alexa
Pillars of Eternity
Pillars Of Eternity , Obsidian Entertainment ve Paradox Interactive tarafından üretilen bir RPG oyundur. PC üzerinden oynanabilen Pillars of Eternity Windows Mac ve Linux işletim sistemlerini destekliyor.  Pillars of Eternity satın alma işleminizden sonra Steam CD Key olarak hemen teslim edilmektedir.
135
İnceleme-3
Emre S.
13 Nisan 2015 12:23

Detayları bir kenara bırakıp genel oynanış tarzına baktığımızda ise, tipik masaüstü FRP kuralları üzerinden ilerleyen bir oyun ile karşılaşıyoruz. Benzer yapımlarda olduğu gibi insanlarla iletişime geçip görevler alıyor, bunları yerine getirerek deneyim puanları kazanıyoruz. Ancak burada bir konuya açıklık getirmek gerekli. Deneyim puanı kazanmak için sadece yaratık öldürmek yetmiyor. Benzer oyunlarda uygulanan, aynı yaratıkları defalarca öldürüp kolay yoldan deneyim puanı kazanmanın bu oyunda işlemediğini belirtelim. Sözgelimi aynı örümcekten binlerce kez öldürsek, o örümcek hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuzdan belli bir yerden sonra deneyim puanı kazanamıyoruz. Bu nedenle yeni yerler keşfederek, yeni insanlarla iletişime geçerek ve yeni görevler yaparak deneyim puanı toplamak durumundayız.
Karakterlerimize seviye atlatıp yeni beceriler, büyüler ve saldırı ya da savunma teknikleri öğreniyoruz. Kimi zaman güçlü bir düşmandan düşen bir eşya bize yol boyunca yardımcı oluyorken, kimi zaman da güçlü iksirler oluşturabilmek için gerekli olan hammaddeleri etraftan toplamamız gerekiyor. Çevredeki tüccarlarla iletişime geçip eşya alım satımı yapabiliyoruz. Akşam çöktüğü ya da karakterlerimizin yürüyecek mecali kalmadığı zaman, şehre yakınsak bir hana gidip küfeyi devirebiliyor, açık arazide kalmışsak ise kamp kurup, kurda kuşa yem olmadan sabahın olmasını umuyoruz.

Pillars of Eternity, yapımcıların efsane oyunu Baldur's Gate'in aksine Dungeons & Dragons kuralları üzerine kurulmuş bir oyun değil. Yani Baldur's Gate'teki klasik FRP zar sisteminin dışında çıkan, kendine has bir hesaplama ile dövüşleri ekrana yansıtan bir oyun. Tabii hemen burun kıvırmamak lazım. Her ne kadar D&D kuralları üzerine odaklanmamış olsa da sunulan detaylar hemen hemen aynı. Biraz oynadıktan sonra, büyülerin isimleri farklı olsa da, mekanlar daha önce hiç karşılaşmadığımız bölgelerden oluşsa da ve dövüş hesaplamaları önceki oyunlarda uygulanan formüllerden uzaklaşsa da, aslında aynı içeriği sunduğu hemen anlaşılıyor.

Günümüzde iyice kolaylaşan RPG öğelerinden farklı olarak, klasik FRP standartlarını benimseyen Pillars of Eternity'de kahramanlarımızın savaş esnasında yapacağı büyüler de sınırlı. Bu nedenle savaşlarda akıllıca taktikler belirlemek gerekiyor. Benzer oyunlardaki mana sistemi burada bulunmadığı için, düşmana sağlam hasar veren büyülerimiz bile olsa bu avantajımıza çok fazla güvenemiyoruz. Büyük savaşların ardından hem karakterlerimizin zinde kalması, hem de büyülerin yenilenmesi için kamp kurmak gerekiyor. Öyle her yerde kamp kurmak da akıl kârı iş değil. Gecenin bir yarısı düşman tarafından gafil avlanıp, daha karakterler iyileşmeden, büyüler yenilenmeden savaşın kucağına düşmek son derece olası bir durum. Dikkatli olmak lazım.

Kalem, kalem, güzel kalem

Pillars of Etenity'nin türe getirdiği en büyük yenilik kale sisteminde yatıyor. Senaryo gereği, eninde sonunda yolumuz eski bir savaşçının kalesi Caed Nua’ya düşüyor. Yaşadığı onlarca savaşın ardından harap ve bitap düşmüş, sağla bir tamire muhtaç olan bu kaleyi adam etmeyi başarırsak oyunun keyfi iyice artıyor.

Bu büyük tamirat için uzun bir tamir listesi ile karşılaşıyoruz. Bunun için iki şeye ihtiyacımız var: İrice bir altın kesesine ve bolca zamana… Tamir listesindeki birimlerin ihtiyacı olan paraları ödedikten ve yeterince süre bekledikten sonra bu birimler teker teker aktif oluyor. Kalemiz ayağa kalkmaya başladıktan sonra ise grubumuza dahil olacak yeni adamlar yetiştirebiliyor, farklı yan görevler edinebiliyoruz. Belli bir noktanın tamiri için daha evvel tamir edilmesi gereken birimler de ön koşul olarak sunulabiliyor. Bu nedenle tam bir tamirat için uzunca bir süre beklemek durumunda kalıyoruz. Kalemiz ne kadar görkemli olursa, ona göz dikenlerin sayısı da o kadar artıyor. Zaman zaman saldırılarla karşı karşıya gelen kalemize savunma birimleri oluşturmak gerekiyor.

Cevap bulunamadı.