alexa
Sims 4
The Sims 4, kişinin sanal dünyada kontrol edeceği karakter veya karakterleri düzenlerken en ufak istek ve arzularını dahi aktarmasına imkan verecek. The Sims 4 PC satin alma isleminizden sonra Origin cd key olarak hemen teslim edilemektedir.
308
Sims 4 Tam İnceleme
Serhat Ç.
19 Aralık 2014 09:53

The Sims 4

Tam İnceleme

The Sims serisini duymamış olan yoktur aslında . Kocaman bir hayat simülasyonu . Kocaman derken gerçekten abartmıyorum . Çünkü şu zamana dek yapılmış en iyi hayat simülasyonu . Oyun serisinden genel olarak bahsedip yeni oyunu The Sims 4'e geçeceğim . The Sims'te karakter oluşturup veyahut aile oluşturup , her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz . Yemek , yıkanma , dinlenme , tuvalet , sosyal yaşantı , eğlence gibi bazı faktörleri karakterimize yaptırıyoruz . Bu faktörleri gösteren göstergeler azaldıkça karakterimiz kendi başına da kararlar alabiliyor . Kendi başına yemek pişirebiliyor , tuvalet ihtiyacını görebiliyor falan filan . Oyunda diğer karakterlerle konuşup tanışabilme hatta evlenebilme özelliği mevcut . Birkaç kere karakterimi evlendirmiştim  Tek karakteri çoluk çocuğa karıştırıp çalışan , eli ekmek tutan bir insan haline getirmek güzel bir şey . Oyunun benim ve bu oyun serisini oynayan diğer oyuncuların en çok sevdiği özelliği evleri inşa edebilmemiz . Ben genellikle The Sims serisini bu yüzden oynuyorum diyebilirim . Oyunda evlerimizi istediğimiz gibi planlıyoruz . Havuzumuzdan , banyomuza kadar kendimiz düzenliyoruz . Evimizin planını hallettikten sonra sıra geliyor en zevkli kısıma . Eşya yerleştirme . Eşyalarımızı istediğimiz kombinasyonda yerleştirebiliyoruz . The Sims 3'ten sonra bu eşyaları istediğimiz gibi renklendirebilmemiz sağlandı . Neyse artık The Sims 4'e geçmemin vakti geldi herhalde . He ufacık bir bilgi daha vereyim . Oyunda ki karakterlerimizin elbiselerini de istediğimiz gibi seçebiliyoruz ...

Kendimi Oyuna Soktum !

The Sims 4'e ilk girişimizde bizden bir karakter oluşturmamız isteniyor . Ben erkek bir karakter oluşturdum . Karaktere istediğimiz isimi verebildiğimiz için ismini "Burak Yılmaz" koyuverdim . The Sims 4'te karakterimizi çok fonksiyonlu bir şekilde oluşturabiliyoruz . Yüz yapısı , göz , burun , kulak ve hatta elmacık kemiği ...

Vücut yapısını da yine bu şekilde düzenleme imkanımız var . Kendim gibi (!) kaslı yaptım karakterimi . Bana benzesin istedim  . Ama o bana göre biraz daha kassız kaldı . Elbiselerimizi , takılarımızı , dövmelerimize kadar her şeyi kendimiz düzenleyebiliyoruz . Bu arada saç sakalı da diğer seçenekler gibi düzeltebiliyoruz .

Evim Şahane !

Burağı oluşturduk . Ancak bu adam ne yapacak ? Kalacak evi yok diye dert yakındım durdum . Kendisine değerli ve şehrin göbeginden bir arsa aldık . Ancak şunu belirteyim . Arsa sistemi çok kötü olmuş . Bir çok arsa değilde tek tük arsa var . The Sims 3'te daha güzeldi bu . Arsamızı aldıktan sonra güzelde bir ev yaptık üzerine . Değmeyin Burağın keyfine . Pardon ev mi demişim villa 

Planı , projeyi , çevre duvarlarını , havuzu hallettikten sonra boya ve yer döşeme işlerini yaptık . Daha sonra eşyaları yerleştirdik ve evimiz hazır . Ancak kısa bir bilgilendirme yapayım size . Bu oyunu oynayacaksanız ve ev yapımına geldiyseniz odaları oluştururken ne odası olacağını seçerek yapın . Atıyorum oturma odası , yatak odası gibi . Dış plana da güzel ağaçlandırma ve dekorasyon yapıp birde masa attık mı tam bir villa oldu .

Ev oluşturmada değişikliklere gidilmiş The Sims 4'te . Farklı yapım seçenekleri eklenmiş . Duvarı yıkıp büyütmek yerine seçtiğimiz odayı çıkan ok işaretlerine basarak büyütebiliyoruz . Yerini değiştirip , döndürme seçenekleri de mevcut . Ufak bir not olarak belirteyim The Sims 4 ile birlikte oyuna otomatik plançeteler gelmiş . Plançete derken misal olarak kurulu bir mutfağı getirip direk arsaya koyabilir . Hatta plançeteler ile evinizi oluşturabilirsiniz ..

E-Vale Hizmeti 

Oyunda hoşuma giden bir detay mevcut . Oyunda bindiğimiz ve kilidi açılan araçları ufak bir miktar karşılığı bulunduğumuz bölgenin yakınına telefonumuz sayesinde çağırabiliyoruz . Ayrıca çağırma menüsünden diğer araçların kilidini para ödeyerek açabiliyoruz . Arabasız kaldığımız yerlerde çok işe yaradığını söylemem gerek . 

Teknolojik Özellikler

The sims 4 ile birlikte oyuna farklı şeyler eklenmiş . Genellikle uzay mekigi ve uzay temalı eşyalar eklenmiş . Teleskop var oyunda . Bazı arkadaşlarımız The Sims'in hepsinde var diyecek teleskop . Ancak bu bildiğiniz gibi ufak bir teleskop değil . Bayağı büyük kendileri . Cep telefonu özelliği eklenmiş . Bu çok iyi olmuş bence artık gerekliydi . 

Eksikler Eksikler Eksikler ...

Evimiz her şeyimiz hazır . Burak ile biraz ev içinde oyalandıktan sonra dışarı çıkma gereksinimi duyduk . Ancak yine oyunda arabalar yok . The Sims 3'te olduğu gibi bunda da sade sürümünde yok araba . Hatırlarsanız The Sims 3'te The Sims 3 Late Night gibi ek paketler ile arabalar ekleniyordu . Bunda da sanırım aynı durum yaşanacak .

Hayvanlar yine yok . Asansörler yine eklenmemiş . Havuza girme özelliği kaldırılmış oyundan . Veyahut ben beceremedim . Hırsız alarmını göremedim elektronik ürünlerde . Sanırım kaldırılmış ve hırsızlarda oyundan çıkarılmış . Oyunun eksikleri çok . Bu yüzden sıkıntılı . Sanırım diğer oyunlarda ki gibi buna da ek paketler ile bu özellikleri sunacaklar . Maxis işini biliyor . Her ek pakette para kazanacak 

Buralarda Hayat Nasıl ?

Oyuna genel olarak bakarsanız bir amaç yok aslında . Karakter , ev oluşturmaktan başka bir amaç yok .
Karakterimizi oluşturup arkadaş çevresi ediniyoruz . Gözümüze kestirdiğimiz bir bayan ile ilişki seviyesini ilerletebilirsek onunla evlenebilme imkanımız var . Evlerde partiler düzenleyebiliyoruz . Veya bir yeri kiralayarak orada partimizi verebiliyoruz . Bu partiler evlilik partisi , doğum günü partisi ve öylesine düzenleyebileceğimiz partiler . Çocuk yapma imkanı mevcut oyunda . Ancak buradakiler çok hızlı . 3 günde çocuğu teslim ediyorlar 

Karakterlerimize iş bulup işe yollayabilir , çocuk büyüyünce de okula yollayabilirsiniz . Oyunda meslekler mevcut . Askeriye , hastahane , sinema , politika , futbol , astronomi gibi . Burada en alt seviyeden başlayıp en yüksek seviyeye kadar çıkabiliyoruz . Tabii bu yükselmelerde maaşlarımızda artıyor . Karakterlerimize işleri bilgisayar , gazete veya haritada gözüken iş binalarında bulabiliyoruz .

Karakterimizi Eğitelim

Karakterimizi çalıştırmayalım diyorsanız ev içinde eğitebilirsiniz . Bunu zamanla da paraya dökebilirsiniz . Nasıl olacak bu iş diyenlere şöyle bir cevap vereyim . Gitar çalma becerisini oldukça yükseltirseniz . Şehir merkezinde ki parklarda falan gitar çalıp para kazanabiliriz .

Karakterimize vücut geliştirme egzersizleri yapıp vücudunu geliştirebiliriz . Ancak bunun görünüşten başka bir kârı olmadığını söyleyebilirim . Resim çizme , yüzme eğitimi vesaire gibi bir çok şekilde eğitebiliriz . Sadece bunlarda değil . Mutfakta yemek yaparak yemekleri öğrenmek gibi şeylerde mevcut ..

Eyvah ! Komşum Kapıda

Oyunda komşularımızda yok değil tabii ki . Hoş geldine gelenler , tanışmak için gelenler , kapının önünden geçen veya spor yapanlar ... Bu komşularımızla tanışabilir , iyi veya kötü ilişkiler kurabiliriz . İyi ilişkiler kurduğumuzda sohbetimiz ilerliyor komşularımızla . Hele ki bayanlar oldu mu evliliğe kadar gidebiliyor bu durum . Kötü ilişkilerimizde de dayak yeme ihtimalimiz yüksek 

Aslında komşumuz ile arabaya atlayıp pikniğe gitmek gibi şeyler olsaydı daha iyi olacaktı . Gerçek yaşantıdan örnekler alınabilse daha iyi olabileceğini savunuyorum . Şunu da belirteyim . Komşularımızın evlerine gidip istediğimiz gibi takılabilme tabiri caizse "kendi evin gibi" olma lüksümüz var . Ancak belirli bir saatten sonra evinden kovuyorlar . Eee haksızda değiller aslında ...

İyi gözüküyor ! 

Oyunun grafiklerine gelirsek , grafikler daha iyileştirilmiş . Başarılı olduğunu düşünüyorum . Sims 3'e göre değişiklikler mevcut . Haliyle olması gerekir tabii ki yeni sürümü çünkü . Bu yönde benden güzel not aldığını söyleyebilirim ..

Minimum Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi :Win XP 32 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci :Core 2 Duo E4500 2.2GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 4800+
RAM : 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı : 9 GB
Ekran kartı :Quadro 410 ya da Radeon HD 6530D(+512MB)
DirectX X 9
Cevap bulunamadı.