alexa
PES 2015
PES Serisi sevenlerin merakla beklediği futbol oyunu Pro Evolution Soccer 2015 Çıktı. PES Productions şut çekme ve kalecilik gibi özellikleri baştan hazırladı. Pro Evolution Soccer 2015 CD Key Konami Sitesinden Akitf Edilmektedir.
448
PES 2015 Taktikleri
orkun e.
21 Aralık 2014 14:07
  1. Pas at ve hareket et

Futbolda forvetlerin en zor görevlerinden biri defansı geçmektir. Bu PES 2015’te de değişmiyor, en iyi oyuncular bile defansı geçmekte sorun yaşıyor. Aslında, hızlı karar ve topu hızlı taşımayla geçemeyeceğiniz bir oyuncu yok.

Bunu yapabilmek için oyuncularınızı ve rakip oyuncuları isimleriyle bilmeniz gerekiyor. Hangi oyuncunun pasör, hangisinin koşucu, hangisinin de top tutucu olduğunu bilmeniz sizin için yararlı olacaktır. Özil ve Silva gibi oyuncular,kanattan koşan yapay zeka oyuncusuna  hızlı bir pasla iyi bir karşı atak başlatabilir. Bu sayede kolay bir gol atabilirsiniz.

Oyuna yeni başlayanlar genellikle bütün oyuncularıyla ileri hücum etmeye veya tam tersi bütün oyuncularıyla defans yapmaya çalışır. Ama defans ve kanat oyuncularınızı bölgelerinde tutmak, orta saha oyuncularıyla duvar pasları yapıp karşı tarafın gücünü azaltmak çok isinize yarayacaktır. PES 2015 hızlı karar verebilenin daha öne geçeceği bir futbol oyunu, o yüzden topu ayağınızda uzun süre tutmak istemeyebilirsiniz. Duvar pasları yaparken üçgen pozisyonu almak rakip takımın topu sizden çalmasını engelleyecektir.

  1. Takımını dengeli kur

PES 2015 takımını bir teknik direktör gibi düzenleyen oyuncuları ödüllendirir. “Topu kaptın, ver Fink’e” mantığı, yani topu alır almaz Ronaldo’ya pas atmak 1-2 oyun işinize gelebilir ama karşınıza düzgün bir oyuncu geldiğinde sizi maymun edecektir. Formasyonunuzu düzenlerken takımınızdaki oyunculara ve sizin ne tür oyun oynamak istediğinize önem verin, bunu da anca deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz. PES 2015’te en çok kullanmanız gereken oyuncu bir orta saha oyuncusudur.

Derin pas atabilen bir orta saha oyuncusu bütün takımı bir araya getirebilir. Bu özellikle master lige başlarken, veya bir myClub ekibi oluştururken çok işinize yarayacaktır. Kesinlikle uzun bir kaleci, güçlü bir orta saha oyuncusu 2 tane de kanatta oynayabilen nefesi kuvvetli elemanı aldınız mı size karşı durabilecek takım çok azdır.

Bütün özellikleri ortalamanın biraz üstü, bitirici ve kafa toplarını tutabilecek bir forvet çok işinize yarayacaktır. Yani işin kısası, kendi takımınızı taktiğinize göre ayarlamalısınız, ama “bütün hızlıları alayım da yenerim nasılsa” bakış açısından kaçınmalısınız.

  1. Defans!

Ülkemizde de İtalyan teknik direktörlerin kullandığı unutulmuş sanat defans, maçı kazanmanız için kesinlikle önem vermeniz gereken bir bölge. FIFA 15’deki inanılmaz defans sorunu, PES 15’in futbol simülasyonu sıralamasında öne geçmesine sebep oldu.

Defansınızın sağlam olması için kesinlikle disiplinli ve kurallara uygun hareket etmeniz gerekiyor. Okul bahçesinde oynar gibi topun peşinde koşmayın. Durmanız gereken yerde durmalı, mevkiinizi korumalısınız. Defans yaparken, toplu oyuncuyu kaleden uzak tutmaya çalışın, daha çok kanatlara yönelmesini sağlayın.  İkinci bir oyuncuyu yuvarlak tuşuyla ( Xboxta X tuşu) çağırmak işinize yarayabilir. En önemlisi, her çalıma girmemeniz gerekiyor.

Oyuncularınızı ayakta tutun ve sadece gerekli yerlerde, kesinlikle gerekiyorsa çalıma girin. Çalım yapmanız oyuncuya bir açıklık verebilir veya faul yapıp kart yiyebilirsiniz. Defans yapmada usta olmak istiyorsanız, topu kapmaya yoğunlaşmak yerine pozisyonunuza önem verin. Bu rakibinizi kötü hamle yapmaya zorlayacaktır.

pes-2015-taktikleri-neymar

  1. Açıklık gördüğünde şut at

PES 2015, gerçek futbol mekaniklerine çok benzer mekaniklere sahip. Oyun gerçekten çok gerçekçi, defans ve hücum yapmak birbiriyle dengelendirilmiş. Bu da pas atmayı her futbol oyununa kıyasla daha önemli kılıyor. Ama PES 15 tam anlamıyla şut atma mekanikleriyle parlıyor.

30 metre golleri PES 15 ile tekrar önemlileşti. Gerrard, Vidal ve Ronaldo gibi uzun şut atmayı seven oyuncularla şut atmayı kesinlikle denemelisiniz. Bu tür oyuncular küçük bir fırsat verildiğinde karşı takımı üzüyor. Açıklık bulduğunuzda şut atmaktan korkmayın. Bazı oyuncular topu ayağında fazla tutuyor bu da fırsatların kaçmasına neden oluyor.

Düzgün şut atmayı öğrenmeniz için bol bol alıştırma yapmanız gerekiyor. Oyuncuların hangi ayağını kullandıklarını, topu ne kadar hızlı ve dengeli vurduğunu bilmeniz gerekiyor.

  1. Duran toplar

Duran toplar oyunun gidişatını değiştirmek için kesinlikle öğrenmeniz gereken pozisyonlardır. Bu kısmı genellikle oyuncular pek çalışmadan geçer ama oyunun alıştırma bölümünde birkaç saat harcayıp öğrenmeniz arkadaşlarınıza göre daha iyi oynamanızı sağlayacaktır. Serbest vuruşlar diğer oyunlarına göre PES 2015’te daha kolay ama ustalaşmak zaman alıyor. Topun yerini ve hızını ayarlamak için günde birkaç dakikanızı ayırmanız gerekiyor. Önce kaleyi tutturmayı hedefleyin, daha sonra hızını ve kaleciyi şaşırtmak için farklı taktikleri öğrenirsiniz. Daha sonra kendinize “3 serbest vuruştan biri gol olsun” gibi hedefler koyarsınız. Penaltılar serbest vuruşlara göre daha kolay ama onlara da biraz çalışmanız gerekiyor. Köşe vuruşları ise sadece uzun oyuncularınız olduğunda başarılı olabiliyor. Kısacası, uzun oyuncunuz yoksa ön direği hedef almalısınız.

Berat E.
21 Aralık 2014 15:44
Bu oyun cidden çok iyi. güzel konu teşekkürler.
Sergen B.
3 Mart 2015 10:26
Ara Pas Taktiği İle Çok Güzel Ataklar Yapılabiliyor