alexa
Neverwinter
Neverwinter ’ın tamamen Forgotten Realms içeriği ile oluşturulması sayesinde, kullanıcılar çok sayıda ırk, sınıf ve meslek seçeneği arasından karakterleri arzu ettikleri yönde oluşturma şansı elde etmektedirler. D&D Neverwinter Zen ürünlerini Perfect World web sitesi üzerinden E Pin seçerek aktif edebilirsiniz.
962
GWF Detaylı Rehber
Mehmet G.
9 Mayıs 2015 16:16

 

PVE

GWF'lerin ana önceliği DPS'tir. MMO'ların genelinde, DPS (Damage per second / Saniye başı hasar) terimi hasar yaratıcısı deyim anlamında kullanılır. 

GWF yetenekleri gereği tekil hedeflere değilde çoğul güruhlara karşı etkili bir karakterdir. Rogue'lar direkt olarak boss'a hasar iletiminde bulunurken GWF'lerin birincil önceliği çevredeki mobları kesmektir. 

Zırh sınıfının ve yeteneklerinin sağladığı dayanıklılık sayesinde threat almış casterları (Control Wizard ve Cleric) korumakta onun görevidir. Threat almış casterları bu threat'tan kurtarmak için off-tank'lık yapmak mecburiyetindedir.

Bir GWF hiç bir suretle boss'lara rogue'lar kadar hasar çıktısı iletemez. Lakin hiç bir Rogue'da bir GWF gibi onlarca moba aynı anda devasa hasarlar iletemez. İki farklı DPS sınıfı olan Rogue ve GWF işte bu konuda birbirlerinden ayrılır. 

PVP

PvP'de GWF'nin rolü ise ileri saflarda değildir. İleri saflar Tank ve Rogue'a aittir. GWF PvP'de yine casterları savunmalıdır. CC olan düşman oyuncuları GWF'lerin kesmesi daha münasiptir.

Elinizden geldiğince orta menzilde kalarak sizin caster'larınızın yakınına gelmeye çalışan düşmanları bekleyin. Merak etmeyin sınıfları ne olursa olsun illaki CC yiyeceklerdir ve CC yiyen bir oyuncu çok çok kötü oynamıyorsa eğer bir GWF için çantada kekliktir. Üzerlerinde kusursuz ruh dövümü efsunu olsa bile son hamleniz %30-35 hasar vereceğinden efsunlarını devreye sokamadan cc'li oyuncuları kesebilirsiniz. 

Kendi Cleric ve Wizard'larınızı canınız pahasına olsun koruyun. Unutmayın onlar sağ kalırsa sizin de sağ kalma olasılığınız olur. Onlar sağ kalmazsa sizin şansınız azalır.

Rogue'lara Karşı 
GWF tam olarak Rogue'un ekürisidir. Eğer bir Rogue'u Stunlock kombo ile yakalarsanız ve Destroyer Buildine sahipseniz o Rogue'un çok ama çok az şansı vardır. 
Karambol combatlarda her zaman gözünüz rogue'ları arasın. Tartışmasız olarak yakarsanız biçersiniz. Yakalayamıyorsanız peşine takılmayın. Onların bıçakları var, GWF'lerin ise sadece sınırlı sayıda koşma skilleri. 

Guardian Fighter'lara Karşı
Guardian Fighter'lar teke tek combatlarda GWF'ler ile boy ölçüşemez. Lakin çok zorunda kalmadıkça GF'lere karşı karambol combatlardan kaçınmalısınız. Bir GF'yi hızlı kesmek için yeterli DPS çıktısı yaratamazsınız. Elbet GF'yi kesebilirsiniz lakin onu kesene kadar diğer oyuncular da armut toplamaz. 

Wizard'lara Karşı
GWF'lerin mobilizasyonu düşük olduğu için belirli range içinde saldırı yapan Caster'lardan sakınmalıdırlar. Eğer teke tek kalmayacağınızı biliyorsanız asla ama asla bir Wizard ya da Cleric'in peşine takılmayın. İstisnalar dışında kaybettiğiniz sadece zaman olmayacaktır. 
Wizard'lar için dediğim gibi istisnai ve teke tek kalacağınızı bildiğiniz durumlar dışında peşlerinden koşmayın. Olaki koştunuz. Shift'inizi saklayın ve o 3 kez teleport olana kadar bekleyin ve encounterlarınızı harcamayın. 3 kez teleport olduktan shiftlerini harcadıktan sonra üstüne koşun ve stunlock kombo girin. Şansı yok. 

PvP'lerde bugünlerde sıkça gördüğümüz DPS build yapmış wizardlara dikkat etmek gerekiyor. Savunma ve cc skilleri yönünde gerçek control wizardlar'a karşı çok zayıflar lakin karambol kombatlarda arkadan çaktırmadan hesapta olmayan kabarık dps faturaları yollayabiliyorlar. Gördüğünüzde kesin acımayın. Teke tekte şansları yok.


Cleric'lere Karşı
Cleric'ler ise sadece istisnai durumlar dışında karambol combatlarda ilgilenmeniz gereken sınıflardır. Karambol combatlarda ilk olarak clericlerin kesilmesi gerekir. Bu rogue'ların işidir. Lakin çevrede sizin takımdan bir rogue yoksa bu yük sizin sırtınıza biniyor. Her ne pahasına olursa olsun bu gibi durumlarda Rogue kesmekten sonra birinci önceliğiniz Cleric olmalı.

Sergen B.
9 Kasım 2016 16:54

ayrıntılı bir rehber muhakkak okumalısınız