alexa
Ogame
Ogame, klasik tarzı arzu eden oyuncu kitlesinin tepkisi ile karşılaşsa da, zaman içerisinde alınan geri dönüşler, geleceğe yönelik yatırımların ne denli yerinde uygulandığını gözler önüne sermiştir. Ogame Karanlik Madde satin alma isleminden sonra, Gameforge ödeme sayfasi üzerinde kupon seçilerek yüklenebilir.
386
OGame BAŞTAN SONA GEMİLER & ÖZELLİKLERİ
Serhat Ç.
15 Aralık 2014 16:32

1. KÜÇÜK NAKLİYE GEMİSİ ( KN ) : Oyunun başlangıç aşamasında çok önemliler.

Eksileri: Savunmaları çok zayıf, yok etmesi çok kolay, silah taşımıyorlar, filonun en yavaş gemileri arasındalar.
Artıları: Yapımı çok ucuz, 5000 birimlik hammadde taşıyabiliyor.

Tavsiye: Oyunun başında kullanın, yakın gezegenlere bu gemiler ile saldırın, yanında mutlaka Hafif Avcı bulundurun ve sakın tek başına saldırı emri vermeyin, yoksa geminiz savaştan geri dönemez 

2.BÜYÜK NAKLIYE GEMISI (BN ) : Oyunun başlangıç aşamasını geçip, madenlerde cift haneli kademelere ulaştıktan sonra çok önemli.

Eksileri: KN ye göre daha fazla Deut harcar, silah bulunmaz.
Artıları: KN ye göre çok daha süratli, beş katı yani 25000 birim mal taşıyabiliyor, savunması daha güçlü.

Tavsiye: Oyun ilerledikçe bu gemileri önemini daha iyi anlayacaksınız, KN’ leri sadece kendi gezegenleriniz arasında kullanın ve çok daha fazla BN üretin. Saldırılarda yanınızda BN leri götürün
 
3. HAFIF AVCI (HA): Yapımını gerçekleştirebileceğiniz, vuruş gücü olan ilk savaş geminiz olacak kendisi. Oyun ilerledikçe aslında ne kadar zayıf ancak bir o kadar da faydalı bir gemi olduğunu anlayacaksınız.

Eksileri: Zayıf savunması var, çok hızlı değil.
Artıları: Başlangıçta çok önemli, güçsüz savunmalara karşı çok uygun bir saldırı aleti, hem ucuz hem de yapımı hızlı bitiyor (sadece bir kaç dakikanızı alıyor).

Tavsiye: Oyunun başında kullanın, ilerledikçe üretimini durdurun. Bir HA tek bir atışta, yanında bir de KN varsa, 2 ROKETATAR (RA) yok edebilir. Ağır Avcının keşfinden sonra bu gemiye yatırım yapıp boşuna hammadde harcamayın.


4.AGIR AVCI (AA) : Filonuzun uzun bir süre en önemli savaş gemisi olarak kalacak, çok kullanışlı, ilerde daha güçlü üretimine başladıktan sonra bile ise yarıyor.

Eksileri: Açıkçası bu yapım maliyetini ve özelliklerini göz önüne alırsak pek bir eksi yani olduğunu söyleyemem. Akıllı kullanılırsa çok iş görür. Tek eksisi HA’ ya göre daha fazla Deut harcaması sayılabilir.
Artıları: Vuruş güçleri yüksek, savunmaları orta derecede ama HA’ ya göre çok daha iyi. Roketatar, hafif lazer topları ve sayıca üstün olmaları durumunda Gaus toplarına karşı bile üstün gelirler (her iki Ağır Avcı bir Gaus topu yok edebilir) 

Tavsiye: Bundan daha güçlü savunma mekanizmalarına karşı kullanılmalarını (en azından tek başına kullanılmaları) tavsiye etmem. 


5.KRUVAZÖR: Orta çapta bir güç unsuru. 

Artıları: Diğer iki savaş gemisinden daha dayanıklı ve daha güçlü.
Eksileri: AA ile ayin hiza sahip, yani daha hızlı kesinlikle değil. Çok pahalı, ve her şeyden önce çok fazla Deut harcıyor.

Tavsiye: OGAME in henüz başlangıç aşamasında iseniz, elinizi bu geminin yapımından uzak tutun derim, bütçeyi deler, sonra zor toparlarsınız. Diğer alternatifleri mutlaka gözden geçirin, üretim kararı alırsanız da, çok fazla üretmeyin ve gemiyi çok iyi kullanın. Ben şahsen kruvazöre ayırabileceğim kaynağın yarısı ile Ağır Avcı yapmayı tercih ediyorum, ama bu tercih meselesi, OGAME in güzel yani bu zaten strateji çokluğu.
 
6.KOMUTA GEMISI: O, artık aşmışsınız demektir. En önemli savaş gemilerinden biri. Yapabileceklerini göz önüne alırsak yapımı çok uygun diyebilirim.

Eksileri: hm ne diyebilirim ki? Zayıf savunmalara karşı kullanmayın, harcadığınız Deut’ a yazık.
Artıları: Benim muhribim var derseniz, içinde bulunduğumuz OGAME dünyasında çaylaklık dönemini artık bitirmiş sayılırsınız. Çok güçlüler, ağır lazer topları ve Gaus toplarına karşı çok etkililer.

Tavsiye: Mesela 100 tane AA’ nız var, o zaman böyle bir filo içinde Muhrip de bulundurmak gerekir. Savaşlarda yüksek vuruş güçleri ile önde savaşan gemilere destek olurlar. Üretimine çok erken başlamayın, çünkü zayıf savunmalara karşı kullanmaya değmez, masrafına değmez. Baktığınız isler artık Avcı uçaklar ve Kruvazör ile yürümüyor, o zaman başlayın üretimine.


7.MUHRIP: Olay bir kademe daha atladı

Eksileri: İnanılmaz masraflı, çok Deut harcıyor, filonun en yavaş gemisi (Ölüm Yıldızına gemi diyemiyorum) .
Artıları: Ölüm Yıldızına zarar verebilecek yegane gemilerden, inanılmaz bir savunma gücü var. Vuruş gücü çok yüksek.


Tavsiye: Ölüm Yıldızlarına karşı kullanın. Saldırılarda yanınızda almanız gerekmez (çok zor bir savaşa girmedikçe) , çünkü çok yakıt harcar ve filoyu yavaşlatır. Ben şahsen bu gemileri gezegenimin koruması için kullanmayı tercih ediyorum.
 
8.BOMBARDIMAN GEMISI: Savunma mekanizmalarını yok etmek için geliştirildi.

Eksileri: Yanında koruyucu savaş gemileri göndermek şart. Üretimi çok masraflı, ancak oyunun ilerleyen aşamalarında düşünülebilir.
Artıları: Ayni anda tek bir atışla 10 roketatar,10 hafif lazer topu,5 ağır lazer topu ve 5 gaus topu yok edecek güce sahip 

Tavsiye: Kafanızı bu geminin yapımına şartlamayın, herkes ister buna sahip olmak, ama kaynaklarınızı başka yapılara ayırın. Eğer teknik bölümüne girip bu gemiyi üretmek için neler gerektiğine bakarsanız, eminim ne dediğimi anlayacaksınız.
 
9.ÖLÜM YILDIZI: Öncelikle sunu söylemeliyim, OGAME de gezegenleri yok edemezsiniz. Yani hiç bir oyuncunun yok olma tehlikesi yok, buna karşılık AY’ ın yok olma tehlikesi var. Ay’ın önemi oyunun ilerleyen aşamalarında çıkıyor, başarı için bire bir belirleyici unsur (bu konuda kılavuz geliyor) ve ay’ı yok edebilmenin tek yolu ÖLÜM YILDIZINI KULLANMAK.

Eksileri: Saldırılarda filonuza eklemeyin, çok yavaş. Zaten Deut harcamasını görünce bundan vazgeçersiniz.
Artıları: Yok etmek neredeyse imkansız, ama neredeyse. Bir ÖLÜM YILDIZI yok etmek için en azından 300 MUHRIP gerekir. Savunmasına geçilemez denilebilir, sadece vuruş gücü 500 üzerindeki MUHRIP ve KOMUTA GEMILERI zarar verebilir.

Tavsiye: Ölüm Yıldızı amacınız olmasın, tahminen bunun için harcamanız gereken hammaddeler ile 5 güneş sistemine yetecek bir filoya sahip olabilirsiniz. Oyunun artık çok ileri aşamalarında yapılması tavsiye edilir. Ölüm Yıldızına sahip olan oyuculara saldırmadan önce bayağı bir düşünmenizi şiddetle tavsiye ederim 


Teşekkürü Esirgemeyiniz..
Cevap bulunamadı.