alexa
Rappelz
Rappelz, yıllardır oynanmasına rağmen eskimeyen oyun yapısı ve öğeleri sunuyor. Rappelz Wcoin satin alma isleminden sonra, Rappelz ödeme panelinde DurmaPay seçilerek aktif edilebilir.
451
Rappelz Oyunu Nasıl Oynanır ?
Serhat Ç.
15 Aralık 2014 14:39
NASIL OYNANIR?
Rappelz macerasına başlayabilmeniz için bilmeniz gereken temel bilgileri burada öğrenebilirsiniz. Tabi önceücretsiz gPotato hesabınızı oluşturmuş olmanız gerekiyor. gPotato.euportalı üzerinden ücretsiz olarak kaydınızı yaptırabilirsiniz.

KONTROLLER
Rappelzde diğer MMORPG’lerden farklı olarak fare ile karakter yönlendirilmektedir. Bunun anlamı karakterinizi götürmek istediğiniz yeri fare ile tıklamanız gerekmektedir.

1. FARE KONTROLLERİ
Oyun içinde farenin sol, sağ tuşlarını ve tekerleği kullanabilirsiniz. Sol tuş hareket etmek, NPC ile konuşmak, seçmek, atak yapmak ve toplamak için kullanılır. Sağ tuşa basık tutarak oyundaki kamerayı ayarlayabilirsiniz. Faredeki tekerler ise kamerayı yakınlaştırıp uzaklaştırmak için kullanılır.

2. KLAVYE KONTROLLERİ
Aşağıda oyun içindeki farklı haraketler için kullanılan kısa yol tuşlarını görebilirsiniz. 

OYUN ARAYÜZÜ
Rappelz kendine özgü arayüzünü siz maceracılara yardımcı olabilmek için hazırlamıştır. Oyunu oynamaya başlamadan önce tüm arayüzü anlamak sizler için oldukça önemlidir.


Yukardaki ekran görüntüsünden oyuncu arayüzünün nasıl göründüğünü ve farklı fonksiyonlarını görebilirsiniz:
1. Durum penceresi Bu pencerede karakterin sınıfını, seviyesi, sağlık ve mana puanlarını, CP ve Sınıf Seviyesini ve Tecrübeyi görebilirsiniz.
2. Bu ana yaratığınızın sağlık ve mana durumunu gösterir.
3. Bu alan karakterinizin sahip olduğu kutsamaları gösterir.
4. Bu hedef penceresidir. Burada bir başka karakterin seviyesini, sağlık ve mana durumunu görebilirsiniz.
5. Bu küçük haritadır, karaktekterinizin ve en yakın NPClerin nerede olduğunu görebilirsiniz.
6. Burası diğer oyuncularla konuşabileceğiniz sohbet kanalıdır.
7. Bu alan yetenek çubuğudur. Buraya sıkça kullandığınız eşyaları ve yetenekleri sıralayabilirsiniz. Minimum 1 maksimum 4 olabilir.
8. Yaratık penceresi. Şuan eğitimde olan yaratıklarınızı gösterir.
9. Bunlar dışında oyuncu arayüzünde başka pencerelerde bulunmaktadır. En altta yer alan çubuk üzerinde kısa yollarını bulabilirsiniz.

GÖREVLER
Rappelz topraklarınıza ilk adımınızla birlikte, NPC’ler (Oyuncu olmayan karakterler) ile tanışacaksınız. Bunlardan bazılarının üzerinde parıldayan ikonlar olacak. Bunun anlamı bu NPC’nin size verebileceği bir görevi vardır. NPC’ye iki defa tıklayarak konuşma penceresini açabilirsiniz.

Aşağıdaki resim küçültülmüştür. Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz. Resmin orijinal boyutları 843x291.


Mevcut olan görev/görevleri yukarıdaki ekranda olduğu gibi Turuncu renkli olarak görürsünüz. Görevi almak için üzerinde tıklayın. Alt + Q ile Görev Penceresini açarak mevcut görevlerin son durumunu görebilirsiniz.

Küşük haritada veya NPC’lerin üzerinde farklı anlamlara gelen farklı ikonlar bulunmaktadır:
İKON MİNİ HARİTA AÇIKLAMA NPC’nin size vereceği bir görev var. Görevi aldınız ancak henüz tamamlamadınız. Görevi tamamladınız. NPC ile konuşarak ödülünüzü alın. ENVANTER

Maceranız boyunca, canavarları öldürerek onlardan eşyalar elde edebilir ve bu eşyaları diğer oyuncular ile takas edebilirsiniz. Ayrıca oyunda bulunan Tüccar NPC’lerden farklı farklı eşyalar satın alabilirsiniz. Bu eşyalar karakter envanteriniz içerisinde depolanacaktır (Alt + I) 

1. Bunlar üzerinize donatmış olduğunuz temel eşyalarınızdır.
2. Aksesuar bölümü. Burada Tüccarlar Derneğinde satılan ve dış görünüşünüzü değiştirmenize yardımcı olacak eşyalar gösterilmektedir. Bu eşyalar temel eşyalarınızın üzerinde görünmektedir. Arzu ederseniz gizleyebilirsiniz.
3. Kemer eşyaları. Kemerinizi sihirlendirerek yeni bölmeler açabilir, boss ve yaratık kartları takarak istatistiklerinizi arttırabilirsiniz.
4. Kolye bölmesi. Kolye lak depolamanızı sağlar.
5. Burası ana envanter pencerenizdir. Taşımış olduğunuz bütün eşyaları burada görebilirsiniz.
6. Bu alanda ise sahip olduğunuz oyun parası (Rupi) Ayılar İni puanı veenvanterinizin ağırlığını görebilirsiniz.
7. Bölüm 6’da belirtilen istatistikle bağlantılı olan Ağırlık Çubuğu. Ağırlık %75’e ulaştığında karakterinizin Hareket hızı düşecektir.Hepsi bu kadar değil, envanteriniz aynı zamanda:
1. Tüccarlar Derneği ve mağaza envanteri ;
2. Sihirlendirme, Birleşim, Tamir/Restorasyon/Şarj
pencerelerini bulabilirsiniz.

TİCARET
Karakteriniz birkaç eşya elde etti, bunu nasıl diğer oyunculara satacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Ticaret Rappelz’deki öneli aktivitelerden bir tanesi. Ticaret yeteneğinizi geliştirerek oyunda çok zengin olabilir ve istediğiniz eşyaya sahip olabilirsiniz.

1. AÇIK ARTTIRMAAçık Arttırmaya her şehirde bulunan Açık Arttırma NPC’si ile ulaşabilirsiniz. Açık Arttırmanın avantajı oyuna bağlı olmasanız dahi eşya satabiliyor olmanızdır. Diğer oyuncular eşyanız için teklif verebilir ve böylece eşyanızı güzel bir fiyata satabilirsiniz.
Eşya satmak için açık arttırmada “Satışlar” tabını seçin.
1. Satmak istediğiniz eşyayı bölmeye yerleştirin
2. Eşyanın fiyatını belirleyin
3. Açık arttırma süresini belirleyin
4. Eşyayı açık arttırmaya çıkartabilmek için belirli bir depozitoya sahip olmalısınız.
Eşyanız için bir teklif olduğunda ekranınızda sarı bir yazı belirecektir.
Açık arttırma tamamlandığında, kasa sekmesine tıklayın ve paranızı alın.
Eğer bir eşya satın almak isterseniz “Arama” sekmesine gelin ve almak istediğiniz eşyayı aratın.
Kazandığınız açık arttırmalar yine Kasa’nıza gönderilecektir.
Para veya eşyanızı 15 gün içinde Açık Arttırma Kasa’sından almazsanız, yok olacaktır.


2. MAĞAZA KURMA

Rappelz’de özel Mağaza açarak diğer oyunculara/oyunculardan eşya satıp alabilirsiniz.Unutmayın, mağazayı sadece Mısır Çarşısında açabilirsiniz. Mağaza açık olduğunu sürece başka oyuncular ile takas yapamazsınız.

Açmış olduğunuz mağazayı istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Ayrıca oyundan çıktığınızda mağazanın otomatik olarak kapanacağını aklınızda bulundurun.
Kontroller (Alt + T) penceresinden Mağaza’ya tıklayarak yada sohber kanalına /shop yazarak mağaza açabilirsiniz.
Mağaza açtığınızda en sağdaki pencere belirir. Satmak yada almak istediğiniz eşyayı sürekleyerek listeye ekleyebilir, fiyat ve miktarı belirleyebilirsiniz.
Ayrıca mağazanız için bir isim de seçebilirsiniz. Sattığınız eşyalara uygun isimler daha çok müşteri çekecektir.
3. İKİ OYUNCU ARASINDA TAKAS

İstediğiniz başka bir oyuncu ile eşyanızı anlaştığınız karşılığa takas edebilirsiniz. Takas penceresini açmak için, takas yapmak istediğiniz oyuncuyu seçin ve avatar resmi üzerinde sağ tuşla tıklayarak “Takas” seçeneğine tıklayın.
Takas teklif ettiğiniz oyuncu, kabul ettiği takdirde yukardaki pencere açılacaktır. Takas yapmak istediğiniz eşyayı sürükleyerek takas penceresine bırakabilirsiniz. Ayrıca ortada yeralan R tuşuna basarak Rupi miktarını belirleyebilirsiniz.
İki tarafta takas için anlaştığı eşyaları koyduktan sonra “Onayla” daha sonrada takası gerçekleştirmek için “Son Karar” tuşuna basmalısınız. Böylece koymuş olduğunuz eşyalar takaslanmış olacaktır.
Son Karar tuşuna basmadan önce takas yapılan eşyaları tekrar kontrol ediniz.

4. NPC İLE TAKAS
MMORPG’lerdeki en yaygın yapılan ticaretlerden biride NPC ile takastır. Farklı eşyalar ve ürünler sunan farklıTüccar NPC’leri Rappelz topraklarında bulabilirsiniz.
NPC’den satın almak için satın almak istediğiniz eşyaya 2 defa tıklayın. Bu eşya sepetinize geçecektir. Aynı işlemi başka eşyalar içinde yapabilirsiniz. İstediğiniz eşyaları sepetinize ekledikten sonra Takas tuşuna basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Aynı NPC’den eşya satın alıyor gibi, ona eşya da satabilirsiniz. Satmak istediğiniz eşyayı listeden seçerek 2 defa tıklamanız yeterli olacaktır.


KARAKTER YETENEKLERİ
MMORPG’nin en can alıcı yanlarından biri karakterinizi geliştirip yeni yetenekler öğretebiliyor olmanızdır. Canavarları öldürdükçe ve görevleri tamamladıkça, Sınıf Seviyesi’ni arttırmada ve yeni yetenekler öğrenmede kullanacağınız CPelde edersiniz.

SINIF SEVİYESİ NEDİR?
CP lerin bir kısmını Sınıf Seviyesi’ni arttırmak için kullanmalısınız. Sınıf Seviyesini arttırdıkça:
1. karakterinizin temel istatistikleri seçmiş olduğunuz Irk ve Sınıfa gore yükselecektir.
2. yetenek ağacında bulunan yeni yetenekler açılacaktır.
SINIF SEVİYESİ NASIL ARTTIRILABİLİR VE NASIL YENİ YETENEKLER ÖĞRENİLEBİLİR?
Yetenek penceresini (Alt + S) ile açın. İki farklı pencere göreceksiniz.
Sınıf seviyenizi yükseltmek istiyorsanız, sol pencerede yer alan SSev + tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
Eğer yeni yetenekler açmak yada mevcut yeteneklerin seviyesini arttırmak istiyorsanız, sağ pencerede yer alan yetenek ikonları altındaki küçük oka basın.
Öğrenmiş olduğunuz tüm yetenekler sol pencerede sıralanacaktır.

Karakteriniz Pasif ve Aktif olmak üzere iki çeşit yetenek öğrenebilir. Pasif yetenekler öğrendiğiniz andan itibaren otomatik olarak kullanılacaktır. Aktif yetenekleri kullanabilmek için üzerine tıklamanız gerekmektedir. Aktif yetenekleri, yetenek çabuğuna sürükleyerek kısa yollar atayabilirsiniz.

Cevap bulunamadı.