alexa
Neverwinter
Neverwinter ’ın tamamen Forgotten Realms içeriği ile oluşturulması sayesinde, kullanıcılar çok sayıda ırk, sınıf ve meslek seçeneği arasından karakterleri arzu ettikleri yönde oluşturma şansı elde etmektedirler. D&D Neverwinter Zen ürünlerini Perfect World web sitesi üzerinden E Pin seçerek aktif edebilirsiniz.
864
Efsun / Enchantment Başlangıç Rehberi
Mehmet G.
9 Mayıs 2015 16:49

Arkadaşlar merhaba,
Yeni başlayanlar için zırh ve silah efsunlamaktan bahsedeceğim.

Efsunlar 4 ana gruba ayrılıyor:

  • Yoldaş rünları (Runestone)
  • Zırh ve Silah Saldırı/Savunma/Fayda efsunları (Enchantment Stone)
  • Zırh Artış Efsunları (Armor Enchantment)
  • Silah Artış Efsunları (Weapon Enchantment)Hepsinin tek tek özelliklerini anlatmayacağım, etkileri zaten üzerlerinde yazıyor.

Efsunlama:
Eşyalarınıza yeni özellikler ekleyebilmenizi sağlayan, mmo dilinde "artı basmak" diye tabir edilen yükseltmenin biraz daha farklı hali. Bir eşyayı efsunlamak için üzerine sağ tıklayın ve "Eşyayı Efsunla" seçeneğini seçtikten sonra gelen pencerede efsun yuvasına istediğiniz taşı ekleyin.

Daha önceden efsunladığınız bir eşyaya daha yüksek bir efsun taşı takmak istediğinizde, önceki taşı çıkartmak için yüksek bedeller isteyecektir. Bunun yerine önceki taşı çıkartmadan üzerine taş çakabilme şansınız var. Bu seçenekte önceki taş tamamen kaybolur ama paranız cebinizde kalır.
Bunun için yine eşyayı efsunlama penceresini açın, diğer tarafta envanter pencerenizi açın ve envanterinizden efsun taşını efsunlama penceresindeki uygun slota sürükleyin. Bu bir bug değildir, sistem önceki taşı saklamanıza veya taşı yok ederek üzerine yeni taş eklemenize olanak sağlıyor. 


Kaynaştırarak Geliştirme (Fuse):
Envanterinizdeki 4 adet aynı seviye ve özellikteki taşı üzerlerine sağ tıklayarak bir üst seviyeye yükseltebilirsiniz. 

Yükseltme şansları taşların seviyelerine göre değişiyor. 2,3,4 ve 5. seviye taşlarınızı normal bir şekilde rahatlıkla yükseltebilirsiniz ama 6. seviye ve üzeri efsunlara çıkmak için koruma büyüleri (ward) kullanmanızı öneririm. Çünkü başarısız bir yükseltme denemesi sonunda taşlarınızdan biri yok olur. Yeşil ve mavi olmak üzere iki çeşit olan koruma büyülerinden yeşil olanı yükseltme işlemi sırasında taşlarınızın yok olmasını engeller, mavi olanı ise %100 şansla yükseltme yapmanızı sağlar.Yoldaş rünları (Runestone):
Yoldaşlarınızın seviyeleri yükseldikçe üzerlerindeki efsun slotlar genişliyor ve birden fazla Rün takmanıza olanak sağlıyor. Saldırı ve Savunma slotlarını yoldaşınızın ihtiyaçları doğrultusunda efsunlamanız sizin yararınıza olur. Örn. Gardiyan yoldaş için savunma ve can puanı, Ruhban yoldaşınız için toparlanma ve güç efsunları yararınıza olacaktır.Zırh ve Silah Saldırı/Savunma efsunları (Enchantment Stone):
Eğer 60'tan düşük seviyelerdeyseniz saldırı ve savunma yuvalarınıza 3. seviyeden yüksek taşlar takmamanızı ve biriktirmenizi öneririm. Oyunda oldukça hızlı seviye atladığınızı düşünürsek ortalama 3-5 seviyede bir zırh ve silahınızı daha iyisiyle değiştireceksiniz ve kullandığınız efsunlar da çöpe gidicek. 60 lvl sonrası için Tier 1 seviyesindeki eşyalarınızı giydiğinizde de seviye 4-5 efsun takmanız faydanıza olur, seviye 6 ve sonrası efsunlar için eşyalarınızın tier 2 olmasını bekleyin derim.

Fayda Yuvaları (Utility Slots):
Bu yuvalar karakterinize daha fazla hız, xp, altın ve görkem puanı kazandırır. 60 altı seviyelerde xp veya görkem puanı bonusunu tercih edebilirsiniz. Zırh ve Silah Artış Efsunları (Armor, Weapon Enchantment):
Ender ve destansı eşyalarınızda zırh ve ana el silahınızda bulundan pembe renkli yuvalara takılan efsunlardır. Seviyesine göre etkileri artar, sınıfınıza uygun taşı seçmek için bu linkten özelliklerini okuyabilirsiniz.

Artış taşları, dört adet taş parçacığının mavi koruma büyüsü ile birleştirilmesiyle elde ediliyor.

Sergen B.
9 Kasım 2016 16:51

faydalı bir rehber olmuş :)