alexa
Neverwinter
Neverwinter ’ın tamamen Forgotten Realms içeriği ile oluşturulması sayesinde, kullanıcılar çok sayıda ırk, sınıf ve meslek seçeneği arasından karakterleri arzu ettikleri yönde oluşturma şansı elde etmektedirler. D&D Neverwinter Zen ürünlerini Perfect World web sitesi üzerinden E Pin seçerek aktif edebilirsiniz.
258
[Rehber] Meslek
Mehmet G.
8 Mayıs 2015 13:47

[Rehber] Meslek 

Zanaatkarlık, her MMO'da önemli bir yere sahip. Neverwinter da buna bir istisna değil. Bu sayede karakterini donatabilir, bazı eşsiz eşyaları geliştirebilir, harika etkileri olan çılgın iksirler yapabilir ve hatta Astral Elmaslar toplayarak günlük ekmeğini çıkarabilirsin [Astral Elmas bağlantısı]

 

Neverwinter'daki zanaatkarlık sistemi, işin zor kısmını senin için üstlenen işçiler üzerine kurulu. Bil bakalım dahası ne... Ürettiklerini dünyanın öteki ucunda canavar haklıyor ya da görevlerin peşinden koşuyor olsan da toplayabilirsin! Sence de harika değil mi?

 

Gel, önce beraber değişik zanaatkarlık dallarına şöyle bir bakalım, sonra da ayrıntılara geçelim:

 

Meslekler: 

Neverwinter'da seçebileceğin tamı tamına 8 değişik Meslek var. Oyun başladığında bunların sayısı 5 idi. Yani sürekli eklemeler yapıyoruz. O yüzden bir yandan yenilikleri takip edersen fena olmaz! Her Meslek, genellikle bir ya da iki sınıfa özgüdür. Simya ve Liderlik, buna birer istisnadırlar ve bütün sınıflar için faydalıdırlar.

 

Simya:

Simya, ender ve harika bileşenleri karıştırarak faydalı iksirler üretme sanatıdır. Simya sistemi, tarif toplamaya ve netice olarak daha güçlü iksirler verebilecek kombinasyonları keşfetmek için deney yapmaya dayanır. Ya da simya yeteneklerin sayesinde aklına gelebilecek her tür kişiselleştirmeyi yapabilirsin: Mesela bu meslek, sana ekipmanına benzersiz bir görünüm kazandıracak boyalar üretme imkanı verir. Son olarak Simya, ikinci zanaatkarlık olarak da çok faydalı olabilir, çünkü sana ileri seviyelerde diğer mesleklerin gelişmiş işlerinde gereken az bulunur ve ender malzemeleri imal etme olanağı sunar.

Üretilen eşya türü: İksirler, boyalar, meslek kaynakları.

Kime yararlı: Simya, her sınıf için faydalı, eşsiz bir meslektir.

Gelişim: Simya gelişim sistemi, diğerlerinden oldukça farklıdır. Birçok görev, zanaatkarlık başarı ile sonuçlandığında sana tecrübe değil "Temel Simya Bilgisi" ya da bir İstikrarsız İksir kazandırır. Bu iksirin verdiği etki hala tahmin edilemiyor. Çok iyi de olabilir, kötü de! Yeteri kadar "Temel Simya Bilgisi" aldıktan sonra tamamladığında sana Simyada doğrudan bir seviye kazandıracak olan benzersiz "Simya Araştırması" görevine başlayabilirsin.

Zanaatkarlar Eczacı, Miksolojist, Asistan Simyacı, Simyacı, Usta Simyacı, Üstad Simyacı

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Simyada yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

 

Esercilik:

Esercilik, Sadık Ruhban ve Kontrol Büyücüleri sınıfları için silah, gerçek sihirli küreler, kutsal simgeler üretimi ile ilgilenen bir meslek. Feywild'in Hiddeti güncellemesi ile oyuncularla buluştu. Bu meslek çerçevesinde, Oymacılara ve Esercilere değişik işler yaptırırsın. Elinde, Meslek gelişimine göre altındaki işçilere verebileceğin bir sıradan iş listesi, bir de her saat değişen özel bir iş olur.

Üretilen eşya türü: Sadık Ruhban Silahları ve Kontrol Büyücüsü Silahları

Kime yararlı: Sadık Ruhban, Kontrol Büyücüsü

Gelişim: Esercilikte sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Oymacı, Gravürcü, Asistan Eserci, Eserci, Usta Eserci, Üstad Eserci

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Esercilikte yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

 

Liderlik:

Liderlik, muhtemelen sahip olabileceğin en faydalı meslektir. Sana çabalarına karşılık değerli ödüller kazandıran paralı asker işlerine dayanır. Altın, Astral Elmaslar ve tecrübe. Liderlik, aslında savaş için gerekli bir malzemedir! Kolaylıkla tecrübe kazanmanın ve oyunda gelişmeye yardımcı olması için karakterini maddi imkanlarla donatmanın harika bir yoludur. Bu meslek, sana ayrıca iksir, sunak gibi sarf eşyaları da kazandırır. Bunlar vahşi doğaya açıldığında sana mutlaka lazım olur.

Üretilen eşya türü: Tecrübe, Altın, Astral Elmaslar ve Sarf Eşyaları.

Kime yararlı: Herkese. Liderlik, belli bir alanda yoğunlaşmaz. Tersine oyunda gelişmesi için her sınıfa eşit oranda yardımcı olur. Yüksek seviyelerde, Astral Elmas kazanmanın en güzel yollarından biri haline gelir.

Gelişim: Liderlikte sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Paralı Asker, Koruma, Uşak, Silahşör, Maceracı, Kahraman

Ender Malzemeler: Bölge Haritası, Madencilik Hakkı, Kuşatma Silahı, Minnettarlık İşareti, Liderlikte yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

 

Deri İşleme

Deri İşleme, adından da belli olduğu üzere deri üzerine yoğunlaşmıştır ve nispeten daha az silah kullanan sınıflar için faydalıdır. Bu meslek sayesinde karakterine daha iyi bir koruma sağlayabilir, gömlekler, pantolonlar ve istatistiklerine pasif bir bonus kazandıran, bu mesleğe özel bir eşya üretebilirsin. Tabii deri zırh da imal edebilirsin. Böylece her zaman tam korumayı garanti etmiş bir Düzenbaz olursun! Gerekli malzemelerin çoğu, M'tari Prin'tal dükkanında ve Koruyucu'nun Yerleşimi'ndeki Yedi Güneş Seyyar Pazarında bulunabilir.

Üretilen eşya türü: Gömlekler ve Pantolonlar, deri zırh

Kime yararlı: Kurnaz Düzenbaz sınıfı. Bu sınıf, şimdilik bu Meslekten faydalanan tek sınıf.

Gelişim: Deri İşlemede sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Deri Yüzücü, Asistan Deri İşeyen, Deriiçşisi, Usta Deri İşlemecisi, Üstad Deri İşlemecisi

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Deri İşlemede yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

Zincir Demirciliği

Zincir Demirciliği, orta karar zırhlarla ilgilenen bir Meslektir. Yani ne deri olanlar kadar hafif, ne de Plaka Demirciliğinde olanlar kadar ağır. Meslek, iyi bir koruma ve eşsiz bir eşya türü vadeder: Karakterine pasif bonus veren Zincir gömlek ve Zincir pantolon. Sürekli yakın dövüşe giren Loncanın Ruhbanı ya da bir Büyük Silahlı Savaşçı isen korumanı düşünsen iyi edersin. Ölü maceracı Neverwinter'da hiçbir işe yaramaz! Gerekli malzemelerin çoğu, M'tari Prin'tal dükkanında ve Koruyucu'nun Yerleşimi'ndeki Yedi Güneş Seyyar Pazarında bulunabilir.

Üretilen eşya türü: Zincir Gömlek ve Zincir Pantolonlar, zincir zırh

Kime yararlı: Sadık Ruhban ve Büyük Silahlı Savaşçı sınıfları

Gelişim: Zincir Demirciliğinde sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Koruyucu, Demirci, Asistan Zincir Demircisi, Zincir Demircisi, Usta Zincir Demircisi, Üstad Zincir Demircisi

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Zincir Demirciliğinde yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

Plaka Demirciliği

Ağır zırhlar, plaka ve demir, en iyi mevcut korumayı sağlar. Bu meslek de bunların imalatı ile uğraşır. Bu meslek sayesinde Muhafız Savaşçıları giydirebilir ve adeta her zaman hayalini kurduğun güçlü bir tanka dönüşebilirsin! Gerekli malzemelerin çoğu, M'tari Prin'tal dükkanında ve Koruyucu'nun Yerleşimi'ndeki Yedi Güneş Seyyar Pazarında bulunabilir.

Üretilen eşya türü: Plaka Gömlek ve Plaka Pantolon, Plaka zırh

Kime yararlı: Muhafız Savaşçı sınıfı

Gelişim: Plaka Demirciliğinde sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Madenci, Zırhçı, Asistan Plaka Demircisi, Usta Plaka Demircisi, Üstad Plaka Demircisi.

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Plaka Demirciliğinde yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

Terzicilik:

Terzicilik, büyü kullananlar için efsunlu kıyafet yapımı üzerinde çalışan, zarif bir meslektir. En az zırh korumasını sağlar, daha ziyade bonus kazandırır. Eğer arkana gizemleri üzerinde çalışmak istiyorsan bu Meslek tam sana göre! Gerekli malzemelerin çoğu, M'tari Prin'tal dükkanında ve Koruyucu'nun Yerleşimi'ndeki Yedi Güneş Seyyar Pazarında bulunabilir.

Üretilen eşya türü: Kumaş Gömlek ve Kumaş Pantolon, Cüppeler

Kime yararlı: Kontrol Büyücüsü sınıfı

Gelişim: Terzicilikte sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Dokumacı, Teçhizatçı, Asistan Terzi, Terzi, Usta Terzi, Üstad Terzi

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Terzicilikte yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

Silah Demircisi:

Bıçak, balta, çekiç... Silah Demirciliği Mesleğinin üretemeyeceği hiçbir şey yok gibidir! Bu Meslek, aklında devamlı savaş olan sınıflar için yakın dövüş silahları üretir. Bunun sayesinde her zaman son teknolojide olursun. Hatta bu meslekte destansı silahlar bile yapabilirsin! Silah Demirciliği, Feywild'in Hiddeti güncellemesi ile oyuncularla buluştu. Gerekli malzemelerin çoğu, M'tari Prin'tal dükkanında ve Koruyucu'nun Yerleşimi'ndeki Yedi Güneş Seyyar Pazarında bulunabilir.

Üretilen eşya türü: Yakın dövüş silahları

Kime yararlı: Kurnaz Düzenbaz, Büyük Silahlı Savaşçı, Muhafız Savaşçı sınıfı

Gelişim: Silah Demirciliğinde sıradan bir gelişim sistemi vardır. Yani her işin tamamlanması için zaman ve malzeme gerekir. İş tamamlandığında Meslek tecrübesi kazanırsın. Yeteri kadar tecrübe topladıktan sonra da bir seviye atlarsın.

Zanaatkarlar Dökümcü, Bileyci, Asistan Silah Demircisi, Silah Demircisi, Usta Silah Demircisi, Üstad Silah Demircisi

Ender Malzemeler: Arkana Kristali, Arkana Parçası, Tekinsiz Kristal, Ejderha Yumurtası, Silah Demirciliğinde yüksek seviye üretim için gereken ender malzemelerdir.

 

Nasıl başlamalı?

*

Evet, erişimimiz olan tüm Meslekleri inceledik. Artık aklında ihtiyacın olan meslek hakkında daha net bir fikir oluştuğuna göre gelelim sadede: İşe nereden başlayacağız?

 

Zanaatkarlık, Neverwinter'da oldukça erken başlar. 10. seviyeye ulaşır ulaşmaz Çavuş Knox'tan "Tam Bir Meslek Erbabı" adlı bir görev alırsın. Bu başlangıç görevi, seni zanaatkarlık ile tanıştırır. Sonra M'tari Prin'tal'da bir drow olan Meslek Erzağı Tüccarı ile tanışırsın. Bulunduğu yeri unutma. Çünkü zanaatkarlık malzemeleri tedarikinde muhtemelen senin ana kaynağın olacak ve stoklarını tazelemek için onu sık sık ziyaret etmen gerekecek. Zanaatkarlığın temellerini öğrenmek için görevde ilerle!

 

Belki de biliyorsundur, Neverwinter'da ayrıca oyunun bazı işlevlerine browser penceresinden ulaşmanı sağlayan bir Gateway [Gateway bağlantısı] var. Meslek sistemi de bu işlevlerden biri! Yani oynamaya zamanın olmasa bile bütün gün, hiç rahatsız edilmeden mesleğini icra edebilirsin. Unutma, oyundayken istediğin zaman "N" tuşuna basarak zanaatkarlık arayüzüne erişebilirsin.

 

Cevap bulunamadı.