alexa
Nostale
Nostale, aynı zamanda sosyal bir platformdur. Birlikte savaşarak, mücadele verdiğin oyun arkadaşlarınla, kendi tarzına göre yarattığın evinde, büyük savaşlar sonrası kutlamalar yaparak eğlenceyi yaşa. Nostale Noslira satin alma isleminden sonra, Gameforge ödeme sayfasi üzerinde kupon seçilerek yüklenebilir.
339
Nostale Temel Bilgi
Serhat Ç.
16 Aralık 2014 14:14
Beceriler Nedir ? 

Beceriler karakterinle öğrenebileceğin ve savaşta kullanabileceğin çeşitli yeteneklerdir. Akademi becerileri, temel beceriler ve ek ya da artıı beceriler olmak üzere üçe ayrılırlar.

Beceri sistemi

Her sınıfın KP ile öğrenilebilen çeşitli becerileri vardır. Her meslek seviyesinde iki KP kazanırsın. Becerileri NosVille'deki Eğitmen Calvin'den veya NosKamp Mağarası'ndaki Dogo'dan öğrenebilirsin.
3 beceri çeşidi vardır:

 1. Akademi Skilleri
  • Bunları KP olmadan öğrenebilir, sadece altın ve minimum seviyeye ihtiyaç duyarsın.
  • Yükseltilmiş saldırı gücü ve YP ile BP yenilemesi gibi karakter özelliklerinin belirli temel değerlerini geliştirirler.

 2. Temel Beceriler
  • Sınıf seçimiyle iki temel beceri alırsın.
  • Altın, Minimum seviye ve KP'ye ihtiyaç duyuyorsun (gererkli KP'lerin sayısı değişir).
  • Karakterin saldırı becerileri, buff ve debuff olarak yepyeni yetenekler alır.
  • Oyunda toplanan KP'ler tüm becerileri öğrenmeye yetmez, seçimlerini akıllıca yap!

 3. Ek Beceriler
  • Ek beceriler temel becerilerin geliştirmeleridir. İstediğin ek beceriyi, temel becerisine hakim olduğunda öğrenebilirsin.
  • Birden fazla ek beceri öğrenebilirsin. Bazen iki veya üç ek beceri arasında tercih yapman gerekebilir, bazı temel beceriler ise sadece bir ek beceri sunar.
  • Ek beceriler temel becerilerini güçlendirir veya bunlara güçlü özellikler verebilir.
  • KP, altın ve minimum seviyeye ihtiyaç duyuyorsun.

Öğrendiğin temel ve ek becerileri ihtiyaç duymadığında Eğitmen Calvin ve Dogo'da satabilirsin. Başka beceriler öğrenen için KP ve altının bir kısmını iade alırsın. Gerektiğinde hemen kullanabilmen için önemli becerileri hızlı seçime koymayı unutma.GörevlerAna görev

NosTale bütün oyun boyunca devam eden bir ana göreve sahiptir. Bölüm 1, Kısım 1 (Bölüm 1-1) ile başlar. Bölüm içerisindeki bir kısmı tamamlamak için ayrıca kahraman görevini de başarıyla tamamlamak gerekir.
Yan görevler

Yan görevleri sesçiçeklerinden ya uzay zaman tamamlanınca ya da canavar mağlup edince alırsın. Yan görevler çoğunlukla ya toplama ya da avlama görevlerinden oluşur. Ana göreve bağlı değiller ve aynı anda beş tanesini başlatabilirsin.
Ek görevler

Uzmanlık kartları almak için özel görevler de yapabilirsin. Bunun için haritalardaki gizemli ruh taşlarını bulman gerekir. Bu görevler özellikle zor ve zaman alıcıdır.Uzay - Zaman 
Uzay-Zamanlar nedir?

Ana görevlerin büyük kısmını uzay-zaman (UZ) oluşturur. Ana görevde ilerlemek için bunları tamamlaman gerekir. Uzay-zaman birbirine bağlı haritalardan oluşur. Buraya bir uzay-zaman taşı yardımıyla girersin. Girişi tek başına veya grupla yapabilirsin ama bazılarına tek başına girmez zorundasın. Bir göreve başladığında acele etmen gerekir çünkü tüm uzay-zamanların süre kısıtlaması vardır. Sadece belli sayıda hayata sahipsin, ölmemeye özen göster, yoksa görevini başarıyla tamamlayamazsın. Merak etme, uzay-zamanı dilediğin kadar çok tekrarlayabilirsin. 
Kahramanlık görevlerin için kahramanlık uzay-zamanlarını yerine getirmelisin. İlk uzay-zamana seviye 5'ten itibaren girilebilir. Tamamlanmamış uzay-zaman taşları (uzay-zamanların çeşitlerine bak) mini haritada maviyle, tamamlanmışlar yeşille gösterilir. Kahramanlık görevleri ise mor renktedir. Bir uzay-zaman tamamladıktan sonra güzel eşyalar, ekipmanlar, altın, itibar ve şeref kazanabilirsin.

Uzay-zamanın çeşitleri:

 1. Sıradan uzay-zaman

  Sıradan uzay-zamanlar mini haritada görüntülenir. Ana göreve gelebilmek için bunları sırayla tamamlamalısın.
 2. Anında uzay-zaman taşı (Q'lu taşlar)

  Bunu belirli görevlerle (örneğin uzmanlık kartları veya akın mührü için uzay-zaman) alırsın. Envanterindeki taşa tıklayınca hemen uzay-zamana girersin. Görevi başarıyla tamamladığın anda taş kaybolur.
 3. Gizli uzay-zaman taşı

  Gizli uzay-zaman taşlarını sadece istek çubukları yardımıyla bulabilirsin. (bunları NosVille'deki Malcolm Mix'ten alabilirsin). Bu taşı üretmek için ayrıca özel malzemeler ve bir uzay-zaman parçasına ihtiyaç duyarsın. NosTale'de çeşitli görevler içeren değişik uzay-zaman parçaları bulunur. Grup uzay-zaman parçasında ender malzemeler toplayabilir, akın uzay-zaman parçalarında akın mühürleri ele geçirebilir veya av ve birey uzay-zamanında seviye atlayabilirsin. Ana görev için de saklı uzay-zamanlar bulman gerekir!


Uzay-zamanda yönünü böyle bulabilirsin:

Görev kartı sana daha gitmediğin yerler (siyah), hala canavarların olduğu yerler (turuncu) ve başarıyla tamamladığın (beyaz) yerler hakkında bilgi verir. Karakterinin bulunduğu konumu gösterir ve çıkışlar hakkında bilgi verir. Bunlar kullanılan çıkışlar (mavi), kullanılmayan çıkışlar (siyah), kapalılar (kilitlenmiş), açık (kilidi açık) ve uzay-zaman çıkışlarıdır (yeşil). Uzay-zaman bilgilerinde görev hedefi, toplanan puanlar, güncel uzay-zamanlar ve görevin başarısız olmasından önce kalan hayatlar hakkında bilgi bulunur. Zaman göstergesi ise görevin başarısızlıkla sonuçlanmasına kalan süreyi gösterir. Çubuk saniyeleri, taş şeklindeki gösterge ise dakikaları gösterir.

1) Görev haritası : Karakterlerin pozisyonlarını ve bölgelerini gösterir. 

2) Yaşam puanı (YP): Bu değer sıfıra düşerse görev başarısızlıkla sonuçlanır.

3) Puan : Şu anki puan durumunu gösterir 

4) Görev ipuçları : Görevler için ipuçları düzenli olarak gösterilir. 

5) Zaman göstergesi : Burada bir geri sayım bulunur. Zaman sona erince görev başarısızlıkla tamamlanır. 


Kullanılabilen Nesneler:

 • Sandıklar: İçlerinde işe yarar eşyalar saklı olabilir.
 • Kaldıraç: Kapalı kapıların açılmasında gereklidir.
 • Kristal Küreler: Çeşitli yollar açabilirler. Seçilen kristal küreye bağlı olarak uzay-zamanı farklı tamamlarsın.

Başarılı bir tamamlamadan sonra alınan ödül:

Uzay zamanı başarıyla tamamladıktan sonra ödülünü gösteren bir eşya penceresi açılır. 
Rastgele Eşya: Gösterilenler arasından bir tane rastgele eşya alırsın. 
Özel Eşya: Bu ödülü, ilk olarak tamamladığın için alırsın. 
Bonus Eşya: Bunu, uzay zamanı her başarıyla tamamladığında alırsın.

Görevin başarısız olması durumunda:

Başarısız olduğunda başarısızlık penceresi açılır, atılırsın ve en baştan başlamak zorunda kalırsın. Bir uzay-zamanı iki kez başaramadığında, "kaybeden modunda" daha uzun bir süreyle tamamlayabilirsin. Özel eşyayı, uzay-zamanı bu modda tamamlasan bile alırsın.


Ticaret 


Oyuncular arası ticaret


Takas:
Diğer oyuncularla altın veya eşya takas etmek için önce istediğin oyuncuya sonra "takas" seçeneğine tıkla. Takas teklifin kabul edildikten sonra transfer penceresi açılır. İki oyuncu da eşyaları pencereye sürükler ve arkadaşının alacağı altın miktarını girer (belli sayıdaki bir eşyayı basılı tutulan [Ctrl] tuşu yardımıyla pencereye sürükle!). Bu adım tamamlandığında teklifi arkadaşına göstermek için "kayıt" buttonuna tıkla. Eğer ticaret daha önce anlaştığınız gibi değilse ticaretten vazgeçebilirsin. Ticaretten ikiniz de memnunsanız ikiniz de "ticaret" buttonuna tıklayın. Böylece ticaret işlemi gerçekleştirilir ve bir daha geri döndürülemez.

Özel Dükkan Aç:
Artık kullanılmayan eşyaları satmak için diğer oyuncuların alışveriş edebileceği özel bir dükkan açabilirsin. Dükkan açmak için dükkan bölgesi olan NosVille'deki Pazar Yeri veya Liman Alveus Pazar Yeri'ne git. Yetenek Menüsü'nü ([K]) aç, "dükkan aç" simgesine iki kez tıkla. Dükkana bir isim seç ve envanterinden satmak istediğin eşyaları seç (aynı eşyadan birkaç adet satmak için eşyaya [ctrl] tuşunu basılı tutarak dükkana çek). Her şeyin doğru olup olmadığını kontrol et ve işlemi tamamlamak için "aç" bottonuna tıkla. Kazandıkların/ satışların aşağıdaki dükkan penceresinde görüntülenir.

NosPazar:
NosPazar senin için buraya yerleştirdiğin eşyalarını diğer oyunculara satar. Sana ilk adımlarında yardım edecek olan NosPazar Yöneticisi'ni Liman Alveus Meydanı'nda, Çöl Kartal Şehri, Glacernon Hisarı'nda ve dükkan bölgesinde bulabilirsin.


NosPazarı böyle kullanırsın:


Satın al
Önce NosPazar'ı aç ve "satın al" buttonuna tıkla. Satışa sunulan tüm eşyaların görüntülendiği bir pencere açılır. İstediğin eşyayı göremezsen arama fonksiyonunu kullan. Bir eşya seçtikten sonra "satın al" buttonuna tıkla ve satın alma işlemini onayla. Demetlenmemiş satışlarda eşya sayısı da girebilirsin. Satın aldığın eşyalar envanterinde bulunur.

Yerleştir
Menüde "yerleştir'e" tıkla ve envanterindeki eşyaları pencereye yerleştir. Sonra miktarı, satış süresini ve fiyatı belirle ve "yerleştir'e" tıkla. Toplu halde satmak istediğinde "toplu satış" seçeneğine tıkla. Bu şekilde örneğin 99 şifa iksirini toplu halde satabileceksin. Ürün başı toplam tutar 1.000.000 Altın'ın üzerinde olmamalı. NosPazar üzerinden yapılan satışlar, yerleştirme ve satış ücretine tabi tutulacak.

NosTüccar Madalyası
NosTüccar Madalyası kullanınca, NosPazar üzerinden yapılan ürün satışlarında çeşitli avantajlardan faydalanabileceksin. Satış ücreti ödemen gerekmez, ayrıca eşyaları yerleştirmek için hem daha uzun bir süreye sahip olursun. Yerleştirme ücreti indiriminden yararlanabilir, aynı anda 100 eşya ile pazarlık yapabilirsin. Ürün başı toplam tutar 1.000.000 Altın'ın üzerinde olmamalı.
Bu kampanya otuz gün sürecek. Ürünler de satış sonrası otuz gün daha depolanacak. Yerleştirilen eşyaların arasında, satışa sunulan eşyaların haricinde NosPazar'dan çıkarılmayan veya süreleri dolmuş olan eşyalar da hesaba katılacak. Yapılan satışları "yönetim" üzerinden görebileceksin. İstediğin zaman haritaların tümünden NosPazar'a girmen mümkün. NosMall'de biri yedi gün diğeri ise otuz gün geçerli olan NosTüccar Madalyası bulabileceksin.

Yönetim
"Yönetim" butonuna tıklayınca, yerleştirilmiş olan eşyalarını ve satışların güncel durumunu takip edebileceksin. Satış bitince ve süre dolunca depolanan eşyaların rengi mavi ve kırmızıya dönecek. Depolama süresi, NosTüccar Madalyası'nın kullanılıp kullanılmadığına bağlı olacak. Eşyaları almaya, madalya yoksa yedi gün, madalya varsa otuz güne kadar vaktin olacak. Süre dolunca sana ait olan eşya ve altınların yok olacak. Ürün satışını "durdur" buttonunu kullanarak kendin de iptal edebilirsin. Satıştan elde ettiğin altın ve eşyalar (süresi geçmiş olanlar dahil) envanterine gidecek.


Aileler & Sosyal Aileler & Gruplar

Aile sistemi
NosTale'de "aile" olarak adlandırılan loncalarda birlikte oynamak için oyuncular birlik olur ve 100 üyeye kadar sahip olabilir. Bir aile kurmak için en az iki oyuncuya daha ihtiyacın vardır. Kurucu ve dolayısıyla aile reisi olarak ve en fazla hakka sen sahip olursun. Diğer iki kişiyi aile temsilcisi olarak atarsın. En fazla üç aile yöneticisi atayabilirsin, bunların yetkilerini de sen belirlersin. 
Aileleri kurmak, isimlendirmek veya dağıtmak için NosVille'de bulunan Danışman Mimi'ye, Liman Alveus'ta bulunan Lucia'ya git. Silme işleminden sonra tüm üyeler 24 saat boyunca ailesiz kalır, aile reisi ve aile temsilcisi üç gün boyunca yeni bir aileye katılamaz.

Aile kurmak için önümüzdeki kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekir:

 • Her üç karakterin de bir meslek seçmiş olması gerekir (maceracılar dışında!).
 • Herkesin ana görevi bölüm 1-1'e kadar tamamlamış olması gerekir.
 • Aile reisinin 200.000 altın ödemesi gerekir

Aile üyesi olmanın avantajları:

 • Aile akınlarına katılabilirsin.
 • Ailen için bir buff elde etmek için gökkuşağı savaşına katılabilirsin.
 • Sana ait bir aile sohbeti bölümü açılır.
 • "Ölüler Ülkesine" giriş hakkı kazanırsın.


Gruplar
Bir aileye üye olmadan bir grup içerisinde en fazla üç oyuncuyla savaşma imkanın da var. Bunun için gruba davet etmek istediğin karakteri seç ve [grup] buttonuna tıkla. Diğer oyuncu kabul etmesi gereken bir grup daveti alır. Gruptan çıkmak istediğin zaman [terk et] buttonunu kullan.

Bir grup üyesi olmanın avantajları:

 • Zorlu uzay-zamanların üstesinden daha kolay gelirsin.
 • Seviye atlamak daha eğlenceli hale gelir.
 • Görev eşyalarını çok daha çabuk toplarsın.
 • Sana ait bir grup sohbeti bölümü açılır.


Mini Ülke & Mini OyunlarMini Ülken'de sanal evini istediğin gibi dekore edebilirsin, arkadaşlarını davet edebilirsin, partiler verebilirsin veya stresli kahramanlık günü sonunda bu sessiz sakin ortamın tadını çıkarabilirsin. NosMate ve partnerlerin de burada toplanır. Burada ev ve depo gibi binalar inşa edip bahçeni süsleyerek mini oyunlar oynayabilirsin. NosVille'in Mini Ülkesine ve Liman Alveus'a giriş yapabilirsin. Alternatif olarak "yuvaya dönüş çanını" (eşya) kullanarak da Mini Ülke'ne her yerden ulaşabilirsin. Bir arkadaşını davet etmek için [$Davet karakter ismi] komutunu kullan veya bir pusula kur. Bunu Eva Enerji'den alabilirsin. Pusula ve arkadaş listen üzerinden başkalarının da Mini Ülkesi'ne gidebilirsin. 
Mini Ülken'de kurabileceğin çeşitli mini oyunlar vardır (taş ocağı, kereste fabrikası ve balık havuzu). Başka bir oyuncu bunlarla oynadığında ve belli bir puana ulaştığında ikiniz de ödül kazanırsınız. Öyleyse, Mini Ülke'ni aç, oyunlar başlasın! Mini oyunların, basit, iyi ve harika olmak üzere üç boyutu vardır. Basitler NosVille'deki Danışman Mimi'den alınabilir. İyi ve harika mini oyunlar inşa etmek için bir inşaat planına ve belirli malzemelere ihtiyacın var.

Nosmateler 


NosTale'de savaşta sana yardım eden hayvanlar ve partnerler var. Bu yoldaşlara NosMates denir.


Ev hayvanları

Hayvanın (diğer adıyla petin) maceralarında sana eşlik ettiğinde onu önce yakalaman gerekir. Ancak bu NosTale dünyasının tüm yaratıklarda mümkün olmaz. Aşağıda sana nelere dikkat etmen gerektiğini anlatacağız:
Serbest yaşayan hayvanları yakala

 1. Canavarı yakalamanın mümkün olup olmadığını kontrol et. Karakter canavardan en az bir seviye yüksek olmalıdır.
 2. Hayat enerjin sarıya dönene kadar canavara saldır.
 3. Canavarı "yakala" becerisiyle yakalamaya çalış.
 4. Başarısız olduğunda becerinin soğuma süresinin dolmasını bekle.

On hayvana sahip olabilirsin, hatta pet slotunu büyüttüğünde 30 hayvana da sahip olabilirsin. Hayvanını sadece Mini Ülken'de seçebilirsin. Yanına almak için [eşlik et] buttonuna tıkla.
Hayvanları geliştir
Karakterin gibi ev hayvanların da canavar yenince tecrübe puanı kazanır. Böylece onlar da seviye yükselir. Ayrıca hayvanlarının seviyesini daha çabuk yükselten özel bir yem var. Hayvanlarının saldırı ve savunma seviyelerini geliştirmek istersen bir hayvan eğiticisine ihtiyaç duyarsın. Bunu Eva Enerji'den alıp Mini Ülken'de kullanabilirsin. Hayvanın eğitim savaşlarında kendini sürekli geliştirebilir, ancak her eğitim birimi geliştirme sağlamaz.


Partner

Partnerler yolculuklarında sana eşlik ederler ama onları yakalayamazsın. Sana gönüllü olarak eşlik ederler. Bunlar görevlerin sırasında karşılaşacağın oyun içi karakterlerdir. Üç partner katılabilir. Bir partner seçmek için Mini Ülke'ne git ve [eşlik et] buttonuna tıkla. 

Partner geliştir
Partnerlerin de canavar kazandığında deneyim kazanıp seviye atlar. Özel yemlerle seviyelerini ekstradan yükseltebilirsin. Partnerler ev hayvanlarına kıyasla silahlar, zırhlar, ayakkabılar ve eldivenler kullanabilir. Ancak partnerlerin silah ve zırhları kullanmadan önce bunları NosVille'de bulunan Teoman Topp'tan dönüştürmüş olman gerekir. Ekipmanların özellikleri dönüştürme sırasında sabit kalır. Ama partnerinin ekipmanının saldırı türüne uygun olduğundan emin olmalısın. (yakın savaş, uzak savaş ve büyü).


NosMate kontrolü

[F1]Sadece karakteri, NosMates olmadan kontrol et[F2]Sadece partneri kontrol et (ya da partner yoksa sadece peti)[F3]Sadece petini kontrol et (partner varsa)[F4]Karakteri ve NosMate'i kontrol et[F5]Karakteri tüm NosMateler'le yönet (sadece Mini Ülke ve uzay-zamanda)[Ctrl] + [sol tıklama]Belli bir NosMate'i kontrol et[A]NosMatelerini belli bir noktaya gönder, hedefe giden yoldaki canavarlara saldırılır[F]NosMatelerini belli bir noktaya gönder, hedefe giden yoldaki canavarlara saldırılmaz[S]NosMateler etkinliklerini durdurur[D]NosMateler karakterle aynı hedefe saldırır


Önemli Eşyalar 


Besin

NosTale'de karakterini eski gücüne kavuşturmak için her türlü lezzetli yiyecek var. Bunlar yemek ve aperitif olmak üzere ikiye ayrılır. 

Yemek: Bu besin maddesi sadece dinlenme molalarında tüketilebilir. Hayat ve büyü puanlarının büyük bölümünü yenilerler. 

Aperitif: Aperitifler savaşlar dahil her zaman yenilebilir. Ancak bunlar çok daha düşük miktarlarda hayat ve büyü puanları oluşturur. 

Özel yemek ve aperitiflerle ayrıca belirli bir süre boyunca maksimum hayat ve büyü puanlarını yükseltir. 

Hayvan yemi: Hayvanına da arada sırada lezzetli yiyecekler vermelisin. Böylece hayvanın sana bağlanır ve deneyim puanları yükselir.


Diğer Eşyalar

Güç Tohumu: Güç tohumu çok yönlü kullanılabilir ve oyundaki en önemli eşyalardan biri. Karakter yenildiğinde onu on güç çekirdeği karşılığında diriltebilirsin. NosMate'ini diriltmek istiyorsan 5 güç tohumu harcarsın. Bu eşyaya ayrıca uzay-zamanlara giriş yapmak istediğinde ihtiyaç duyarsın (gerekli miktar görüntülenir). Güç tohumunu canavarların çoğundan ele geçirebilirsin. Bu eşyayı dükkan bölgesinde bulabilirsin. 

Yuvaya Dönüş Tılsımı: Bu işe yarar eşyalarla la hızlı ve kolayca kaydettiğin yeniden doğuş yerine ışınlanabilirsin. İstersen konumun kaydedilir, böylece geri dönüş tılsımını kullanarak oraya geri dönebilirsin. Yuvaya dönüş tılsımını Simyacı Malcolm Mix'ten 300 Altın'a alabilirsin. 

Geri Dönüş Tılsımı: Konumunu kaydedersen geri dönüş tılsımı seni yuvaya dönüş tılsımını kullandığın yere götürür. Bunu, Malcolm Mix'ten 600 Altın'a alabilirsin. 

Yuvaya Dönüş Çanı: Yuvaya dönüş çanını kullanırsan Mini Ülken'de ışınlandığında, o anki konumun kaydedilir. Mini Ülken'den çıktış yaptığında ise doğrudan oraya geri dönüş yaparsın. Yuvaya dönüş çanını Malcolm Mix'ten 400 Altın'a alabilirsin. 

Cellon: Cellon taşlarını (yüzük, kolye ve bileklik) Soraya Stil'de çeşitli opsiyonlar ekleyebilirsin (örn. kritik hasarın yükselmesi YP/BP yenilenmesi ve daha birçok şey). 


Teçhizat ve Geliştirmeler Teçhizat

Oyunda birçok nesne ve eşya bulunur. Çeşitli nesneleri birleştirerek belirli efektler kazanıp karakterini sürekli değiştirip geliştirebilirsin. 

Zırh Çeşitli seviye sınıfları için gerekli zırhları canavarlardan düşürüp, uzay-zamanlardan toplayabilir veya gerekli malzemelerle kendin oluşturabilir ya da akınlardan kazanabilirsin. Zırhlar hem saldırı hem de savunmada karakterinin vuruş gücü açısından çok önemlidir. 

Silahlar Silahları zırhları kazandığın şekilde elde edebilirsin. Ayrıca her sınıf ikincil silahlar taşıyabilir (Okçu = Hançer, Büyücü = Büyülü silah, Kılıç Eri = Arbalet). 

Ayakkabı ve Eldiven
Zırhın tamamlayıcısı olarak ayakkabı ve eldiven giyilir. Giyen kişiye belirli elementlere karşı dayanıklılık verirler. Bu iki etken tek başına pek etkili olmadığından, bunları Malcom Mix'te kombine etmen önerilir (örneğin %10'ar iki eldiven başarılı bir kombinasyonla %20'lik bir eldiven eder).

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi GameGuide'ta: Nesneler -> Geliştirme -> Yöntemler (Kombine etme)
Takı (Aksesuar)
Takılar da zırhlar, silahlar, ayakkabılar ve eldivenler gibi kazanılır. Bunları cellon eşyasıyla arındırabilir ve (= opsiyon ekle). Takının seviyesi ne kadar yüksekse cellonun seviyesi o kadar yüksek olmalı (maksimun seviye 10).
Takını, cellon ve biraz altını NosVille'deki Soraya Stil'e götür. Sonra da rastgele bir opsiyon eklenir (işlem başarısız olduğunda cellon envanterinden kaybolur).

Opsiyonlar şunlar olabilir:

 • YP yükseltimi
 • BP yükseltimi
 • Kritik isabetlerin zararı azaldı.
 • YP/BP yenilemesi geliştirildi
 • ve daha bir çok şey

Opsiyonlar sadece takılar takılı olduğu sürece etkin olur.
Arındırmayla ilgili ayrıntılı bilgi GameGuide'ta: Nesneler -> Geliştirme -> Yöntemler (Arındırma)
Periler
Dört Element perilerde büyük öneme sahiptir: Ateş, su, ışık ve gölge. Elemente uygun periler karakterine eşlik ettiklerinde element saldırılarını güçlendirir. Her peri maksimum potansiyeline ulaşana kadar seviye yükseltebilirsin. Perileri, görevlerden ve NosMall'den elde edebilirsin. 

Bir örnek: Seviye atlayan %40 gücünde bir peri rakibe %40 daha fazla element hasarı verir, %0 gücündeki peri ise hiç hasar vermez. 

Kuşanılan teçhizat nesneleri tablosu
Kuşandığın teçhizat nesnelerinin tablosunu [P] ile açabileceğin karakter penceresinden bulabilirsin. Bir nesne hakkındaki ayrıntılı bilgiyi nesneye sağla tıklayarak alabilirsin.


1.Baş koruması

2.Aksesuar

3.Uzmanlık kartı

4.Gerdanlık

5.Ana silah

6.Zırh

7.İkincil silah

8.Eldiven

9.Yüzükler

10.Bileklik

11.Ayakkabı

12.Tılsım

13.Periler

14. Kostüm Şapkası

15. KostümGeliştirme Sistemi

Geliştirme sistemi ekipmanını ve karakterini geliştirmek ve dış görünüşünü güzelleştirmek için fırsatlar sunar. Örneğin karakterin birkaç geliştirme sonrasında pırıl pırıl parlayabilir veya uzmanların daha büyük kanatlar kazanabilir.
Geliştirme Olanakları:

Bahisler
Bahisler sadece silah ve zırhlarla yapılabilir. Eşyanın gücünü belirleyen belli bir nadirlik seviyesine sahip olurlar. Bu sınıflandırma -2'den (hasarlı) başlar +7'ye (efsanevi) kadar çıkar. Nadirlik seviyesini değiştirmek istersen NosVille'de bulunan Teodor Topp'a veya Liman Alveus'ta bulunan Arnold Artisan'a gitmelisin. Her deneme için 500 Altın ve 5 cella tozuna ihtiyaç duyarsın. 

Güçlendirme
Güçlendirmeler saldırı ve savunmanı geliştirir. Bir eşyayı güçlendirmek için NosVille'deki Teodor Topp'a veya Liman Alveus'ta bulunan Arnold Artisan'ı bulmalısın. Eşyanı geliştirmek için altına, cella tozuna ve ruh taşlarına gereksinim duyarsın. 

Arındırma
Soraya Stil takı uzmanıdır. Onun yardımıyla takılarını daha değerli hale getirebilirsin. Böylece belirli özellikler kazanır. Maksimum seçenek seviyesi, cellon tozu miktarını, maksimum seçenek seviyesi geliştirme için ne kadar cellon kullanabileceğini görüntüler. İşlem başarısız olduğunda cellon kaybolur, eşyan kalır. • Gillon taşları arıtıcılar ile değiştirilebilir.
 • 3 tip arıtıcı vardır.Arıtıcı satın aldıktan sonra iki kere tıklarsan 1 Gillon taşı kaybolur ve yerine arıtıcı tipine göre başka şey gelir.

1.Ruh taşı arıtıcısı : Eşyaları geliştiren ruh taşları için.
2.Cellon arıtıcısı : Teçhizatların bazılarına belirli ekstra puanlar veren cellonlar için.
3.Kristal arıtıcısı : Kristaller için.
4.Arıtıcılar Malcolm Mix'de bulunabilir.

Kombine etme
Eşya kombine etmek için NosVille'deki Malcolm Mix'in veya Liman'daki Zanaatkar Ishak'ın yanına gitmelisin. Ayakkabıları ayakkabılarla, eldivenleri de eldivenlerle kombine edebilirsin. Bunun için gök nehri toprağına ve belirli bir miktar altına ihtiyacın olacak. Bir eşyayı en fazla 6 kere kombine edebilirsin. 

Uyarı: Kombine seviyesi arttıkça, işlemin başarısız olma olasılığı da artar. 

Deniz kabukları

Deniz kabukları yardımıyla silah ve zırhlarına özellikler ekleyebilirsin. Bunları bölüm 4'teki canavarlardan, akınlardan ve mini patronlardan elde edebilirsin. Deniz kabuklarının çeşitli özelliklere sahip çok çeşidi vardır. Deniz kabuğunun eşya ve nadirlik seviyesi ne kadar yüksekse, deniz kabuğu o kadar güçlüdür. 

Gökkuşağı incileri
Deniz kabuklarının özelliklerini görebilmek için gökkuşağı incilerine ihtiyaç duyarsın. Bunları bölüm 4'te kazanabilirsin. Deniz kabuğu ne kadar güçlüyse özelliklerini görebilmek için o kadar çok gökkuşağı incisine ihtiyaç duyarsın. 

Deniz kabuğu kullanımı
Deniz kabuğunun adından silah ve zırhlarla bağlı olup olmadığını görebilirsin. Ama deniz kabuğunun seviyesi ve nadirlik seviyesi kullanılan nesnenin seviyesinden daha yüksek olmamalı. Koşulları yerine getirebiliyorsan, iki kez tıklayarak bunları silah ve zırhınla bağlayabilirsin. Ancak deniz kabuğuyla bağlanan nesneler başka oyuncular tarafından kullanılamaz. 

Silgi
Silgi sayesinde silah ve zırhlardaki deniz kabuğu özelliklerini silebilirsin. Ancak nesne yine de sana bağlı kalır! 

Parfüm
Başka bir oyuncuya bağlı olan bir nesneyi parfüm sayesinde kendine bağlayabilirsin.

Gök Gürültüsü Kumu Nehri: Bu eşyaya ayakkabıları veya eldivenleri kombine etmek istediğinde ihtiyaç duyarsın. Bunu, NosVille'ki Malcolm Mix veya Liman Alveus Zanaatkar Isaac'ta yapabilirsin. 

Cella Tozu: Cella tozu Altın ve ruh taşlarının yanı sıra silah ve zırh güçlendirmesi için gereklidir. Bu tozu Gillion taşlarını Malcolm Mix'ten aldığın bir arıtıcıyla işlediğinde kazanırsın. Silah ve zırhları NosVille'deki Teodor Topp ve Liman Alveus'ta bulunan Arnold Artisan'da güçlendirebilirsin. 

Ruh Taşları: Silah ve zırhlarını güçlendirmek için ruh taşları, Altın ve cella tozuna ihtiyaç duyarsın. Biraz şansla gillion taşlarını ruh taşları arıtcısıyla işlediğinde bir ruh taşı kazanabilirsin. Bir eşyayı güçlendirmek için NosVille'deki Teodor Topp veya Liman Alveus'taki Arnold Artisan'ı ara.
Oyunda Aksiyon
Akınlar

Akınlar
Akınlar boss canavar veya akın canavarı olarak da tanımlanan çok güçlü bir canavara karşı savaşlardır. Bu savaş durumuna en az 5 ila 15 oyuncu grupları girer. Akınları başarıyla tamamlayanlar çok değerli eşyalar içeren bir akın kutusuyla ödüllendirilir. Bir akın oluşturmak için akın mührüne ihtiyaç duyulur. Patron odasının açılması için görevler tamamlamalısın. Bu sadece canavarların alt edilmesi ya da levyelerin kullanılmasıyla yapılır. Ama süre limitine dikkat et. Patron odası açık olduğunda akın patronuyla savaşılabilir. Eğer savaşın ilerleyen kısımlarında tüm yaşamlarını harcarsan kaybedersin. 

Akın Mührü al
Akın mührü elde edebilmek için gizli bir uzay-zaman bulup başarıyla tamamlamalısın. İlgili uzay-zaman parçasını canavar avında kazanırsın. 

Akın ekibi oluştur
Bir akın ekibi kurmak için akın mührüne ihtiyaç duyarsın. Buna iki kez tıkla ve akın ekibinin yöneticisi ol (listede maviye işaretlenir). Minimum ve maksimum seviyeye dikkat et, çünkü katılmak için koşulları yerine getirmen gerekir. Akın yöneticisi olarak diğer oyuncuları manüel ya da akın listesi (K) üzerinden davet edip silebilirsin. 

Akını başlat
Başlamak için akın portalına girmen gerekir. Giriş odasında bulunan tüm ekip üyeleri sonra akın haritasına veya bir [ekip taşıyla] doğrudan akın yöneticisine ışınlanır. 

Akını dağıt/akından çık
Bunun için bilgi penceresindeki ok buttonunu kullan. 

Akın listesi
Akın listesi üzerinden birlikte savaşa katılmak için arkadaş davet edersin. Bunun için yetenek penceresinin (K) üzerindeki listeyi aç ve [grup kaydı'na] tıkla. Aynı şekilde grubu listeden silersin. Akın ekibi arıyorsan listeden birini seç, katılmak için [grup üyesi ol] buttonuna tıkla. 

Özellik: Bölüm 4 akınları
Burada seni her element için (ateş, su, ışık, gölge) dört özel akın bekler. Bunlara sadece aile üyeleri katılabilir. Ayrıcakendi fraksiyonunun oyuncu ve canavar alt ettiğin için %100 olmalı, ve "Lort Mukrayu" belirmeli. Bunun işini çabuk bitirmelisin, böylece akın portalı açılır. Eğer elini çabuk tutamazsan ya Lort ya da portal tekrar kaybolur. Akın mührüne değil ama savaşarak kazanacağın katılım puanlarına ihtiyacın vardır. Dört akından hangisine katılacağın şansa kalmış.

PvP ve PvE

PvP
PvP (oyuncuya karşı oyuncu) diğer oyunculara karşı savaşı tanımlar. Oyunda iki türü vardır: biri herkesin katılabileceği resmi PvP. Burada oyuncu sınırlaması yoktur. Diğeri ise kapalı PvP sistemi. Bu dondurucu ve gökkuşağı savaşı gibi belirli yerlerde gerçekleştirilebilir. 

Özel PvE Haritaları
PvE (Çevreye karşı oyuncu) oyuncu olmayan karakterlere ve canavarlara karşı savaşlardır. PvE'lerde genel haritaların yanı sıra, birkaç özel PvE haritası ve bir PvE etkinliği de bulunur. 

Çatışma İksiri
Çatışma iksiriyle PvP modunu istediğin zaman istediğin yerde aktive edebilirsin. Çatışma iksiri içen tüm oyuncular birbirlerine saldırabilir. Bu eşyayı canavar avından, NosVille'deki Eva Enerji'den veya Liman Alveus'taki Noelia Rosa'dan elde edebilirsin. 

Dondurucu
Dondurucu, bir gün içerisinden birkaç defa düzenlenen bir etkinliktir. Savaş çeşitli seviye gruplarına ayrılmıştır, örn. 1den 15'e veya 50'den 99'a kadar. İlgili buttona tıkladığında haritaya ışınlanabilir ve tüm oyunculara saldırabilirsin. Hedef itibar ve altın toplamak için sonuna kadar hayatta kalmaktır. Yendiğin rakip donar. Bu, diğer oyunculardan kurtarılabilir ve "kurtarıcının" ekibine katılır. Aynı oyuncu tekrar alt edildiğinde, savaş onun için sona erer. Donmayan oyuncular olarak geriye sadece senin ekibinden oyuncular kaldığında kazanmış olursun. 

Gökkuşağı Savaşı
Bu savaşı üç saatte bir belirli saatlerde başlatabilirsin. Aile reisi/temsilcisi olarak Titus Trip'ten bir ekip oluştur ve savaşa kaydettir. Uygun rakip bulunduğu anda, ekibinle birlikte gökkuşağı haritasına ışınlanırsın. İşte o zaman acele etmen ve stratejik düşünmen gerekir. Burada önemli olan en fazla ölüm değil, yerdeki kristallerdir. Bunları toplayıp, ekibinin rengiyle işaretleyip diğer oyunculardan koruman gerekir. Her kristal puan kazandırır. Sonunda en fazla puana sahip olan ekip kazanır ve etkisi üç saat devam eden ilave bir buff alır. 

Glacernon
Glacernon bölüm 4'te gemiyle Liman Alveus'tan ulaşabileceğin bir PvP Adası'dır. Aileler ve ailesiz oyuncular iki fraksiyona ayrılır, bunları bir eşyayla değiştirebilirsin. Bölüm 4 akınları için katılım puanları toplamak için melek veya iblis olarak rakip fraksiyonla savaşa girersin. 

Ani Savaş
Ani savaş her iki saatte bir başlar ve seviye gruplarına ayrılır. Senin hedefin canavarların saldırı dalgaları sonunda ölmemektir. Bunlar, patron karşına çıkana kadar sürekli güçlenir. Bu da yenildiği zaman ani savaş sona erer ve ödül olarak büyük bir para ödülü kazanırsın. Ayrıca saldırıların dinlenme sürelerinde eşya yağmuruna tutulursun. 

Arena
Arena: Arena'ya [K] ile açabileceğin yetenekler üzerinden veya Titus Trip ile sohbet ederek ulaşabilirsin. Burada bütün seviyeler birbiriyle karşılaşır. Aile Arenası: Aile Arenası'nda ailenle birlikte diğer ailelerle karşılaşırsın. 

Ölüler Ülkesi
Ölüler Ülkesi seviye atlamak isteyen oyuncuların gittikleri ilk yerdir. Buraya gündüzleri sadece belirli saatlerde ve bir aile üyesi olarak giriş yapabilirsin. Burada tek başına yenemeyeceğin karanlık hayaletler ve tehlikeli canavarlarla karşılaşırsın. Belirli bir süre sonra yenmesi imkansız olan "Uçan Ateş Şeytanı" belirir ve peşine düşer. O varken canavar yenersen büyük bir tecrübe puanıyla ödüllendirilirsin.


Eşya Dükkânı 
Nedir?
NosTale'deki eşya dükkanının adı NosMall. Burada seni oyun parasıyla alabileceğin eşyalardan oluşan büyük bir seçenek yelpazesi seni bekliyor. 

NosMall'i nerede bulurum?
Arayüzün sağ alt köşesinde dolar şeklindeki NosMall simgesini bulabilirsin. Fareyla tıklayarak bunu açabilir ve görebilirsin. Dükkana ayrıca NosTale ana sayfasındaki (girişten sonra) "eşya dükkanı" buttonu üzerinden ulaşabilirsin. 

Nasıl?
NosMall'i açtıktan sonra arama üzerinden çeşitli kategorilerde eşyalar bulursun. "i" buttonuyla eşya hakkında ve rastgele kutularının içerikleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsin. Satış için kasa simgesine tıkla. Hızlı seçim çubuğunun üzerinde bulunan bir paket alırsın. Bunu aç ve aldığın eşyayı envanterine yerleştir. NosMall'de alışveriş yapmak için NosDolar'a (oyun içi para) ihtiyaç duyarsın. NosDolar'ları belli bir meblağ Euro ödeyerek satın alabilirsin. 

NosDolar yüklemesi
NosMall penceresindeki üst çubukta "NosDolarımı hemen yükle" buttonunu bulursun. Bir tıklamayla menüye girersin: Burada kaç parayla ne kadar NosDolar alabileceğinle ilgili birden fazla seçenek bulunur. Ödeme yöntemini seç, her şeyin doğru olduğunu kontrol et ve satın alma işlemini tamamla. Yükleme buttonunun yanında mevcut NosDolar göstergesi bulunur. 

Eşyaların dayanıklılığı
NosMall'de satılan tüm eşyalarla ticaret yapabilir, NosPazar üzerinden satabilir veya takas edebilirsin. Tek istisna: Mini Ülke'n için binalar (örneğin bir depo)

Hesap Yönetimi 
Nostale'nin Resmi sitesi üzerinden giriş yapıp hesabını düzenleyebilirsin. Burada e-posta ve şifreden ibaret olan kullanıcı bilgilerini değiştirebilir, hesap silinmesini talep edebilir veya arkadaş davet edebilirsin. NosTale oynamak için arkadaş davet edersen NosDolar da (oyuniçi para birimi) kazanabilirsin. Bunun dışında, hem NosDolar yükleyebilir hem NosMall'de (Eşya Dükkanı) alışveriş yapabilirsin.

Umarım işinize yarar iyi forumlar 
Cevap bulunamadı.