alexa
Rust
Rust, oyuncusunu dünyasına aldığı andan itibaren bambaşka bir deneyim sunmaya çalıştığını açıkça ortaya koymakta. Rust Satin alma isleminizden sonra hemen oyunu Steam üzerinden indirmeye baslayabilirsiniz.
416
RUST REHBER / ÖĞRENİYORUM
Mert Fatih A.
3 Ocak 2015 13:32
Rust, Garry Newman önderliğinde geliştirilen bir survival (hayatta kalma) oyunudur. Avcılık ve toplayıcılık yapıp, üretip, gerektiğinde savaşıp hayatta kalmaya çalışacağınız bir oyun. Şu an için Alpha sürecinde ve tam sürüme doğru emin adımlarla ilerliyor. 

BAŞLANGIÇ 

Oyuna girdik. F1 tuşuna basarak konsolu açıyoruz gireceğiniz serverin IP'sini yazıp Enter tuşuna basıyoruz ve artık rust dünyasındayız. 
Ekranın sağ alt köşesinde durum simgeleriniz var.

*Çeşitli Durumlarda beliren diğer bildirimler.
Başlangıç itemleriniz. Envanter Ekranınız 

Boş Hali 


Karakteriniz çıplak ve elinize alınmayı bekleyen bir kaya parçası ile ekranınızda. Aklınıza gelen ilk soru; Nerdeyim? 
Elinizde haritanız olmadığı için şu aşamada erken sorulan bir soru. Ondan önce başka önceliklerimiz var. Kendimizi güvene alıp hayatta kalmak. İlk aşamada tamamen buna odaklanmamız gerek. Hemen Etrafa bir göz gezdiriyoruz. Neler var? 

 

Ağaçlardan odun toplama şansınız var. Ama sınırlı sayıda ve 1'er tane verdiği için büyük zaman kaybı. 

Odun 

 

Bu kaynağa her vurduğunuzda belirli sayılarda odun toplayabilirsiniz. 

Mineral Kayaları 

 

Bu kayalar size her vurduğunuzda belirli oranlarda Sülfür Ore, Metal Ore ve Stone (taş) verecektir. 
Sarı olanından ağırlıklı olarak "Sülfür Ore", Gri olanından "Metal Ore" çıkacaktır. 

 

Hayvanlar 

Domuz, Kurt, Ayı, Geyik, Tavuk, Tavşan şu an için oyuna eklenmiş hayvanlar. 

 

Bu hayvanları öldürdükten sonra, ölüsüne vurmaya devam ederek et, deri, kumaş ve hayvan yağı toplayabilirsiniz. 

 

* Eti pişirip yiyerek açlığınızı giderecek, diğer elde ettiklerinizi çeşitli itemlerin üretiminde kullanacaksınız. 

Uyarı: Eti pişirmeden yerseniz karakteriniz kusmaya başlar ve can kaybederek ölebilir. 

Mutant Hayvanlar 

Etrafa göz attığınızda karşılaşacağınız diğer canlılar Ayı ve Kurtların mutant olanları. Bunlar toplu halde bulunuyor ve kırmızı renkleriyle kendini hemen belli ediyorlar. 

 

Bu hayvanları öldürdüğünüzde bir çanta beliriyor ve içlerini açtığınızda çeşitli itemler bulunuyor. Ayrıca Blue Print denilen mavi kağıtlar da çıkabiliyor. Bu kağıtları okuyarak artık o itemi üretebilir hale gelebilirsiniz.


 

Uyarı: İlk aşamada çıplak ve silahsız olduğumuz için bu ve diğer saldırgan hayvanlardan uzak durmamız gerekiyor. En azından elimize yay ve bolca ok alana kadar. 

İşe Koyulma Zamanı 

Evet etrafa baktığımızda görebileceğimiz canlıları ve kaynakları sıraladık ve işte harekete geçme zamanı. İlk aşamada bol miktarda odun ve bir miktar da taş toplamalıyız. Kuracağımız Barınak (Wood Shelter+Wooden Door) ve item toplamak için işimizi kolaylaştıracak Stone Hatchet'ı yapabilmemiz için odun ve taşa ihtiyacımız olacak. Etrafta göreceğiniz tavuk, tavşan, domuzları es geçmeyin. Açlığınızı bastırmak için ete, yatağınızı ve yayınızı yapmak için de Cloth'a ihtiyacınız olacak. 

 

* Etlerinizi hemen oluşturabileceğiniz bir kamp ateşi (camp fire) sayesinde pişirebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz. 

 

* Camp Fire, Shelter vs bir yerleştirme yapacağınız zaman bu itemleri alttaki numaralı bölmelere koymamız yani kısa yola koymamız gerekmekte. Daha sonra itemin bulunduğu numarayı seçip, uygun bir yere yerleştirme yapabilirsiniz. İtem pozisyonu uygunsa Yeşil renkte gözükecektir. 

 

Uyarı: Wood Shelterlara fazla güvenmeyin. Çok zaman alsa da inatçı bir oyuncunun darbeleri sonucunda kırılabilirler. Özellikle de tahta kapılar. 

Yatak neden önemli? Yatağınızı yere serdiğiniz anda kaybolmaktan korkmayacaksınız. Öldüğünüz anda karşınıza çıkan ekranda "At A Camp" seçeneğini seçerseniz, karakteriniz yatağında doğacaktır. 

 

Yeterli sayıda kaynak topladık. Barınağımızı yapacağız ama nereye? Açık alanlara koymamaya dikkat edin. Diğer oyuncuların kolay kolay fark edemeyeceği, sizi bir süreliğine saklayabilecek bir yer bulun. Etrafta bolca bulunan dağların, kayaların arasına yerleşebilirsiniz. Unutmayın bu barınak sizin kısa süreli barınacağınız bir yer. Belinizi doğrultana kadar sizi idare edecek. O yüzden elinizi çabuk tutun. Shelter'ı kurun, kapısını takın. Yatağınızı serin ve alın elinize Hatchet'inizi. Kaynaklar sizi bekliyor... 
Rust, Crafting üzerine kurulu bir oyun. Üretim işlemi oyun içerisinde geçirdiğiniz zamanın büyük bir bölümünü kapsıyor. Her item de farklı sürelerde üretiliyor. Bazı eşyaların üretilmesi içinse çalışma masasına (Workbench) ihtiyaç oluyor. Üretip barınağımızın bir yerine yerleştirelim. 

 

Bu çalışma masası (Workbench) eşya üretiminde harcanan süreyi de kısaltıyor. Bunun için masaya yakın durmanız gerekmekte. Ekranın sağ alt köşesinde durum simgelerinizin hemen üstünde yeşil renkte Workbench 1 yazısı belirecektir. 

 

Ele geçirdiğiniz her kaynak bir eşyanın oluşumu için bir ihtiyaç. 

Topladığımız mineraller Ocakta (Furnace) eritilip saf hale getirilebiliniyor. Ocağımızı yapıp barınağımızın bir köşesine yerleştirelim. 
Metal Ore> Metal Fragment, Sulfur Ore>Sülfür, Odun>Charcoal haline geliyor. 

 

Uyarı: Tahmin edilebilir basit bir uyarı ama belitmeden geçmeyeyim. Furnace'in yanması için içinde odun olması şart :) 

Elimize Metal Fragments geçtiği an Stone Hatchet'imizi bir kenara bırakarak Hatchet üretip kaynak toplamaya devam edebiliriz. 

 

Hatchet ile her darbede aldığınız kaynak sayısının daha da arttığını göreceksiniz. Sonraki aşamalarda yapımını öğrendiğinizde Pick Axe'i de elinizden düşürmeyeceksiniz. 

Topladığımız kaynakların sayısı artmaya, envanterimiz dolmaya başladı. Dışarıda her an ölümle burun buruna olduğumuz için üzerimizde fazla eşya taşımamamız lazım. Bunun için Wood Storage Box yapıp barınağımızın boş bir yerine yerleştirmemiz lazım. 

 

Artık itemlerimiz daha güvende. 

Avcılık ve toplayıcılık yolunda gitti. Kutular dolup taşacak neredeyse. Barınağımız küçük, yeteri kadar kullanışlı ve güvenli değil. Ev yapmaya koyulalım. Tek göz ev de yapabilsek barınağımızdan daha geniş ve çok daha güvenli olacaktır. En azından metal kapımızı taktığımızda patlayıcı olmadan içeri girilmesi imkansız olacak. 
Elimizdeki Wood'ları Wood Planks'a çeviriyoruz. Tahta ev malzemelerimiz için Wood Planks'a ihtiyacımız olacak. 

 

 

Ev malzemelerimiz hazır olduğunda her birini numaralı bölümlere (kısa yola) yerleştirelim. Önce Foundation (taban) ları yerleştirip evimizin temelini atalım. Daha sonraPillarları yerleştirelim. WallDoorway kenarları pillerlara denk gelmelidir. Evin şekline, girişine ve odalara karar verdikten sonra evimizi şekillendirelim.. Ceiling (tavan) ile de evimizin çatısını kapatalım. 

 

Metal Fragment'dan elde edeceğimiz Metal Kapıları Doorway'lere yerleştirip evimizi tamamlayabiliriz. 

Evimizi tamamladık. Bizi bir süre güvende tutabilir ama ilerde yeni kaynaklar topladıkça geliştirmemiz gerektiğini de unutmayalım. Artık haritaya bir göz gezdirelim. Nerede ne 
var?
 

 Yukarı da gördüğünüz haritada ki bölgeler Loot bölgeleri. Bu bölgelere gittiğimizde yapıların içerisinde ve çevresinde çeşitli kutuların olduğunu göreceksiniz. Bu kutuların içinde çeşitli itemler yer alıyor. Oyuncular buradaki itemleri toplamak için kanlı mücadeleler içerisine gireceklerdir. Hazırlıklı olun. 
Ancak bu bölgelerdeki tek tehlike rakip oyuncular ve mutant hayvanlar değil. Tehlikelerden biri de Radyasyon. Sizi bölgeye yaklaştığınız andan itibaren etkilemeye başlayacaktır. (Kulağınızı tırmalayan gıcık bir sese hazırlıklı olun) O andan itibaren sürekli artan Radyasyondan etkilenme seviyeniz 500'ü geçtiğinde canınız azalmaya başlayacaktır. 

 

Bu aşamada Anti-Radyasyon haplarına ihtiyacınız olacak. Bu haplardan her içtiğinizde Radyasyon etkisi 100 puan azalacaktır. 

* Sizi Radyasyondan kısmen de olsa koruyacak olan diğer bir item kıyafet. Aşağıda gördüğünüz Radiation Suit sizi radyasyona karşı koruyor ancak saldırılara karşı diğer kıyafetlere nazaran daha dayanıksız hale getiriyor. 

Bulabileceğiniz ya da üretebileceğiniz Kıyafetler 

 

Bulabileceğiniz ve üretebileceğiniz Sağlık Ürünleri 

 

Yiyip İçebileceğiniz Sağlık Ürünleri 

 

Bulabileceğiniz ve üretebileceğiniz Silahlar 

 

* Elinize aldığınız Taş, Hatchet, Pick Axe vs bunları da yakın dövüş silahı olarak kullanabilirsiniz. 

Silahlara takabileceğiniz Eklentiler
 

 

Cevap bulunamadı.