alexa
Minecraft
Minecraft Gift Code veya diğer adı ile CD Key olarak en ucuz fiyat garantisiyle Durmaplay'de. Minecraft gift code satin alma isleminden sonra cd key, Mojang sitesi üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
234
RolePlay
Sergen B.
22 Mayıs 2015 10:52

RolePlay [RP] Nedir ?

Role Play yani Rol Yapma dediğimiz oyun türü gerçek hayattan ve dünyadan bağımsız ayrı dünyalar ve toplumlar yaratmak ve bu toplumlar ve dünyalarda başka karakterlere bürünmektir. Tabi ki bu karakterlere bürünürken Oyun İçi (IC-IG) ve Oyun Dışı (OOC-OOG) kurallara uygun tavırlar sergilemeli ve uygun karakter isimleri kullanmalısınız. Örneğin Dünya üzerinde hayali bir ülkedesiniz. OOC kurallara göre karakteriniz Müslüman ve Türk olamaz. Sizde bu kurala uyarak Rus ve Yahudi bir karakter oluştura bilirsiniz. Karakteriniz Rus olacağı için adı ve soyadı Ruslara uyun olmalı. Örneğin Mihail Petro. (Ek Bilgi; RP sunucularında ad ve soyad arasına ' boşuk ' yerine ' _ ' konulur.) Böyle bir sunucuda oynamadan önce bürüneceğiniz karakterin ırkı ve dine hakkında araştırma yapmanız sunucuya 1-0 önce başlamanız demektir.

RolePlay Temel Terimler

1) OOC-OOG ( Out Of Character - Out Of Game) Karakter dışı - Oyun dışı: Genel Kullanımı OOC'dir. Bu durum büründüğüz karakter dışı yani bizzat sizinle alakalıdır. OOC kanallar genelde RP sunucularında olabildiğince az kullanılmaya çalışılır. Örneğin, biri ile rolsel olarak tanıştınız ama gerçek adını, yaşını merak ediyorsunuz o zaman OOC Chat kanalını kullana bilirsiniz. 

2) IC-IG (In Character - In Game) Karakter içi - Oyun içi: Genel Kullanımı IC'dir. RP sunucusunda oyunun %90'ı IC geçer. Rolsel olarak Birisiyle tanışmanız, selam vermeniz, yemek yemeniz gibi durumlardır.

3) Emote (/me): Karakterinizin yaptığı hareketleri bildirdiğiniz bir chat komutudur. /me komutuna küçük harfle başlanır. Bir örnek vereyim;
/me belini hafifçe kırar ve dizlerinin üstüne çöker, Slavador'a doğru hafifçe başını kaldırır.

4) Bilgi (/do): Karakterinizin o anki durumunu veya bir emote sonrası soru sormak için kullanılır. /do komutuna büyük harfle başlanır. Bir örnek vereyim;
/do 28 - 29 yaşlarında, iri yapılı ve sarışındır.

Şimdi bir rol örneği vereyim:
A: /me gömleğinin cebine sağ eli ile uzanır ve bir sigara paketi çıkarır.
A: /do Sigara paketi sağ elindedir.
A: /me paketten bir sigara alır, dudaklarının arasına koyar ve yakar.
A: Naber, dostum?
B: /do Ağzındaki sigara yanmakta mıdır?
A: /do Yanmaktadır.
B: İyi Dostum sen nasılsın?

.
.
.

5) /ba veya /s: Bağırma komutudur. Normal konuşmanın duyulamayacağı yerlere ulaşır. Örneğin, Minecraft için normal konuşma 10 blok içinde duyuluyorsa, bağırma 30 blok içinde duyulur.

6) /l, /f ceya /c: Fısıldama komutudur. Örneğin, Minecraft için normal konuşma 10 blok içinde duyuluyorsa, fısıldamada 5 block içinde duyulur.

RolePlay Temel Kuralları


1) Mixing: IC ile OOC veya OOC ile IC'yi karıştırmaktır.

2)PowerGaming: Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda yapmak.Örneğin; koca bir orduya karşı tek başınıza savaşıp yaralanmadan orduyu yenmek gibi şeyler.

3)Non-RP: Rol dışı hareketlerdir. Örneğin; Türk ve Müslüman rolünün yasak olduğu bir sunucuda Müslüman veya Türkmüş gibi davranmaktır.

4)Refuse-RP: Bir rolün istediğiniz gibi gitmemesi durumunda rolü reddetmektir.Örneğin; sizi soymaya çalışıyorlar fakat sizde bunu istemiyorsunuz ve rolü reddederek rolü bölüyor veya oyundan çıkıyorsanız. Bu durum Refuse-RP'dir.

5)MetaGaming: OOC bir bilgiyi IC olarak vermektir.

Cevap bulunamadı.