alexa
Silkroad Online
Silkroad Gold teslimatlarimiz Jangan Stable de ( atçi ) da trade ile yapilmaktadir. Ucuz fiyatlar ile Silkroad Online Silk, Silkroad Online Gold, SRO Silk Satın Al ve Sbot Satın Al abilirsiniz. SRO Silk satin aldiktan sonra oyunun internet sitesinden e-pin seçerek yükleyebilirsiniz.
462
Sorular ve yanıtlar
İsimsiz Üye
14 Şubat 2015 18:16
Silkroad' da kullanılan kısaltmaların anlamları için

Bazı İngilizce cümleler

İllegal Program ne demektir ?
Türkçe kelime anlamı yasal olmayandır. Oyunu yazan kişilerin hazırlamadığı ve oyuna (veya verilerine) dışarıdan müdahale edecek şekilde yazılmış her türlü programa illegal denir. Bu sebepten dolayı Bot, Loader tarzı programlar ve .pk2 bu gruba dahildir, Taxi programı gibi silkroad dışında çalışarak elinizle girdiğiniz süreleri hesaplayan programlar yasaldır. Bu program süreleri kendisi silkroad' ın içerisinden alırsa illegal olur.

LAG (Gecikme)
Internetten veya oyun sunucusundan kaynaklı olarak oyunda yaşanan gecikmelere LAG denir, bu durumlarda ekranınız belli bir süre donup kalır.

BUG (Yanlış - Hata)
Oyunun yazıldığı programın üzerinde yapılan ufak veya büyük hatalara denir. 

BANLANMA (Yasaklanma)
Oyun içerisinde illegal program kullanan veya aldığı silk parasının karşılığını ödemeyen kişiler hakkında yapılan oyundan uzaklaştırma cezasıdır. İllegal program kullandığı için ban yiyen karakterler hiçbir şekilde kurtarılamaz.

Noob 
Multiplayer oyunlarda belli bir levelin altındaki oyuncuların yüksek lvl oyuncular tarafından zarar görmemesi için Noob Protection isimli sistem kullanılır. (Sro için örnek 40 lvl altı traderlara thieflerin saldıramaması ) Bu koruma seviyesi altındaki levelde olan oyunculara Noob denir. Kötü birşey değildir, ancak bizim süper İngilizce seviyesi ile oyun oynayan oyuncularımız (Lol ü küfür sanar bu tayfa) noob u ezik anlamında kullanırlar.

Taxi
Yüksek levelli oyuncularla aynı partiye girerek hızlı bir şekilde lvl atlama yöntemidir. Yüksek level oyuncular saat başına sizden para talep edebilirler..

KS (Kill Steal)
Başka bir oyuncunun saldırdığı yaratığa saldırmak

Exchange (Takas)
Oyuncuların birbirleri arasında item/eşya alış verişini sağlayan yöntem

PK (Katil) olmak
Başka bir oyuncuyu herhangi bir sebep yokken klavyedeki ALT tuşuna basarak öldürmeniz sonucunda PK (Player Kill) olursunuz.

Scammer (Dolandırıcı)
Dolandırıcılık yapan veya yapmaya çalışan kimse. Genelde taxi yapıyor gibi milletin parasını alıp pt den atanlar için söylenir. Iteminizi para vermeden çalmak için yöntem arayanlara da denir.

Peçe takmak
10 lvl den sonra kendini test etmek, peçe takan diğer oyuncular ile karşılaşma yaparak skillerini denemek için takılan item. Sarı renk hariç, aynı renkte peçe takan oyuncular birbirlerine dokunamazlar.

SP Farm
Karakterinizin gelişimine yarayacak skilleri açabilmeniz için belli şartlarla yapılan Skill Point (hüner puanı) biriktirme yöntemine denir.

Party (Parti)
Oyuncuların grup halinde yaratık (mob) keserek, exp ve parti türüne göre düşen itemleri paylaşması.
Guild (Lonca)
Oyun içinde beraber hareket edebileceğiniz, yardımlaşabileceğiniz, beraber savaş ve iş yapabileceğiniz arkadaş topluluğu. Birbirlerini tanımaları için ortak bir isim ve flama altında toplanırlar.

Union
Birden çok grup(guild) tarafından oluşturulan ve daha büyük ortak hareket ve savaşlar için oluşturulmuş topluluk.

Trade (Ticaret - Kervan)
Bir bölgeden alınan malları başka bir bölgeye, taşıma araçları ile götürmeye denir. Malları taşıyan kervancı (Trader) anlaştığı avcılar (Hunter) sayesinde hırsızlardan (Thief) korunmaya çalışır.

Element, Tablet, Stone (taş) nedir ?
Yaratık kestikçe yerden düşen torbalardakileri, void rondo ile kırarak ortaya çıkardığımız itemlerdir. 4 çeşit 9 level (şu anlık 9) element vardır. Wind (hava) elementi, Fire (ateş) elementi, Water (su) elementi, Earth (toprak). Tabletler elementler yardımıyla silah, elbise ve aksesuarlara özellik basmamıza yarayacak taşları yapmamızı sağlayacak itemlardır. Stone (Taş) elementlerin ve tabletlerin kimya işleminden sonra ortaya çıkarlar silah, elbise ve aksesuarlara özellik eklerler.

[GM] kimdir ?
Oyunu yapan firma tarafından görevlendirilmiş ücretli çalışanlardır. Yazdıkları yazılar farklı renkte çıkar, banlama ve benzeri yetkileri vardır.

Quest (Görev)
Oyunda level atlamak veya belli bir özellik almak için yapılan görevlerdir.

Event (Olay-Olağanüstü durum)
Oyunu yapan firma tarafından özel günlerde veya belli zamanlarda yapılan değişik organizasyonlara denir.

Item Mall (İtem alışveriş merkezi)
Oyun içerisinde oyun parasıyla alınamayan özel itemlerin satıldığı bir alandır, oyundayken F10 tuşuna basarak listeyi görebilirsiniz. Silkroad Online sitesinden gerçek parayla alınan silkleri bu alanda harcayabilirsiniz. 
Notice (Bildirim)
Silkroad Online sitesinde yapılan duyurular ve bilgilendirme mesajlarıdır.

Bazı kısaltmalar
Lol : Kahkaha atarak gülmek.
Rofl : Gülmekten yerlerde yuvarlanmak.
Omg : Oh my god - Aman Allahım.
10k pls : Sıkça dalga geçilen dilenme sözü. 1K 1.000 altındır.
AFK (Away from Keybord): Klavyeden Uzağım, cevap veremem.
w8: Bekle anlamında.
WTB (Want to Buy) Almak istiyorum.
WTS (Want to Sell) Satmak istiyorum.
WTT (Want to Trade) Takas etmek istiyorum.
MOB: Oyundaki yaratıklara verilen ad.
Kasmak : Level atlamak için MOB kesmek.
pre: Aylık paarayla alınan premium
town: Şehir, karakterlerin doğduğu, alışveriş yaptığı, deponun olduğu alan.
banka: Storage, fazla eşyalarınızı koyduğunuz depo

alıntıdır
Sergen B.
21 Şubat 2015 19:52
Bilmediğim Şeyleri Öğrendim Çok İyi Oldu Bu
Hasan Tunçer Y.
25 Temmuz 2015 18:49

RPG tarzı online oyunlar oynayanların çoğu bilir:)