alexa
Rust
Rust, oyuncusunu dünyasına aldığı andan itibaren bambaşka bir deneyim sunmaya çalıştığını açıkça ortaya koymakta. Rust Satin alma isleminizden sonra hemen oyunu Steam üzerinden indirmeye baslayabilirsiniz.
308
-Rust- Survival Game
Kerem Ç.
25 Ocak 2015 15:08
Son yılların modası ''Survival'' oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Minecraft, Don't Starve, DayZ falan derken işte karşımızda Rust!Peki nedir bu Rust? Efendim Facepunch Studios'da ki amcalar Minecraft'ı almışlar,bir güzelce elden geçirmişler,grafikleri daha gerçekçi hale getirmişler,sonra da demişler ki ''Heh yaptık sanırım'' ve yaymışlar oyunu piyasaya. Oyun henüz beta sürümünde bile değil, Alpha sürümünde. Alpha'nın ne olduğunu bilmeyenler için belirteyim, oyun daha yapılmamış bile. Oyun aslında yok!

Şaka bir yana oyunun daha belki de %10'u tamamlanmış durumda. Bu halde oyunu piyasaya sürmeleri gerçekten cesurca, millet beğenmeyip oyunu almayabilir, etrafındakileri de caydırıp oyunun batmasına sebep olabilirlerdi. Fakat böyle olmadığı kanaatindeyim, zira her gün binlerce online oyuncu sayısına ulaşıyor oyun. Ben mi nerden biliyorum? Bende o online olanlardan biriyim çünkü.
Oyundan biraz bahsetmek gerekirse.. Oyuna girdiğimizde çıplağız. Evet, üzerimizde bir paçavra, elimizde taş, çantamızda bandaj ve meşale ile başlıyorsunuz oyuna. Sanki adamımıza demişler ki ''Issız bir adaya düşsen yanına alacağın 3 şey ne olurdu?''. Bizim saf da gitmiş sadece bu saydıklarımı almış. Ayrıca ciddiyim, oyun adada geçiyor. Bu da bize biraz Survivor havası yaşatıyor, tanımadığımız bir hava değil.. (Acun'a selamlar.)

Oyunun amacı yaşamak olduğu için hemen işe başlıyoruz. Elimizdeki taşı kullanarak sağdan soldan tahta topluyoruz, taş topluyoruz, ilkel bi balta yapıyoruz, onlar tekrar taş topluyoruz, sonra hayvan avlamaya çalışıyoruz vs. Buraya kadar herşey normal, tipik bir hayatta kalma oyunu gibi duruyo. Fakat daha fazlası da var.

Oyun bir süre sonra FPS'ye kayıyor. Oyunu normal 'Survival' oyunlarından ayıran da bu olsa gerek. Tahtamızı aldık, taşımızı aldık, evimizi yaptık falan derken başka bir oyuncu tarafından M4 ile 'headshot' yiyince ne dediğimi anlarsınız. Öldüğünüzde ise eğer eviniz yapılı değilse, yani yatağınız falan yoksa haritanın taaaa öteki ucunda doğuyorsunuz ve bana inanın, harita gerçekten çok büyük. Evinizi, öldüğünüz yeri bi daha bulmanız cidden çok zor. Haritada belirgin bir kaç noktayı öğrenene kadar kaybolacaksınızdır. Ben oyunu silme aşamasına gelmiştim. Tavsiyem oyuna önce 1-2 kişinin olduğu bir serverda başlamanız, tamamen öğrendikten sonra Official bir servera geçip 100 kişiye birden kafa tutmanızdır.
Oyun genel olarak güzel. Daha Alpha aşamasında olmasına rağmen geleceği parlak gözüküyor. Bu günlerin popüler sorularından biri olan ''DayZ mi Rust mı'' sorusuna gelecek olursak, gerçekten zor. Fakat aralarında büyük farklar olan iki oyun. DayZ biraz daha fazla PvP ve FPSye yatkın, yani onda habire çatışma, habire bi vur kır var. Rust ise önceden dediğim gibi, Minecraft havası var. Herkesden uzak bi yere yerleşip hayvancılık yaparak evinizi geliştirip güzelleştirebilirsiniz, fakat bu da bi noktadan sonra sıkacaktır çünkü oyun daha çok, çok yeni. Yapılacak şeyler çok az yani. Ondan bi noktadan sonra silahlarınızı yapıp (evet kendinize M4, Shotgun falan yapıyosunuz, sonra da mermilerinizi de kendi ellerinizle tek tek yapıp afiyetle sıkıyosunuz millete) dışarı çıkmak isteyeceksinizdir.

Ben de oyuna geçeyim madem. He unutmadan, oyunu Steam üzerinden alabiliyorsunuz, 20 dolar gibi bişey, parasını 'Sıfırlamak' isteyenler için ideal, hemen alabilirsiniz, sıfırlamanıza yardımcı olucak eğlenceli ve zaman geçirecek bir oyun. Malum bu aralar para sıfırlamak meşhur :)

HEMEN SATIN ALABİLİRSİNİZ OYUNU=> LİNK
Ahmet Ömer K.
1 Şubat 2015 15:02
Rust güzel oyun ama bazı bagları falan var ama almayı düşünüyorum