alexa
Mortal Kombat X
Mortal Kombat, Midway tarafından yapılan popüler bir karşılıklı dövüş oyunu. Mortal Kombat X de oyuncular ilk kez karakterin strateji ve dövüş stilini etkileyen çeşitlerden birini seçebiliyor. Mortal Kombat X satin alma isleminden sonra Steam üzerinden aktif ederek indirip oynayabilirsiniz.
189
Dövüş Sistemi
ZEYNEL K.
10 Mayıs 2015 19:47

Dövüş sistemi kötü olsaydı elbette hikayesi de hiçbir şey ifade etmeyecekti. Mortal Kombat, Street Fighter 4 gibi bir dövüş oyunuyla karşılaştırıldığında her zaman daha gaddar bir yapı sergilemiştir. Yazıya başlarken de dediğim gibi oyunu oynarken herhangi bir taktik, kontrol, hatta belki kombo bile düşünmezsiniz. Tamamen ağır yumruk veya tekme hareketleriyle rakibi zayıflatıp, kazandığınız anda da onu tamamen yok ederek hıncınızı alırsınız. Kombolardan önce Fatality ezberleyen çok fazla arkadaşım olmuştu ve büyük ihtimalle hala hatırlıyorlardır. Ancak işte bu noktada Mortal Kombat X'in ciddiye aldığı dövüş sistemi de karşıma çıkıp beni resmen yerden yere vurdu.

Mortal Kombat serisinin hayranı değilim, hatta en sevdiğim Mortal Kombat oyunu şimdiye kadar Shaolin Monks olmuştu. Mortal Kombat 9'da (veya adı her neyse) yaşadığım oyun deneyimi ise muhtemelen hayatımdaki en sıkıcı dövüş oyunu deneyimi olmuştu. Bu açıdan baktığımda Mortal Kombat X'in o zamandan bu zamana yaşadığı evrim, gerçekten gözüme inanılmaz geliyor. Oyunun hızı ve akıcılığı, Street Fighter'dan hatırladığımız güç barının geri dönüşü ve bölümlerle etkileşim oyuna büyük seviye atlatmış, Mortal Kombat X şimdiye kadarki (dövüş anlamında) en iyi Mortal Kombat oyunu olmuş.

Dövüş sistemi anlamında oyunun bu işe ciddiye alması menüde yer alan hareketlerin kare hızı grafiklerinden bile belli oluyor. Tüm özel hareketler, kombolar, başlangıç vuruşları, hepsinin kare hızı gösteriliyor. Bu sayede dövüş oyunlarını ciddiye alan oyuncular Mortal Kombat X'in dövüş sisteminde de yeteneklerini konuşturabiliyorlar. Yine de oyunun online tarafı şimdilik biraz zayıf gibi. Bu elbette PC versiyonunun yaşattığı teknik problemlerden kaynaklanıyor, o konuya birazdan geleceğim.

ALINTIDIR

Cevap bulunamadı.