alexa
MotoGP 14
MotoGP 14 oyunu beklentileri karşılayacak şekilde oyuncuların karşısına çıkıyor. Özellikle çok yeni bir oyun motoruna sahip olan oyun benzersiz grafikleri ile karşınıza çıkıyor ve size gerçekçi bir oyun deneyimi yaşatıyor.  MotoGP 14 satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak hemen teslim edilmektedir.
295
Oynanış
eray ö.
1 Şubat 2015 16:30

Gelelim oynanış konusuna. Sonuç olarak iki tekerli, oldukça hafif ve bir o kadar güçlü bir cihazı kontrol etmemiz gerekiyor. Prensipler otomobille benzerlik bile göstermiyor. Kontrolü daha zor bir araç. El-göz koordinasyonunu sağladıktan sonra rakiplerinizi zorlamaya hatta peynir-ekmek gibi yemeye başlayabiliyorsunuz. Oyun içerisinde zorluğa yönelik tüm detaylar oyuncuya veriliyor. Bu durum işin uzmanı oyuncular ile ilk defa motor kullananlara kadar uzanılmasına imkan tanıyor.

“Deneyim size doğru yolu gösterir.” – Dani Pedrosa

 

Yarışın ne kadar uzun süreceği, yapay zekanın seviyesi, motorun kontrol zorluğu, hasar mekanizması, yardım mekanizmaları, yarış çizgisi ve daha birçok seçeneği içeren menü her yarış öncesi size sunuluyor. Bir sonraki yarışta kendinizi biraz daha zorlamak sizin elinizde.

motogp14_incelemesi_4

Yapımcının oynanış konusuna eklediği bir detay daha var. Padok içerisinde iken “Bike Development” seçeneği oyuncuların dikkatini çekecektir. Buradaki temel amaç aynı gerçek yarışlarda olduğu gibi mühendis ekibi için motor bilgisi sağlamak ve motorun geliştirilmesine yardımcı olmak. Motor, Süspansiyon, Şasi ve Fren seçeneklerinden birini seçerek piste çıkıyorsunuz. Attığınız bir adet geçerli turdan sonra ekibinizi gereken “Data Paketi”ne sahip oluyor. Bu yazıyı siz de görüyorsunuz. Data paketlerinden fazlaca yararlanmak için oyunu gerçek haftasonu modunda oynamanız gerek, çünkü her günde yalnızca bir adet paket açabiliyorsunuz. Belli paket sayısını topladıktan sonra ise motorun bölümleri tek tek seviye atlıyor. Yeni bir takıma geçtiğinizde ise oradaki motoru güçlendirmek için tekrar veri paketlerini toplamak zorundasınız. Bahsettiğimiz seviyelerin motora olan katkısını pek göremedik desek yeridir.

motogp14_incelemesi_5

Gelelim yapay zeka konusuna. Gerçek MotoGP şampiyonası içerisinde malesef her takım benzer performansı gösteremiyor. Aradaki fark MotoGP 14’e harika aktarılmış. Örnek vermek gerekirse Stefan Bradl’ı seçerek Marc Marquez’i veya Jorge Lorenzo’yu geçmeniz oldukça zor. Tabi bu durum oynadığınız zorluk seviyesine göre değişiyor. Orta seviyede iken en iyi isimlerle aranızdaki farkı açmak olası. Fakat biraz daha gerçekçilik arayanlar ve “Realistic” modunda oynayanlar için işler inanılmaz zorlaşıyor. Aynı durum Moto3 ve Moto2 sınıflarında da geçerli. Genel takım performansı düşük olan ekiplerin motorlarıyla yarış içerisinde birinci olmak zor. Gerçekçilik anlamında böyle bir hareketin tam yerinde olduğunu düşünüyoruz.

motogp14_incelemesi_6

Oyunun aslında gerçek bir MotoGP haftasonu etkinliğinden pek bir farkı yok. Bunu bir önceki oyunda da görmüştük. Yarışın yapılacağı şehirden görüntülerin aktığı bölümden sonra kaskınız ve motorunuzu önünüzde, mühendis ekibinizi ise yanınızda görünce işler değişiyor. Artık padok bölümündesiniz ve tüm gözler sizin üzerinizde.

MotoGP serisini güzel yapan detaylardan bir tanesi ise kameralar. Dış kameranın haricinde gidon bölümünden ve kask içinden yarışmanız da mümkün. Kullanımı daha da zorlaştırdığını söylemek gerek fakat gerçekçilik konusunda çok hoş bir detay.

motogp14_incelemesi_7

“Level” sisteminden yine vazgeçilmemiş. Yeni kasklar, sezon içerisinden fotoğraflar ve videolar, diğer yarış takımlarını açmak için seviye atlamanız gerekiyor. Kasklar ve gerçek sezon içi fotoğraflar pek ilgimizi çekmedi doğrusu fakat videolar ve açılan yeni takımlar dikkat çekiyor. Eğlence öğrenme birarada.

Gökhan Ç.
16 Haziran 2016 23:32

Level sistemi gerçekten oyuna güzel bir eğlence katıyor.