alexa
Steam Cuzdan Kodu
Steam Cüzdan kodu satın al ve üyeliğine Steam wallet kod yükle. Yüklediğiniz Wallet Code ile Steam'de satışı yapılan tüm oyunları ve eşyaları satın alabilirsiniz. Steam Cüzdan Kodu - Steam Wallet geçerli bir Steam hesabinda kullanilabilir.
694
Steam Rehber - 7 - Ticarette işinize yarayacak bazı terimler
ZEYNEL K.
10 Mayıs 2015 20:24

R.I.P: Bir oyunun Humble Bundle veya benzeri bir oyun paketinde yayınlandıktan sonra düşen değeri sonucu elde ettiği unvan. Bu unvanın verilmesinin sebebi, malum oyunun fiyatının bir çiklet parasına düşmesi nedeniyle oyunun elinde takas edilebilir kopyası bulunanların bu takastan çok zararlı çıkacağı aşikârdır. Tavsiye edilen şey, bu tür oyunlardan elinde olanların oyunu ellerinde yaklaşık beş veya altı ay civarında beklettikten sonra ellerinden çıkarmalarıdır. Bu şekilde oyunu yine değeri üzerinden ellerinden çıkarabileceklerdir.

Sharks: Köpekbalıkları diye tabir edilen bu deneyimli tüccar grubu genellikle yeni veya deneyimsiz tüccarları kandırarak onlara çok ama çok düşük değere sahip olan oyun veya oyun içi eşyaları verip karşılığında değeri çok yüksek oyun veya oyun içi eşyaları almaları ile bilinirler. Bu grup, takas topluluğu içinde hoş karşılanmaz ve çoğunlukla affedilmezler. Bunlar gerekli şikâyetlerin yapılması durumunda (Steamrep ne güne duruyor), çoğu zaman üçüncü parti takas sunucuları veya forumları üzerinden yasaklanırlar. Ancak bu konuda Valve’ın ne yazık ki salt bir yaptırımı bulunmamakta (kalıcı takas yasaklaması vb.). O yüzden siz siz olun elinizde ki takas edeceğiniz her ne ise (oyun, oyun içi eşya vs.) değerini bilmeden asla takas eylemine girişmeye kalkışmayın.

Vultures: Akbabalar diye tabir edilen bu grup, bir ilan içerisinde o ilana yorum yapmış olan potansiyel müşteriye alenen ya da özel mesaj yoluyla ulaşıp, mevcut ilan sahibinin müşterisini çalan veya çalmaya çalışan tüccarlara denir. Takas topluluğu içinde hoş karşılanmaz ve işin ahlakı gereği bu tür davranışlar sergilememek gereklidir. Şayet ısrarcı iseniz ilan sahibinden izin isteyerek, o ilan üzerinden potansiyel alıcılara tekliflerde bulunabilirsiniz. Ancak unutmayın ilan sahibinin izni dışında yapacağınız aleni bu tür hareketlerin bir yaptırımı olacaktır.

Hyenas: Çakallar ya da sırtlanlar diye tabir edilen bu tüccarlar ise genellikle o an için paraya, oyuna sıkışmış olan veya TF2, Dota 2 gibi oyunlarında envanterini bozan kullanıcıların içinde bulundukları bu durumdan istifade ederek kelepir oyun ya da oyun içi eşya elde etmek için çaba sarf ederler. Yine takas topluluğunun içinde hoş karşılanmayan bir kitle olsalar da bu şekilde ciddi bir oyun kütüphanesine sahip olan kişi sayısı hiç de az değildir.

Lowballing: Gülünç ya da komik fiyat teklifi. Bir oyuna ya da oyun içi eşyaya ederinin oldukça altında teklif yapılması sonucu ortaya çıkar. Örnek vermek gerekir ise bir oyun içi eşyanın o anki değeri en az 4-5 dolar arasında ise ve karşıdaki tüccar bu eşyaya 1-2 dolar teklif ediyorsa bu fiyat öldürmektir. Kabul edilemez. Israrcı olunması halinde isminiz Sharks’a bile çıkabilir.

Leftovers: Arta kalanlar ya da geriye kalanlar. Bir Humble Bundle ya da buna benzeyen herhangi bir oyun paketindeki oyunlardan, kişinin zaten kendisinde olması sebebiyle kendi Steam hesabında aktive edip kullanmadığı oyun ya da oyunları başka takaslarda kullanmak istemesi sonucu ortaya çıkan tabirdir. Tüccarlar genellikle kendi kütüphanesinde eksik olan ve önceki Humble Bundle veya benzeri oyun paketlerinde verilmiş olmasına rağmen kendisinin kaçırdığı oyunları bunlarla takas etmek için kullanır. Bu sayede kişi hem kendi Steam kütüphanesindeki eksik oyunları tamamladığı gibi hem de elinde fazlalık olarak kalmış oyunları elden çıkarır. Ancak belirtmek gerekir ki Humble Bundle veya benzeri bir oyun paketindeki oyunların satın alındıktan sonra tekrar satın alan tarafından satılması veya takas edilmesi, bu paketleri yayınlayanlar tarafından yasaklanmıştır. Oluşabilecek her türlü sorumluluk veya yükümlülük eylemleri gerçekleştiren şahsın kendisine aittir.

Freebies: Hâlihazırda zaten bedava ya da ücretsiz olan oyunlara verilen isimdir. Steam üzerinde de eskiden parayla satılıp şu anda ücretsiz olarak oynanabilen birçok oyun bulunmakta. Team Fortress 2, Dota 2, Dungeonland, Dwarfs… Kısacası takas yaparken, takas edeceğiniz oyunun bedava olup olmadığına bakmanızda fayda var.

ExploitCodes: Genel olarak yasal olmayan yöntemler ile dağıtılan oyun kodlarına verilen isimdir. Konuyu açarsak birileri tarafından illegal olarak yapımcısının izni alınmadan herhangi bir oyunun kodunun internet üzerinden izinsiz dağıtılmasıdır. Bu tür kodlar kimi zaman Steam kütüphanesine eklenebilen oyunların kodları da olabilir. Geçmişte yaşanan Dead Island, Portal 2, Dirt 3 olayları bunlardan sadece birkaçı. En hatırda kalanı olan Dirt 3 faciası sonucu, yapımcısının izni alınmadan on binlerce Dirt 3 Steam kodu net üzerinden paylaşıldı. Kendini akıllı zannedip bu kodlara erişen birçok kişi oyunu kendi Steam hesabı üzerinden aktive etti. Kendini daha akıllı görüp de bu olaydan haberi olmayan kullanıcılar ile oyunun kodunu takas ederek dolandıran binlerce kişi ortaya çıktı. Günün sonunda ne kadar istismar edilen kod varsa hepsi bağlı bulunduğu hesaptan otomatik olarak silindi. Hesabının Valve tarafından yasaklanacağı korkusuyla yaşayan güruh ise derin bir nefes aldı.

GuestPasses: Genel olarak bir oyunun deneme sürümlerine verilen addır. Tam sürüm olmamakla birlikte herhangi bir Steam hesabında bu sürümler aktif edildiğinde adı geçen oyun o hesapta belirli bir süre boyunca erişilebilir olacaktır. Süre sonunda oyun otomatik olarak hesaptan silinir. Görüldüğü üzere buradaki amaç oyun hakkında bir fikir edinmektir. Dikkat edilecek olan nokta ise Guest Passes’lar da tıpkı diğer oyunlar gibi takas edilebilir durumdadır. Bu yüzden bir oyunu takas ederken o oyunun Guest Pass olup olmadığını künyesine bakarak kontrol edin. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki Guest Pass’lar tamamen değersizdir. Birilerinin bunlar aracılığı ile sizi dolandırma girişimlerine asla izin vermeyin.

Hoarding: Stok yapma ya da istifleme manasına gelir. Herhangi bir indirim zamanı sırasında ucuza alınan oyun ya da oyun içi eşyalar daha sonra pahalıya satılmaya çalışılır. Dört ila sekiz hafta sonrası her zaman için ideal sürelerdir.

ROW Gifts (Rest of Worlds): Tüm dünyada geçerliliği olup herhangi bir kısıtlamaya sahip olmayan Steam takas edilebilir oyun kopyalarına verilen isimdir. Künyelerinde “ROW” takısı olan tüm kopyalar dünya üzerindeki bütün hesaplarda aktive edilebilme özelliğine sahiptir (şayet künyesinde hiçbir şey yazılı değil ise korkmayın adı geçen oyunun sürümü yüzde doksan dokuz ihtimalle ROW’dur). Bir oyun takas ederken elinizdeki sürümünün ROW olmasına özellikle dikkat ediniz.

RU CIS Gifts: Rusya ya da bağımsız devletler topluluğundan (Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna) satın alınan takas edilebilir Steam oyunlarının bazıları, künyelerinde bu “RU” ya da “RU CIS” takılarına sahiptirler. Künyesinde bu takıya sahip olan oyunların tamamının oynanması veya kimi zamanda kurulması bu ülkeler dışındaki ülkeler üzerinde, kısıtlanmıştır ve erişime kapalıdır. Oyun takas ederken bir oyunun künyesinde “RU CIS” veya sadece “RU” takısının olup olmamasına işte bu sebepten ötürü dikkat etmek gereklidir. Takas edilebilir oyun üzerinde uyarı yazısı genellikle kırmızı büyük puntolarla yazılı olmakla birlikte kimi oyunlarda bu kırmızı uyarı yazısı yazmamakta ancak oyun yine de bu bölgeler dışında erişime kapalı olabilmektedir.

Profit: Genellikle indirim dönemlerinde, takas yaptığınız Rus, Brezilyalı ya da Ukraynalı olan tüccarların, kendi Steam mağazası üzerinden sizin için oyun satın alırken talep ettikleri komisyona verilen isimdir. Yaptığınız takasın boyutlarına göre ödeyeceğiniz komisyon ücreti en az 1 dolardan başlayıp 4 ya da 5 dolara kadar yükselebilir. Her 10-15 dolarlık oyun takası için 1-2 dolar komisyon idealdir.

ALINTIDIR

İsimsiz Üye
19 Mayıs 2015 09:55

tatilllllll derim her zaman :D