alexa
Rust
Rust, oyuncusunu dünyasına aldığı andan itibaren bambaşka bir deneyim sunmaya çalıştığını açıkça ortaya koymakta. Rust Satin alma isleminizden sonra hemen oyunu Steam üzerinden indirmeye baslayabilirsiniz.
340
Rust Mini Rehber
İsimsiz Üye
13 Aralık 2014 19:21Rust nedir?


Rust, hayatta kalma temalı bir oyundur. 17.2.2014 tarihi itibariyle geliştirilmesine devam edilmektedir ve henüz alfa (alpha) aşamasındadır. Oyunda tek oyunculu mod bulunmamaktadır. Oynayabilmeniz için bir sunucu bulup giriş yapmanız gerekmektedir. Oyun henüz tamamlanmamıştır ama satışı yapılmaktadır ve oynanabilmektedir. Steam'da 20$'a satılmaktadır. Oyun sürekli güncellendiği için ve çeşitli özellikler kaldırılıp eklendiği için not düşmek istiyorum. Bu yazıyı, oyunun 17.2.2014 tarihli haline göre yazdım.

Rust’a yeni katıldıysanız, haritadaki gelişi güzel bir yerde doğacaksınız. Ne yazık ki, etrafta yönünüzü bulmanızı sağlayacak çok fazla araç olmayacak ( Pusulalar veya haritalar gibi) ve öldüğünüz zaman farklı bir yerde yeniden dirileceksiniz. İstisnai olarak eğer kendinize uyku tulumu yaptıysanız, öldükten sonra onun içinde tekrar doğabilirsiniz. Bu çevreye uyum sağlamanızı daha zor hale getirir. Alan tekdüze ve oldukça standarttır. Bu durumda tam olarak nerede olduğunuzu anlamak oldukça zor olacaktır.

Başlangıç Aşaması

Haydi Başlayalım!!! İlk olarak, temel Rust komutlarını bilmeniz gerekmektedir. Stoğunuza erişmek için TAB tuşuna basınız. Stoğunuzda Silahlar, Beceriler, ev diğer seçenekler bulunmaktadır. ‘E’ donanım çantanızı açmaktardır; ve sol Mouse tuşu elinizdeki herhangi bir aleti kontrol etmenizi sağlar. Bu silah veya her hangi bir alet olabilir.
Controls and Commands bölümünden komutların listesini bulabilirsiniz.

Başlangıç Donanımları

Komutları nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde, stoğunuzda çokta fazla alet olmadığını fark edeceksiniz. Bütün sahip olduğunuzu tahta ve kayadan alacağınız maden parçası toplamanıza veya hayvan avlamanıza yarayacak bir kaya parçası olacaktır. Bir an önce taştan kurtulmak isteyeceksiniz, çünkü kaynaklardan bir şeyler toplamak sizin için uzun saatlere malolacaktır. Kayadan sonra yaralandığınızda kanayan yaralarınızı sarmanız için 2 adet bandaj bulacaksınız. Bandaj sağlığınızı yeniden doldurmayacaktır. Bandajdan sonra gece boyunca size yardımcı olacak meşale bulacaksınız. Ayrıca ‘t’ tuşuna basarak chat bölümünü açabilirsiniz ve ‘/starter’ komutu yazıp bir başlangıç kiti açabilir (eğer bulunduğunuz server’da bu seçenek mevcutsa), kit kamp ateşi, ufak balta ve uyku tulumu içerir.

Tahta Edinmek

Tahta Rust’da önemli bir rol oynar. Tahta ev kurmanızda öncelikli olarak kullanılır. Tahta toplamanız için ağaç veya bir odun yığının yerini tespit etmeniz gerekiyor. Bir ağacın veya odun yığının yerini tespit ettiğiniz zaman, balta yapmak için bir taşı kullanabilirsiniz. Taş balta veya kazma tahta toplamanızı sağlar. Kazma kaynaklardan diğer araçlara göre daha hızlı olarak ürün toplamanızı sağlar. Ağaçlardan, odun yığınlarından daha az tahta toplarsınız. Şunu da aklınızda bulundurunuzki, odun yığınları taşıma kapasitenizi maksimize eder. Odun yığınları kaynak olarak kullanılamaz olduğunda, ortadan kaybolacaktır.

Metal Madeni ve Kükürt Toplama

Metal ve kükürt kayalardan bulunur; ve silah ve bu gibi araçlar yapmakta kullanılır. Bir kayanın yerini bulduğunuzda taş, balta veya kazmayla kayadan bunları toplayabilirsiniz. Kazma diğer aletlere göre kaynaklardan elementleri daha hızlı toplar. Kayalardan alınabilecek malzemeler bittiğinde, kendiliğinden kaybolur.

Taşlar

Kayadan sadece metal ve kükürt değil, taşlarda topladığınızı fark edeceksiniz. Taşlar fırın yapmanız için size yardımcı olacaktır. Daha sonra elinizdeki elementleri burada eritebilirsiniz.

Avlanma

Avlanmak önemlidir; çünkü avlanarak kendinize çiğ tavuk göğüs eti, kumaş, hayvansal yağ ve kan elde edebilirsiniz. Çiğ tavuk göğüs eti sizi açlıktan koruyacaktır. Kumaş zırh yapmanıza veya uyku tulumu yapmanız için ihtiyacınız olacak. Bu sayede öldüğünüz zaman yine aynı yerde doğabilirsiniz. Hayvansal yağlar ile topladığınız elementleri eritmeniz için fırın yapmanızda ihtiyacınız olacak.
Hayvanları öldürmenin en kolay yolu silahtır. Fakat başlangıç aşamasında bunlar olmayacaktır. Taş, balta, taş baltası veya kazma gibi aletlerle de öldürebilirsiniz. Bir hayvanı öldürdüğünüz zaman elinizdeki alet ile vurarak onlardan kaynakları toplayabilirsiniz.

Pişirme

Yemek yemeye hayatta kalmak için ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Çiğ et Haritadaki vahşi hayat bölümünde elde edilir. Hayvanı öldürdüğünüz zaman, onu balta, taş veya diğer aletler ile vurarak çiğ et toplayabilirsiniz. Bunun dışında zombiler ve yağmalanmış kasabalardan da çiğ etler bulabilirsiniz. Çiğ et parçaları tüketilmeden önce kamp ateşi ile pişirilmesi gerekiyor. Unutmayın eğer etleri çiğ yerseniz zehirlenirsiniz; bu da sizin kusmanıza ve kilo kaybı yaşamanıza neden olmaktadır.

Eritmek

Fırın yapmak için gerekli kaynakları topladıktan sonra, bunları fırın yapımında kullanmanız gerekmektedir ki elementlerinizi yeni üretimler için eritebilin. TAB tuşuna basarak ve ekranınızın üstündeki üretim tuşuna basanız. Üretim tuşuna bastıktan sonra fırın butonunun üstüne basıp üretime geçmelisiniz. Şimdide yeni üretilen fırınızı yukarıdaki sıcak barın üstüne getirin ve alana yerleştirin. Fırınızı yerleştirdikten sonra stoğunuzdan metal madenlerinizi ve kükürt parçalarınızı fırınınıza taşıyınız. Madenleriniz fırınınızda zaman zaman erimiş olacaktır, bu yüzden düzenli olarak fırınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Silah Yapımı

Metal madenlerinizi fırında erittikten sonra, metal parçacıkları elde etmiş olacaksınız. Haydi bunları kullanalım !!! Üretime/Craft bölümüne gidin, 9mm Pistol seçin ve üretime başlayın. Silahı yaptıktan sonra onu kullanabilmek için tabii ki 9mm kurşun da üretmeniz gerekiyor. Bunun için ihtiyacınız olanlar barut/gunpowder ve erittiğiniz metal parçacıklarınız. Barutu kömür ve kükürt ile yaratabilirsiniz, yada kasabadaki sandıkların içinde veya diğer yaratıklarda bulabilirsiniz.

Ev Yapımı

Ev yapmak için, çok sayıda tahtaya ihtiyacınız var. Tahtadan güzel bir depolama alanı inşa ettiğiniz zaman, stoğunuzu açınız ve üretime/crafting kısmına gidiniz. İnşaat için ihtiyacınız olan ilk şey sağlam bir temel olacaktır. Temel için ihtiyaçlarınızı kontrol ederek, bir tane üretin. Bunlar dışında birçok da, yastıklar, kapılar, yatak gibi temel ev dekorasyon eşyasına ihtiyacınız olacaktır. Temeli hazırladıktan sonra, ana stok bölümüne sürükleyin ve evi seçin. Görüntünüzde sizinle birlikte hareket edern kırmızı veya yeşil kutu çıkacaktır. Kutu yeşil olduğu yer ev için uygun yer anlamına gelir ve buraya duvarlarınızı dizmeye başlayabilirsiniz. Temelinizi hareket ettiremeyeceğinizi unutmayın ve doğru yere yaptığınızdan emin olun. Sütunlar doğru olarak yerleştiğinde duvarları çıkabilirsiniz. Bir veya daha fazla depo evi yapmayı deneyimleyebilirsiniz.

Sağlık (HP)

Sağlığınız ekranınızın sağ alt köşesinde görünüyor olacaktır. Vurulduğunuz zaman sağlık çubuğunuz aşağıya doğru inmekte ve kanıyorsunuz diye ikaz vermektedir. Eğer kanamanız varsa, bandaj kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde kanamadan ölebilirsiniz. MedKit/Sağlık Kitleri de kanamanız olduğunda veya sağlığınız çok düşük olduğunda yardımcı olabilir. Küçük sağlık kitleri kullandığınız takdirde 50 HP sağlık verir. Sağlık kiti veya bandaj kullanacağınız zaman, stoğunuzu açmak için TAB tuşuna basınız. Seçeceğiniz aracı ana stok barınıza sürükleyin ve kaç adet istediğinizi seçiniz. Bandajlar ve küçük sağlık kitleri tek kullanımlıktır.
Savaş Y.
15 Aralık 2014 19:28
Çok Teşekkürler
Mert Fatih A.
5 Ocak 2015 23:31
Ben bunlar ile ilgili konu açmayı düşünüyordum ama arkadaş burada hepsini vermiş. Faydalanabilirsiniz.