareketleri içeren mekanizma tasarımlarınızda kullanacağınız devre modelidir. Aralara Redstone Repeater ekleyerek devrenin tamamlanma süresini istediğiniz şekilde uzatabilirsiniz.

IMG

Şayet yukarı resimlerle gösterilen redstone devrelerini bizzat test etmek ve nasıl çalışdıklarını görmek isterseniz buradan sizin için hazırlamış olduğumuz test haritasını indirebilir ve “%appdata%/.minecraft/saves/” klasörü içerisine kopyalarak oyun içerisinde deneyebilirsiniz.


Cevap bulunamadı.