alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
359
[REHBER]Multiplayer Server Kurma
Sergen B.
22 Mayıs 2015 13:06

1.Multiplayer Sunucu Nedir ?

Multiplayer sunucu bir Minecraft oyuncu topluluğunun aynı haritada eş zamanlı olarak oynaması oluyor. Yani arkadaşlarınızla maden kazabilir, ev yapabilir, eşyalar toplayıp daha da ileriye gidebilirsiniz. Her şey bir LAN bağlantısına bağlı oluyor, veya Hamachi. Bunun en güzel yanı oluşturulmuş devasa şehirler ve yapıtlar olsa gerek.

2.MP Sunucu Nasıl Kurulur ?

Oluşturacağımız sunucu bir bilgisayar üzerinde çalışacak ve o bilgisayarın bulunduğu ağ üzerinden oynanabilecek şekilde olacak. Sunucu kurulumu için gereken bir kaç dosyamız bulunuyor. Bunlara ana dosyalar da diyebiliriz.


A)Gerekli Dosyaların İndirilmesi

İlk olarak ihtiyacımız olan Minecraft sunucu dosyasıdır. Bu dosya bizim kuracağımız sunucuda .jar dosya sisteminden oluşuyor. Yani komut penceresi ile çalıştırabileceğimiz bir sunucu olacağından bahsediyorum. Ana sunucu dosyamız minecraft_server.jar dosyasıdır. Bu gerekli sunucu dosyasını indirmek için: www.minecraft.net/download adresini açıp Multiplayer Server başlığı altındakiminecraft_server.x.x.x.jar dosya bağlantısını tıklayın.
B)Dosyaların Hazırlanması
İlk olarak bir çalıştırma komutu oluşturmamız gerekiyor. Bunun içinde bir not defteri belgesi açalım. Bu boş belgenin içerisine aşağıdaki kodları kopyalayalım.

Kod:

@ echo off
path=%PATH%;%ProgramFiles(x86)%\Java\jre7\bin
java -Xms512M -Xmx1G -jar minecraft_server.jar nogui 

(@ echo bölümünde boşluk olmayacak. Konuda gözükmediği için ben boşluk koydum ama siz koymayacaksınız.)
Bu üstteki kodları kısaca açıklamak gerekirse ilk satır komut penceresinde sizin kullanıcı adınızı gizlemek içindir. Sunucu kontrolünde kod karmaşasından kurtarır. İkinci satır java programının dizinini belirtir ve sunucunun java programı ile çalıştığını unutmayın. Eğer sunucuyu çalıştırırken bir hata alırsanız bu satırı kontrol edin. 32-bit sistemlerde bu

Kod:

 %ProgramFiles% 

64-bit sistemler de ise

Kod:

 %ProgramFiles(x86)%

şeklindedir. Ama bu şekli ile çalışma olasılığı yüzde doksan. Son satır ise RAM kullanımı diyebiliriz. İlki minimum ikincisi ise maksimum kullanabilme izin değeri. Bu satırın sonundaki ise kendi sunucu panelini gizlemesi için eklenmiş. Eğer Minecraft sunucusunu exe dosyasında çalıştırırsanız anlayacaksınız.[/COLOR][/COLOR]
Üstteki kodları metin belgesine kopyaladıktan sonra bu belgeyi Dosya > Farklı Kaydet yaparak başlat.cmd olarak kaydedelim. DİKKAT ! BURADAKİ DOSYA UZANTISI .txt OLMAYACAK Dosya tipinden tüm dosyaları seçip üstteki satıra başlat.cmd yazmanız yeterli olacaktır.
C)Dosyaların Tek Bir Klasörde Toplanması
İndirdiğimiz sunucu jar dosyasını ve çalıştırma komut dosyasını aynı bir klasöre taşıyalım. Bu klasörün C gibi bir sürücünün direk içerisinde olması çalışmasını kolaylaştırır. Örnek vermek gerekirse C:\Minecraft Sunucu\ gibi olabilir. Daha sonra kod içerisinde fark edeceğimiz gibi dosya ismi minecraft_server.jar olarak görünmekte. İndirdiğimiz jar dosyasının uzantısını değiştirmeden adını minecraft_server yapalım. Böylece komut dosyasını değiştirmeden rahatlıkla yeni sürümleri kullanabileceğiz.
D)İlk Çalıştırma
İlk çalıştırma önemli diyebiliriz. Çünkü bu çalıştırma ile beraber tüm sunucu dosyalarımız oluşturulacak. Böylece sunucumuz artık daha erken açılıp rahat çalışacak. Burada dünya yaratılmaya başlanacak ve en son [INFO] Done! şeklinde bir yazı çıkınca işlem tamam olacak. Bundan sonra sunucu çalışırken durdurmak isterseniz komut satırına stop yazmanız gerekecek. Aksi halde dosya kayıpları olabilir. Çünkü bu komutla dünya dosyaları kaydedilmiş oluyor.
3.MP Sunucu Artık Hazır !
Her şeyi gayet iyi yaptık ve sunucumuz bilgisayarımız üzerinde düzgün çalışıyor. Bunu oyundan test etmek veya herhangi zamanda bağlanmak için sunucunun olduğu bilgisayar üzerinde oyundaki sunucu adresine 0.0.0.0 yazmanız girebilmek için yeterli olacaktır. Aynı kablolu veya kablosuz ağ üzerinde bulunan bilgisayarlardan ise IPv4 adresini kullanarak bağlanabilirsiniz. Bunu ise Başlat > Çalıştırpenceresine cmd yazıp gelen komut penceresine ipconfig yazarak öğrenebilirsiniz. Bu adres sunucunun kurulu olduğu bilgisayarın bağlı olduğu ağ altında bulunması gerekir. Diğer bilgisayarlarda sunucu adresi kısmına bu adresi yazmanız yeterli olacaktır. Artık sunucumuz hazır ve arkadaşlarımızla oynayabiliriz.
4.MP Sunucuyu Çevrimdışı Mod'da Açmak
Bunu genellikle arkadaşlarımızla özel sunucu oluşturduğumuzda kullanırız. Bu mod aslında çevrimiçi modun kapatılması ile ortaya çıkar. Bunu yapmak için oluşan sunucu dosyalarımız içerisindeki server.properties dosyasını not defteri ile düzenlemek için açalım. Buradaki online-mode=truesatırındaki true değerini false olarak değiştirmemiz yeterli olacaktır. Daha sonra kaydedip dosyayı kapatalım. Sunucumuzu başlattığımızda çevrimdışı modun açık olduğuna dair uyarı alacaksınız. Yapımcılar bunu genelde önermiyorlar olsa gerek çünkü uyarı gösteriyor.
Artık arkadaşlarınızla beraber Minecraft oynayabilirsiniz. Hamachi üzerinden oynamak isteyebilirsiniz.. Bunu yapmak isteyenler bu şekilde sunucularını kurduktan sonra bağlanmak istedikleri sunucu bilgisayarının Hamachi IP adresini yazarak bağlanmaları işlerini görecektir.
Bu yazı Minecraft Multiplayer Server Kurma Rehberi adı altında hazırlanmıştır. Sorularınız olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Bukkit Server isteyen arkadaşlar için [REHBER]Bukkit Server Kurma adı altında farklı bir konu daha oluşturacağım.

Cevap bulunamadı.