alexa
Neverwinter
Neverwinter ’ın tamamen Forgotten Realms içeriği ile oluşturulması sayesinde, kullanıcılar çok sayıda ırk, sınıf ve meslek seçeneği arasından karakterleri arzu ettikleri yönde oluşturma şansı elde etmektedirler. D&D Neverwinter Zen ürünlerini Perfect World web sitesi üzerinden E Pin seçerek aktif edebilirsiniz.
1033
Kontrol Büyücü Sizofren / Golden Sınıf yapılandırması
Mehmet G.
9 Mayıs 2015 16:07

Merhabalar öncelikle değinmek istediğim paylaştığım beceriler kabiliyet puanları kendi büyücümde uyguladıklarımdır ve sizlerle palyaşmaktayım ancak her sınıfta olduğu gibi büyücüler içinde bir çok değişik şekilde build yapılanması mevcuttur ilerleyen tarihlerde benim yaptığım dışında neler yapıldığını neler yapılabileceğini araştırdıkdan ve sindirdikten sonra paylaşımımı güncelleyeceğim.

Irk:Elf 
Benim ELF wizardımdan yola cıkarak ;
İntelligence(Zeka):20
Wisdom( bilgelik ): 13
Charisma(karizma):13
60 level olundugunda : Zeka:26 bilgelik:15 karizma:19 

Zeka : (26) Hasar Bonusu +%16 , dolum hızı arttırma +%16
Bilgelik: (15) Dolum hızı arttırma +%5 , hareket puanı kazanımı +%5 , kontrol bonus+%5 ,kontrol direnci +%5
Karizma: (19) Kritik olasılık +%9, yoldas istatistiği olasılığı +%9 ,Dövüş avantajı hasarı +%9

Zeka ve karizmayı yüksek tutma sebebim daha dps ağırlıklı olabilmektir , daha önceki deneyimlerimde bilgelik çok yüksek tutup kontrol büyülerimi daha seri kullanıp kontrol etmede daha başarılı olmayı denedim ancak fark ettimki kontrol etmekte bilgeliğe ihtiyaç duymuyorsunuz kullandığınız büyüler ile günlük güçlkerinizi çok rahatlıkla seri bir şekilde doldurabilmektesiniz.Bu yüzden kendi açımdan kendi fikrim zeka ve karizma yönünde.

NOT: Human (insan) ırkı + 3 ustalık puanı verir . her sınıf icin gecerlidir karakter acılırken bunlara dikkat edebilirsiniz
Şunuda eklemeliyimki daha yüksek dps yapabilen bir büyücü için thiefling açılması çok daha mantıklı daha kontrol ağırlıklı bir büyücü içinde elf ırkını tavsiye ediyorum .

Büyücüye Genel Bakış 

Bu oyunda büyücü nedir ? partideki yeri ve görevi nasıl olmalıdır . Bence en önemli soru bu .Adı üstünde kontrol büyücüsü oyunun yapımcıları oyuna büyücüyü siz ana hasarı veren sınıf olarak göndermemişler .Sizin ana göreviniz alan kontrolünde savasın kontrolünü partinizin elinde olmasını sağlayacaksınız. Zindanlar içersinde sanmayınki en çok Hasarı veren siz gözüktüğünüz için siz dps sınıfısınız. Söle düşününki siz kontrol büyüsü atarken 20 kişiye Kurnaz düzenbaz sınıfı tek bir hedefe yoğunlaşır ve hasarı sizden düşük kalır ancak bir boss savasında anlarsınız bunu.Biraz daha supportif düşünün ve ona göre davranın .Örnek; Dps düşünüp silahınıza greater vorpal takcağınıza greater plague fire takın.

Karakterinize basılacak efsunlara gelirsek
Defans slotlara defans / saptırma 
Offense slotlara duruma göre güc /toparlama / kritik yapılabilir.
Benim kişisel tecrübem ve düşüncem Kritik ve toparlamayı 3000+ civarlarına getirdikten sonra ve dps ağırlıklı gitmediğim için armor kırma ( penetration kasmadım )lakin dps gidecekler için buildin diğer safhalarında armor penetration capini yazdım ). Power için herhangi bir cap bulunmamakda bu yüzden de istenildiği kadar yükseltilebileceğini düşündüm.
Oyun da kullandığım set shadow weaver (gölge) seti .
Kritik seviyesi oyunda tatmin edici olan ve kontrol büyülerimizde bize life steal ( can calma) dps büyülerimizde kritik şiddeti veren fikrimce en iyi set. Bu buff ı tüm parti üyeleriyle paylaşmakdasınız.
Belli Koşullar için sahip olunması gereken minimum değerler
Armor penetration (armor kırma) Boss Savasşları için sahip olmanız gereken değer :2530 %24 , Boss olmayan elite canavarlar için %22 2230.
Power(Güc): Herhangi bir minimum değeri yoktur ne kadar çok okadar iyi.Size ne kadar fayda sağlayabileceğini şurdan hesaplayarak yapabilirsiniz. +154 power(güc) +3 hasar magic misile / +15 hasar chill strike /+11 hasar steal time olarak etki eder.
Kritik:Büyülerinizden gelen proclar için önemlidir her hangi bir alt/üst sınır yoktur arttırabildiğiniz kadar arttırın.
Toparlanma: oyunun high end zindanlarında 3000 toparlanma yeterlidir.

Yanınıza almanız gereken yoldas : Cazibe ioun taşı dediğimiz zen markette bulunan mavi bir taştır sebebi taktıgınız her esya nın bonusu direk olarak karakterinize yansımaktadır yani toplamda karakterinizin 3 yüzük 2 kolye taktıgını düsünün taktıgınız her esyay takcagınız taslarında artısını unutmamak lazım.Aynı zamanda 3 adet runestone (efsun) ekleyebiliyorsunuz .Asağıdaki linkte ne kadar bonus verebildigini görebilirsiniz.Takacağınız taşlar veya itemler sizin PvE şeçiminize göre değişir daha tank gibi yada daha iyi healer olmak adına stats seçimi yapılabilir . ama hiçbirzaman değişmeyecek birşeyde varki iounda oda Savunma yuvasına Tekinsiz Rün Taşı takmaktır(İoun nun veriği statsın %olarak artmasını sağlar)

Silahınıza ve Zırhınıza takmanızı önerebileceğim Mor efsunlara gelirsek ;
Zırha kesinlikle soulforge / ruh döveni efsunu takmanızı öneririm;
Lesser : şağlık puanınız 25% in altına indiğinde 2 saniye boyunca hasar almanızı engeller her 60 saniyede bir çalışır.
Normal : şağlık puanınız 25% in altına indiğinde 3 saniye boyunca hasar almanızı engeller her 60 saniyede bir çalışır.
Greater :şağlık puanınız 25% in altına indiğinde 4 saniye boyunca hasar almanızı engeller her 60 saniyede bir çalışır.
Perfect: şağlık puanınız 25% in altına indiğinde 4 saniye boyunca hasar almanızı engeller her 60 saniyede bir çalışır.

Silahınız için çeşitlilik mevcut ve ne istediğiniz önemli ; 
Vorpal Seçim:Kritik şiddetinizi arttırır. .Saf Dps
Plaguefire Seçim;Düşmanınızı vuruğunuz takdirde düşmanınızın defansını kırar ve partinizin daha hızlı dps yapabilmesini sağlar.Supportif.

Benim fikrim Greater Plague fire takmakdan yana 3. boyunda ; 
Greater +7.5% Ateş hasarı . ve hasarın %2.5 u dot hasar olarak hedefte kalır ve hedefinizin defansını her vurusta %15 kırarsınız 3 kere birikir toplamda %45 defans kırmış olursunuz.

POWER VE FEATLERİNİZ

Anlık(at-will)Güçler
Magic Missile(büyü misili):Bu büyüyü max seviyeye getiriniz ana vurusunuz budur hasarınız burdan gelicektir . mouse un sol tuşu için ideal.
Ray of Frost(Buz ışını):Magic missile kadar efektif olmamaklar beraber bir başka kontrol büyüsü olarak içiniz rahat bir şekilde max seviyeye getirebilirsiniz laki zorunluluğu yoktur çoğu konumda mouse un sağ tuşu için ideal.
Storm Pillar(Fırtına sütunu):Max seviyeye getirilmesine gerek olmadan bir puanı buraya harcayabilirsiniz. Savaş dışındayken savaşa hazırlık olması için hareket puanınızı olduğunuz yerden doldurmanızı sağlar.Dost birimi hedef alıp kullanabildiğiniz bir büyüdür. Arkadaşınıza ctrl ile kitlenip kullanılır.
Encounter Powers(karşılaşma güçleri):
Chill Strike(serin darbe):Sevdiğim ve sık sık kullandığım büyülerden biri düşmanınızı dondurur ve yüksek hasar verir.Tab a alındığında alan etkisi gösterir.
Conduit of Ice(Buz oyuğu):Barımda halen her daim kullandığım bir büyü her ne kadar değiştirmek istesemde , pvp de insanlar üzerindeki psikolojik etkisi büyük.rahatlıklar max seviyeye rahatlıkla getirilebilecek kalabalıkda güzel hareket puanı kazandıran büyümüz.
Entangling Force(Karıştırıcı güç):Sahip olduğumuz en iyi kontrol büyüsü genel olarak Tab ımda duruyor.Harika hareket puanı kazandırmasıyla gözde büyüm.Hem PvP hem PvE için vaz geçilmezim.
Repel(Püskürtme):İttirme kontrol büyümüz.PvP de ve bazı zindanlarda duruma göre kullanıyorum.Yanlız dungeon larda düşmanlarınızı ucurumlardan ucurmak dısında kesinlikle kullanmanızı önermem parti arkadaşlarınıza eziyet çektirmekle kalmaz aynı zamanda verdiğiniz hasarında düşük olmasına yol açar.
Shield(kalkan):Kalkan büyümüz size gelen hasarı azaltır ve patlattığınızda düşmanlarınızı sizden uzaklaştırır ne kadar çok düşmana isabet ederse okadar cok hareket puanı kazandırır yeterli düşman a isabet ederse tek seferde hareket puanınızı doldurabilir.
Icy Terrain(buzlu arazi):Çok kullandığım bir büyü değil lakin gönül rahatlığıyla max seviyeye getirebilirsiniz sonuçta harcancak çok puanınız var ve steal time büyünüz ile iyi bir sinerji yakalıyor.Tek başınıza görev yaparken özellikle cok efektif.
Sudden Storm(ani fırtına):Bir zamanlar max seviyeye getirmiştim çok hoş bir hasarı vardır lakin attiginiz büyü hiçbir zaman kritik gelmiyor bu durumda barınızda yeri olmuyo ama levellerken etkili olabiliyor benim action barımda yer sahibi değil.
Ray of Enfeeblement(kuvvetsizlik ışını):Oyundaki en güzel büyü en güçlü büyü PvP de PvE de boss savaşlarında kullanıldığında düşmanınızın defansını kıran inanılmaz hasar almasını şağlayan güçşüzleştirici ışındır kesinlikle max seviyeye getirilmelidir.
Icy Rays(Buzlu ışınlar):Benim için PvP büyüsüdür bir buz kontrol büyüsü daha max seviyeye getirebilirsiniz kullanmaya henüz fırsatım olmadı.
Steal Time(zaman çalma):kesinlikle sahip olmamız gerek en güzel barımızdan eksik etmememiz gereken bir kontrol büyüsü , düşman birimleri bayıltır alan etkisidir.Steal time olmaması wizard bırakma sebebi olurdu.
Shard of the Endless Avalanche(sonsuz çığ parçası): Max seviyeye getirdim daha kullanmaya fırsatım olmadı ama bir gün deneyeceğim efektif gözüküyor kullanmayı öğrenirsek.Bir kez PvP de bu büyüyü cok efektif kullanan bir büyücü ile karşılaştım saygı duyulacak bir olaydı kullanmayı ögrenmenizi dilerim her ne kadar ben yapamadıysamda.

Daily Powers(Günlük güçler)

Ice Storm(Buz fırtınası):Şu an için max seviye değil ama isteğe göre max seviyeye çıkarılmasında hiçbir sıkıntı yok .Vurduğunuzda düşmanlarınız sizen uzaklaştırır ve ciddi hasar verir.
Arcane Singularity(arkana tuhaflığı):Her yöneden mükemmel bir kontrol büyüsü en sık kullanğım daily power PvE de.kullandıkdan sonra tüm düşmaları bir yere toplar ve Steal time tabda chill strike vurup üstüne shield patlatırsanız büyük ihtimalle yeterli sayıda düşman varsa hemen ardından bir singularity daha atıcak hareket puanı kazanacaksınızdır ve aynı işleme tekrardan başlayabilirsiniz , ben şuanda singularity attıkdan sonra tabda entangle force conduit of ice steal time ve shield patlaması oalrakda kullanıyorum isteğinize kalmış.
Ice Knife(Buz bıçağı): Vurduğu inanılmaz yüksek kritik hasarıyla PvP de vaz geçilmezlerimden. PvE de tabiki boss savaşlarında duruma göre hasara yardım etmek için kullanıyorum.
Opprasive Force(Baskıcı güç)(Buz bıçağı): Ara ara yaptığım değişimlerde action barımda yer bulmaya başlayan bir büyü.Düşmanlarınız kullanım sırasında afallatmaktadır ve biterkend oluşturduğu patlama ile tekrar afallatır. Denemenizi öneririm.

Class Features(Sınıfsal pasifler) (passives)

Orb of Imposition(tarih küresi):Kontrol büyülerinin süresini arttırır.Daha iyi kontrol etmek istediğinizde değiştirebilirsiniz.
Evocation(çağrışım):Alan vuruşlarınızın hasarını %15 arttırır.Max seviyeye getirdim kullanmama rağmen istenildiğinde denenebilir.
Storm Spell(Fırtına büyüsü):Saldırılarınızın %10 extra elektrik hasarı vericektir Dps ( verdiğiniz hasarı ) yükseltecek yegane pasif yeteneğiniz.Evocation yada bundan birini seçmeniz gerekecek.
Eye of the Storm(Fırtına gözü): Olmazsa olmaz pasifiniz kesinlikle barınızda bulunması gereken kritik şanşınızı arttırır.Bir zindana bunsuz girmeyiniz.

Feat(Beceriler) ve Dağılımları

Controlling action(kontrol eylemi)::4/5 Kontrol edilen bir hedef üstünde güç kullanıldığında %10 daha fazla eylem puanı kazanacaksınız.bende %8 kazandırıyor.
Weapon mastery (silah ustalığı): 3/3 %3 kritik sansınızı arttırıyor.
Fight on(mucadele): 5/5 Karşılaşma büyülerinin soğuma sürülerini %10 azaltır.
Arcane mastery (Arkana artışı):3/3 Arcana büyülerinin %6 daha fazla vurmasını sağlar.
Learned spellcaster(Bilgili büyücü):2/5 Zekanın sağladığı hasar bonusunu %2 arttırır.
Prestigitation(el cabukluğu):3/3 sen ve müttefiklerinin statlarını %3 arttırır. şu anki düşüncem supportif olarak bunu almak.
Tempest magic(Bora büyüsü):5/5 hedefinizin max can puanı %30 un altındaysa %10 daha fazla hasar veriyorsunuz.
Malevolent surge(hain akın):5/5 bir düşman öldürdüğünde öldürdüğünüz her düşman için %10 daha fazla hasar kazanırsın 4 saniye sürer en fazla 3 kez birikir.
Reaper's touch (orakçı dokunuşu):5/5 hedefin 6 metre yakınındaysan %15 daha fazla hasar verirsin.
Nightmare wizardy(kabus büyücülüğü):Bir Düşmana kritik vurduğunuzda %20 olasıkla 4 saniyeliğine kombat avantajı kazanırsınız.
Phantasmal destruction(hayali yıkım):Dövüş avantajı hasarı verdiğinde 6 saniye boyunca %15 kritik şiddeti kazanırsınız.
Masterful arcane theft(ustaca arkana hırsızlığı):Zaman çalma ve kuvvetsizlik ışını donmadan etkilenmiş hedeflere %5 ve üstündeki her arkana ustalığı birikimi için %3 daha fazla hasar verir.
Chaos magic(kaos magic):büyü misilimiz artık saldırırken sahip olduğumuz 3 debufftan birini %33 oalsılıga cıkartır.düşmana yaptığımız bu kötü etkiler 10 saniye sürer.Düzensiz büyüme Hedefin yanındaki arkadaşlarımız maximum can değerlerinin %1 i kada şağlık puanı alırlar.Düzensiz bağ hedefin yanındaki düşmanların zırhı %15 azalır.Düzensiz hiddet hedefin yanındaki arkadaşlar %15 güç kazanır.

PVE Zindan larda dikkat edebileceğiniz hususlar 
Öncelik genel oyun tarzımızın Singularity atarak ve gelen çoklu yaratıkları kontrol altında tutmak olduğunu sölemek isterim.Nasıl en hızlı hareket puanını doldurup tekrar ve tekrar singularity atarız? Tab da karıştırıcı güç (entangle force) 
ve diğer action barınıza shield(kalkan) , zaman çalma (steal time) , ve büyü daha opsiyonel oalrak secerseniz ben conduit of ice-buz oyuğu kullanıyorum .Sırayla entangle / conduit / steal time basıp shield patlattığınızda singularity niz dolcaktır ve aynı işleme dönebilirsiniz.Genelde kalabalık kontrolünüz bunun üzerine kurulu diyebilirim.Boss fightlarda çok fazla addlerle uğraşmak zorunda kalmadığınızda boss üzerine ray of enfeeble ( kuvettsizlik ışını ) alarak yardımcı olmanız savaslarınızı rogue ların da dps i ile cok daha kısa tutucaktır.
Kalabalık kontrolü büyüleriniz
At will : magic missile - storm pillar savasta değilken ctrl ile arkadasınıza kitlenip oldugunuz yerde seri eylem puanı kazanabilirsiniz.
Encounter :Tab entangle force-conduit of ice - ray of enfeeble - shield - steal time 
Passive : Eye of storm - storm spell
Daily : Singularity - Opprasive Force - ice knife
1v1 Boss fightları büyülerimiz 
At-will:magic missle 
Encounter:Tab Ray of enfeeble - Chill strike -ice rays - steal time -shield
Passive: Eye of storm - storm spell
Daily :Singularity-ice knife

PvP için herhangi birşey söleyemeyeceğim pvp kişinin kendi yeteneğine göre değişir yeteneklerini kullanma duruma göre kendi kendini şekillendirir ama tabiki tahmin edebileceğiniz gibi ice knife günlük yeteneği vurduğu yüksek hasarla favorileriniz arasına gircektir. düşmanınızı kaldırma yeteneklerinizden karıştırıcı güç extra kontrol sağlayacaktır.tab tuşunuzda ray of enfeeble vaz geçilmezleriniz arasına gircektir. pvp tecrübe işi ve ben kendimi büyücü sınıfıyla yeterince tecrübeli görmüyorum o yüzden burda noktalıyorum. 

Cevap bulunamadı.