alexa
Murdered Soul Suspect
Square Enix'in büütn platformlar için geliştirdiği Murdered Soul Suspect, gelmiş geçmiş en zor cinayet dosyalarını sizlerin önüne seriyor. Gizli resimler ve az detaylı bir şekilde duyurulan oyunun, bu güne kadar çıkmış en iyi dedektiflik oyunu olacağı söylenmektedir.  Murdered Soul Suspect satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
244
İnceleme !
Ekin G.
1 Mart 2015 23:54
Oyun dünyasında birçok yapımlarla birlikte ilginç serüvenler yaşadık. Kimilerimiz için kötü, kimilerimiz için ise güzel bir deneyim oldu. Hele ki, oyunsuz bir dönemde öyle oyunlar karşımıza çıktı ki, birden bire açlığımızı gideri veriyordu. Murdered: Soul Suspect ise bu umutlarla beklenilen bir oyundu aslında. İlk videolarıyla az çok oyunsever merak edip, takibe almıştı. 

Eh, her zaman ilginç konseptli ve hikaye anlatımı güçlü olan oyunları bende merakla beklemişimdir. Ve merakımı giderip, beklentiler içerisinde oyunu oynamaya başladım.
Kafamda birçok soru

Günümüzdeki çıkan oyunlarda klişe üzerine giden hikaye oyuncuların ilgisini pek çekmez. Murdered: Soul Suspect için ise durum biraz farklı aslında. Hikayemiz Salem Massaschusetts adlı bir kasaba da geçiyor. Yönettiğimiz karakter ise, Ronan O'Connor adında cinayet olaylarını çözmek ile görevlendirilmiş bir dedektif. 

Konumuzun en ilginç bir kısmı ise bir sanık tarafından bize yapılan silahlı saldırı da öldürülüyoruz. Ve bir anda ruhumuz canlanıyor hayalet olarak devam ediyoruz. Fakat bize yapılan saldırı sonucunda sanığı bulmak için yola koyuluyoruz ve şehirin hayal dünyasında kendimizi buluyoruz. Konusu çok ilginç geldi, değil mi?
Aslına bakarsanız, oyun ilk başlarda farklı görünümlü hikaye ile bizleri karşılasa da asıl olanlar bundan sonra başlıyor. Oyunumuz araştırma ve gizimli olaylar üzerine kurulu. Fakat yapım maalesef, bu güzel fikirleri oyuna adapte etmekten oldukça sığ bir görüntü çiziyor.
Herhangibi bir mekana adımımızı attığımızda, oyun size soru yöneltiyor, sizde o soruya göre cinayet ile ilgili olayları çözmeye çalışıyorsunuz. Tek bir konu üzerinde ilerleyen yapım, ilk 1 saatten sonra, oyuncuya yeni bir şey vermemesinden dolayı bazen oyundan gerçekten sıkılabiliyorsunuz. En azından bende öyle oldu diyebilirim. 

Oyunun araştırma mevzusu, gezindiğimiz mekanlarda bulunan ipucularını birleştirip, sonuca gitmeye çalışmakla oluyor. Ve yapım, bir bakıma bunu sürekli sizden istiyor. Aslına bakarsanız oyuna biraz L.A Noire havası katmaya çalışmışlar fakat onun kadar derin bir araştırma ögelerin olduğunu söyleyemeyiz. İlerleyen bölümlerde merak uyandırıcı bir olay olması için gerçekten bekledim fakat, oyun sürekli aynı tempo da ilerliyor olması kötü olmuş.. 

Daha önce belirttiğim gibi üstüne biraz daha farklı şeyler konulsaymış en azından, oyunun monotonluğu yok edilmiş olurdu. Mekan çeşitliliği ise oldukça sınırlı bir dünya içerisinde, sürekli fiziksel ve hayal dünyasında geçiş gerçekleştiriyoruz. Haritası açık dünya olarak gibi görünse de kısıtlı alanlarda delilleri toplamaya çalışıyoruz.
Cevap bulunamadı.