alexa
Sleeping Dogs
Sleeping Dogs sayesinde 2012 yılından bu yana halen takdir ve beğeni kazanmayı başarmakta. Sleeping Dogs, United Front Games ve Square Enix London stüdyolarının ortak çalışması ile hazırlandı. Sleeping Dogs steam cd key satin alma isleminin ardindan, steam üzerinden aktif edilerek, indirilip oynanabilir.
645
Nedir Bu Sleeping Dogs ?
Ekin G.
2 Mart 2015 01:20
iraz Gta, biraz Batman Arkham City, biraz da Assassin’s Creed tarzı, yani bu 3 oyunun karması gibi bir şey diyebiliriz ''Uyuyan İtler'' için. 

Kontrol ettiğimiz karakter Wei Shen ile başlıyoruz oyunumuza. Daha 1. bölümde aksiyonun içinde buluyoruz kendimizi. Wei Shen oldukça fit ve atletik bir vücuda sahip. Dövüş konusunda da son derece usta. Biraz da karizma katmaya çalışmışlar adamımıza, hiçte fena olmamış açıkçası. Dövüş esnasında özel hareketler yapabilmek için bazı beceri puanlarına sahip olmamız gerekiyor. O puanlarda haritada bulunan onlarca görevden geliyor. Görevleri en iyi şekilde tamamlamak gerek yoksa kolay kolay artmıyor beceri puanı. Dövüşürken sol alttaki haritacığın bir tarafında sağlık göstergesi, diğer tarafında da dövüştüğümüz de artan özel kombo tarzında bir çubuk görüyoruz. Kombodan ziyade, oyundaki rakiplerimizi, o çubuk tavan yaptığında daha kolay yere serebiliyoruz ve hatta bundan dolayı kaçan, korkan rakipler bile olabiliyor.

Karakterimize yeni kıyafetlerde alabiliyoruz. Çeşit çeşit, haritanın birçok yerinde bulunan giysi mağazalarından, paramız yettiği takdirde, edindiğimiz giysiler, bize belli başlı artılarda getiriyor. 

Oyunun kontrollerine değinecek olursak; Kontrollere alışmak oldukça kolay. Space tuşuyla hızlı koşmak, yine space tuşuyla önümüze çıkan engellerden atlamak, pratik yapa yapa eğlenceli bir hal alıyor. Başta biraz zor gelebilir fakat alışınca gayet iyi oluyor. Dövüş sisteminde de rakiplerimizi farenin sağ tuşuyla karşılıyoruz, solla darbeleri indiriyoruz. Yine özel hareketler yapmak için shift, crtrl, f ve space tuşlarını da kullanıyoruz, oynayanlar zaten bilirler. Dövüş yeteneklerimizi arttırabileceğimiz, yeni hareketler, özel vuruşlar öğrenebileceğimiz, tekvando tarzında haritanın 1 yerinde salonda mevcut. Oradan öğrendiğimiz yeni hareketler ile, bir dahaki bölümleri daha kolay ve daha eğlenceli geçebiliyoruz.

Yazımın başında da belirttiğim üzere, dövüş sistemi, bana Batman'i anımsattı. Açıkçası Batman'den daha iyi bir dövüş sistemine sahip. Her ne kadar kopya çekselerde, Batman'de belli bi yerden sonra, uyguladığımız hareketler tekrar ediyordu. Uyuyan İtler' de daha ayrıntılı, daha bol, kendini tekrar etmeyen bir dövüş sistemi var. 

Açık dünya oyunu olmasından dolayı da bana Gta'yı anımsattı. Hatta birçok kişi bu 2 oyunun kıyaslamasını yaptı. Haritanın büyüklüğü, haritadaki birçok yan ve ana görevler, giysi ve araç satın alma dükkanları, yarışlar, horoz dövüşü, masaj yaptırma vs tüm bunları, Gta'dan daha ayrıntılı ve daha iyi buldum. Tabi bulmayanlarda olabilir. Oyun mekaniği ve akrobasi açısından da Assassin’s Creed’e benzetttim.

Az önce görevlerden bahsettim. Oyun oldukça uzun. Oyunu bitirmek epey bi vaktimi aldı diyebilirim. Ana görevler birbirini deli dolu takip ediyor fakat yan görevler oldukça tekrar etmiş. Yan görevlerde sanki hep aynı şeyleri yaptık... izlenimi yarattı bende. Şehirde gezinirken, dışarıdaki insanların hal ve hareketleri vasat olmuş. O konu üzerinde pek durmamışlar ve bu yüzden insanların yaptıkları hareketlerde sınırlı, fazla detaylı değil. Sürekli aynı insanlar yanınızdan geçiyor ve aynı tipleri görüyorsunuz. Biraz daha iyi yapmalarını beklerdim. 

Grafik ve seslere değinecek olursak; açıkçası grafikler gayet iyi. Fakat atmosfer pek yok. Oyundaki sesler de ahım şahım değil maalesef. Özellikle ara sahnelerde senkron hataları da gözden kaçmadı. Ses demişken, araçlarda bulunan müzikler kulağa hoş geliyor ama çok sınırlı. Radyoya biraz daha parça ekleyebilirlerdi. Bunun yanında oyunda buglarda mevcut. Özellikle bana çok denk geldi. Örnek vermek gerekirse; Yan görevlerden edindiğimiz araba çalma ve arabayı istenilen yere bırakma konusunda çok sıkıntılar çektim. Görevleri tekrardan aldım vs... Çok sinir bozucu bir şey olsada, fazla üzerinde durmamak gerek.

Oyunda beğenmediğim bir diğer nokta, araç kullanımı. Araç kullanımı biraz fantastik olmuş sanki. Şöyleki; Otobüse ve ya minibüse, kamyonete vs bindiğinizde bile kalkar kalkmaz hız tavan yapabiliyor. Araç sağa, sola fırlayabiliyor. Hızlı araçlar ve özellikle motor kullanımı gayet iyi tabiki ama, otobüs ve kamyonet tarzı, yavaş araçları kullanmayın derim. Araçlardaki fare hassasiyetinin de ayarını kaçırmışlar. Onu hiç çözemedim. Benim gibi bir çok kişi de çözememiştir zaten. 

Velhasıl kelam; Sleeping Dogs güzel bir oyun. Ana görevleri bitirseniz bile, yan görevler sizi bekliyor. Onları da bitirseniz bile, şehirde serbestçe gezebilmenin tadını çıkartabiliyorsunuz. Oyunu deneyip, oynamanızı tavsiye ederim. Alışınca zaten daha da çekiyor insanı. Hepinize bol oyunlu haftalar dilerim.
Cevap bulunamadı.