alexa
Ogame
Ogame, klasik tarzı arzu eden oyuncu kitlesinin tepkisi ile karşılaşsa da, zaman içerisinde alınan geri dönüşler, geleceğe yönelik yatırımların ne denli yerinde uygulandığını gözler önüne sermiştir. Ogame Karanlik Madde satin alma isleminden sonra, Gameforge ödeme sayfasi üzerinde kupon seçilerek yüklenebilir.
359
Oyun İçi Sıkça Sorulan Sorular
Ekin G.
2 Mart 2015 00:13

1) Hedef yok oldu (saldırılar, nakliye, konuşlandırma, sökmek):


Filo hedefin yok olması ile birlikte Filo menusunden "Geri Çağır" a basılmış gibi geri dönüşe geçer. İleri hızı ne olursa olsun, ileri yöne gittiği kadar sürede kalkış noktasına döner.

Örnek: A isimli oyuncunun XA kordinatından B isimli oyuncunun XB kordinatına saldırı esnasında XB kordinatı yok olursa (sömürge silinir, oyuncu silinir veya hedef ay yok olursa) filo anında XA kordinatına döner. Gönderilme hızı ne olursa olsun 1 saat ileri gittiyse gene 1 saat sonra döner. Aradaki tek fark "Geri Çağır" komutunun oyuncu yerine Sistem tarafından verilmiş olmasıdır.

Soru: Sabah uyandım filom erken gelmiş ve vurulmuş. Biri oyunuma girip filomu geri mi çekti?
cevap: Filonuzun hedef noktası olan gezegen 

a) (iI) modunda olup silinmiş olabilir, filon gezegen silinene kadar gittiği sürede geri döner
b) Hedef oyuncu silme modundadır, silinme zamanı gelmiştir ve silinmiştir: filon oyuncu silinene kadar aldığı sürede geri döner

Sökmek görevi ile gönderilen filolar, hedef harabenin ait oldugu gezegen silinse bile görevi tamamladıktan sonra geri döner. Gezegen ve harabesi bir birinden bağımsızdır.

Yukarıdaki "a" ve "b" durumlarında filo beklenenden erken döner!
Bu durumların hepsinde Filo geri çağrılır ve gittiği süre ne kadarsa o kadar süre sonra geri döner. Burada filonun kalkış hız % sinin hiç bir önemi yoktur.
30 dakika ileri gitmişse 30 dk da döner.

2) Kendime ait kalkış noktası AY veya hedef AY yok oldu ( Ay yok edildi )

Kalkış noktası AY'ın yok olma işlemi başarıyla gerçekleştiğinde önceki versiyonlarda eklenen yama gereği şu olay olur.
Sistem silinen AY (x:y:z) kordinatı geçen kendi filolalarınıza ait hareketlerinizi Gezegen (x:y:z) olarak değiştirir. Yani tüm olaylar sanki AY yok olmadan önce bu filo aynı harekele Gezegenden kaldırılmış gibi değiştirilip Oyuncunun genel durumunda artık bu şekilde görünür. Oyuncu isterse filosunu geri çekebilir.

AY yok olmadan önce genel durum:

22:12:00 AY (x:y:z) kordinatindan kalkan .... a:b:c kordinatına .... Görevi: Sökmek
80:40:30 a:b:c kordinatindan kalkan .... Ay (x:y:z) kordinatina geri dönüyor. Görevi suydu: Sökmek

AY yok olduktan sonra genel durum: ( Tam bu anda AY yok oldu varsayımı ile )

22:12:00 Gezegen (x:y:z) kordinatindan kalkan .... harabe alanı a:b:c kordinatına .... Görevi: Sökmek
80:40:30 harabe alanı a:b:c kordinatindan kalkan .... Gezegen (x:y:z) kordinatina geri dönüyor. Görevi suydu: Sökmek

Yani kalkış noktası AY yok oldu diye filo geri dönüşe GEÇMEZ. Gezegenden kalkmış gibi hareketine devam eder. genel durumunda da Ay değil net bir biçimde gezegenden kaldırılmış, gezegene dönecek gibi görünür. Eğer sökme işlemi tamamlanmış olsaydı değişen bir durum olmayacaktı. Aynı kalan sürede gezegene dönecekti. Kalkış noktası AY yok olursa, gezegenden kalkmış ve/veya gezegene dönecekmiş gibi olay devam eder. Yama prosedürü sadece bunu yapar ve sonlanır; artık o gezegende yeniden AY var mı yok mu vesaire hiç bir durum buna etki etmez.
Diğer tüm soruların cevabı bu 2 maddeye göre sonuçlanır. Tek yapmamız gereken söz konusu olayın oluşum sırasına göre bu 2 maddeyi işletmek.


Soru: AY-1 den AY-2 ye giden konuşlanma filom vardı. 2 AY'ımı da yok etmişler, ne olacak?
Cevap: Genel Durum menüsünde ne olacağı yazar. 

Ancak o süreçte oyuna girip göremediysen:
Eğer AY-1 önce yok olduysa, burada Kalkış noktası yok olmuştur. Filo Gezegen-1 den kalkmış gibi AY-2 ye konuşlanmaya devam eder. 
Genel durumda yazacak olan Gezegen-1 den kalkan .... AY-2 ye .. Görevi: Konuslandirmak

Daha sonra AY-2 yok edilirse, bu durumda Hedef yok olmuştur. Filo geri çağrılmış gibi hareket edecektir.
... den kalkan .... Gezegen-1 e geri dönüyor.. Görevi Suydu: Konuslandirmak
Eğer AY-2 önce yok edilmiş olsaydı, hedef yok olduğundan AY-1 geri dönüşe geçecek idi, gittiği süre kadar zamanda dönecek idi.
Daha sonra AY-1 yok edildiyse, AY-1 yerine Gezegen-1 ye dönecektir.

Her iki durumda da AY-1 den AY-2 ye hareket halinde iken 2 ay yok olursa Gezegen-1 e inecektir. Ancak önce hangi ayın yok edildiğine göre dönüş zamanı değişecektir. Çünkü AY-2 önce yok edildiğinde hareket sonlandırılır (geri çekilir ve gittiği süre kadar zamanda geri gelir). AY-1 yok edildiğinde ise hareket devam eder.

Özetle bu soruların cevapları zaten oyuncunun Genel Durumunda yazıyor. Ancak 2 AY'ı patlayan oyuncu arada genel durumu görmediyse direk olarak sonucu görecektir. Gerçekleşecek olan odur.
Cevap bulunamadı.