alexa
Rust
Rust, oyuncusunu dünyasına aldığı andan itibaren bambaşka bir deneyim sunmaya çalıştığını açıkça ortaya koymakta. Rust Satin alma isleminizden sonra hemen oyunu Steam üzerinden indirmeye baslayabilirsiniz.
315
Rust Hızlı Başlangıç Rehberi
Serhat Ç.
19 Aralık 2014 10:04
Uyandık. Üstümüz çıplak. Yanımızda bir taş, 2 adet bandaj ve bir meşale bulunuyor. Etrafınıza bakın. Ufak kayalar ve odun yığınları bulana kadar ilerleyin. Hayvan gördüyseniz hiç uğraşmayın. Ufak kayalara ve odun yığınlarına rastlayınca 1'e basarak taşı elinize alın ve vurarak toplayın. [TAB] tuşuna basın ve ekranın tepesindeki CRAFT düğmesine tıklayın. Ufak bir pencere içinde bir liste göreceksiniz. Oradan
Stone Hatchet yapın. Bununla daha hızlı toplarsınız. Taşı bırakabilirsiniz. Bırakmak için [TAB] tuşuna basın ve taşı tutup envanterin dışına sürükleyip bırakın. Yere bir kese düşecek. taş onun içinde. Almadan devam edin.

Etrafınızdaki madenleri, talşarı, odunları tükettikten sonra biraz hayvan avına çıkın. Ayı ve kurt görürseniz yaklaşmayın. Geyik, tavşan gibi hayvan avlamak içn [CTRL] tuşuna basıp çömelerek ilerleyin. Hayvana yaklaştığınızda vurun. Ya ölür ya kaçar. Kaçarsa takip edin, bir yerde durur, sonra tekrar vurursunuz. Ölünce elinizdeki taş baltayla hayvana vurmaya devam edin. Vurdukça et, hayvansal yağ, kumaş gibi şeyler toplarsınız. Yeterli et toplayana kadar hayvan avlayın (5-10 civarı).

Burada iki seçeneğiniz var. Eğer ev yapmaya vaktim yok, akşam olmak üzere diyorsanız aşağıdaki paragrafı okuyun.
Spoiler: x
Eğer ev yapmaya vaktim var ya da zaten akşam olmasına daha çok zaman var diyorsanız aşağıdaki paragrafı okuyun.
Spoiler: x
Odunlarınızı wood plank'lara dönüştürün. Daha sonra güvenli bir yer bulun. 1 adet Wood Foundation yapın ve onu yerleştirin. Yerleştirebilmek için envanteri açıp aşağıda boş bulunan bir tuşa sürükleyip bırakın (envanteri kapatın) ve o tuşa basarak uygun bir yer arayın. Yeşil renkli uygun demek, kırmızı olursa yerleştiremezsiniz. Yerleştireceğiniz zaman sol fare tuşuna basın. 4 adet Wood Pillar yapın ve Wood Foundation'ın köşelerine koyun. 3 adet Wood Wall üretip Wood Pillar'ların aralarına koyun. 1 adet Wood Doorway yapıp son açılığı kapatın. 1 adet Wood Ceiling yaparak da yukarıyı kapatın. Sıra geldi kapıya... Yeterli Metal Fragment varsa Metal Door, yoksa Wood Door (bunu Wood Plank ile yapamıyorsunuz) yapın. İşte bu kadar. Daha sonra Furnace, Workbench ve campfire'ı içeri yerleştirin. 

Daha sonra Furnace, Workbench ve campfire yapın ve evin içine yerleştirin. Kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Etleri yerleştirin, pencereyi kapatın ve kamp ateşine bakıp 1 kere [E]'ye basıp pişirmeye başlayın. Pişen etleri alabilmek için yine kamp ateşinin yanına gidip [E] tuşuna uzun süre basılı tutun ve [Open]'a basın. Aynısını fırın için de yapacağız. Ancak içinde odun yok, o yüzden odunu siz ekleyeceksiniz. Odunları alta koyun, Metal Ore ve Sulfur Ore gibi şeyleri üste koyun. Onlardan Metal Fragment ve Sulfur elde edeceksiniz. Bunlar çeşitli silah, mermi vb. şeylerin yapımında kullanılacak. Küçük de olsa ilk evimizi tamamlamış olduk.
Wood Foundation olmadan diğer parçaları yerleştiremiyorsunuz.

Bundan sonra yapacaklarınız size kalmış. İsterseniz terkedilmiş binaları aramaya çıkın. En sağ alt köşede gözüken değer radyasyon miktarıdır. 500'ü geçerse canınız azalmaya başlar. Aynı şekilde açlık 0 olursa da canınız azalmaya başlar. 
Radyasyondan korunmak için Radiation Suit parçalarını bulup giyinin. Aynı zamanda konserveler, su şişeleri, Anti-Radiation Pill gibi şeyler de sizin radyasyondan korur. Vücudunuzdaki radyasyon miktarı artarsa kullanın. Tabi onları da bulabilmek için tekedilmiş binaları dolaşmanız gerekiyor ya da birinin size vermesini isteyin.

Eğer oynadığınız sunucuda silahlar kısıtlı değilse sadece ok ve yay yapın. Terkedilmiş binaları dolaşarak el silahları, tüfekler, otomatik silahları ve mermilerini bulmanız mümkün. Oyunda silahlarla nişan alabilecek bir işaretçi yok. O yüzden gez göz arpacık diyerek nişan almanız lazım. Metal Hatchet yapmayı da unutmayın. Hem hayvan keser hem de biri size saldırırsa yakın dövüş silahı olarak kullanabilirsiniz. Eğer kutulardan Pickaxe çıkarsa onu da maden toplamakta kullanın. İşinizi daha hızlı görür. Ha bu arada, hayvanları uzaktan silahla/yayla öldürebilirsiniz. Elinizde silah yoksa çömele çömele yaklaşın.

Kutulardan topladığınız şeyleri, kendiniz tekrar tekrar üretebilmeniz için Research Kit 1 isimli şeye ihtiyacınız var. Bunu ve üretimini öğrenmek istediğini şeyi alıp bir Workbench'in yanına gidin ve Research Kit 1'i üstüne sürükleyip bırakın. Artık Craft menüsünde görebilir ve ileri de tekrar tekrar üretebilirsiniz. Önünüze gelen her şeye Research Kit 1 harcamanıza gerek yok. Bazı silah ve kıyafetlerin planları çıkıyor. Onları okuyarak da yapımını öğrenebiliyorsunuz. Metalden ev yapmak isterseniz de önce parçaları bulup Research Kit 1 ile öğrenmeniz gerekiyor. Bu olay Craft menüsünde görünmeyen her şey için geçerli...

Son olarak... Oyunda airdrop denen bir şey var. Sunucudaki çevrimiçi oyuncu sayısı belirli bir sayıyı geçtikten sonra yukarıdan bir uçak geçer ve aşağıya paket bırakır. Bunun ayarları sunucudan sunucuya göre değişiyor. Bu atılan paketten, normalde bulamayacağınız ekipmanları elde edebilirsiniz. Eğer düştüğünü görürseniz, gidin ve ne pahasına olursa olsun elde edin.
Cevap bulunamadı.