alexa
The Elder Scrolls Online
The Elder Scrolls Online satın al arak Skyrim gibi singleplayer tadındaki bu yapımı oynama fırsatını kaçırmayın, The Elder Scrolls Online oldukça uzun ve etkileyici bir senaryoya sahip. Ayrıca alabileceğiniz Elder Scrolls Online Gold 'lar ile daha çekici ve kolay hale getirebilirsiniz. The Elder Scrolls Online satin alma islemi yaptiktan sonra hemen aktivasyonu yapabilir ve The Elder Scrolls Online Tamriel Unlimited oynamaya baslayabilirsiniz.
152
Thieving Rehberi & ipuçları
Sergen B.
23 Mayıs 2015 08:30

Bu rehberde kabaca oyundaki Thieving (hırsızlık) özelliğini anlatmaya çalışacağım.
Thieving Justice sistemiyle eklenen bir aktivite. Oldukça kazançlı ve zevkli.

Başlarken bilmeniz gerekenler:

- Bu özelliği yada skill ağacını açmak için herhangi bir görev yada fazladan bir eylem yapmanıza gerek yok.
- Hırsızlık yada diğer suç teşkil eden aktiviteler uzun vadede (reputation gibi) bir dezavantaj getirmez.
- Hırsızlık sadece townlarda yada köylerde sizle dost olan npclerde mümkün oluyor. Diğer oyunculardan yada düşmanlardan çalamazsınız.

En kaba açıklamayla hırsızlıktan para kazanmak çalınan itemlerin outlaws refuge içerisindeki Fence vendorlarına satılmasıyla yapılıyor. Outlaws refuge town içerisnde  simgesiyle görünür.


Fence vendorları: 

Fence vendorları sadece çalıntı itemlerle ilgilenirler. Temel 3 işlevleri vardır:
- Ücretini ödeyerek bounty sürenizi sıfırlayabilir.
- Çalıntı itemleri satın alır.
- Çalıntı itemi aynı fiyattan normal iteme çevirir.(launder)  Bankaya koyabilir yada vendorlara satabilirsiniz.

Fence vendorları günlük 50 itemi alır 50 itemi normal iteme çevirir. Legerdemain skill ağacında pasif skilini yükselterek günlük 140 item satabilirsiniz.


Thieving lootları:
Oyuna justice sistemiyle eklenmiş yeni itemler bulunuyor. Çok çeşitli bu itemler sadece hırsızlıkta anlam ifade eder. Fence vendoruna satıp para kazanmaktan başka işlemlerde kullanılmaz. Ancak fiyatlarının yüksek olması sebebiyle en kazançlı hırsızlık lootlarıdır.

Click this bar to view the full image.Bu lootların fiyatları sabittir:
Beyaz: 30g
Yeşil: 100g
Mavi: 250g
Mor: 750g
Sarı: Görmek nasip olmadı.  :)
Hırsızlık aktiviteleri: 

3 farklı yolla hırsızlık yapabilirsiniz.
- Town içinde containerları ve açıktaki itemleri lootlamak.
- Pickpocket
- Safebox açmak.

Click this bar to view the full image.


Town içerisinde bol miktar lootlanabilen item ve container bulunur.  Son yamada bütün bu itemlerin fiyatı düşürüldü. Ancak craftingde kullanılabiliyorlar. Ayrıca ekipmanlar deconstruct edilebiliyor.
Hırsızlığa özel lootlar her yerden çıkabilir. Kutu, fıçı, çuval gibi containerlardan genelde Provisioning materyalleri çıkar. Sandık, sırt çantası, dolap gibi objelerdense daha çok ekipman, lockpick çıkar ve bunlardan hırsızlık lootları çıkması ihtimali daha yüksektir. Crafting motiflerde çoğunlukla bunlardan çıkar.

Click this bar to view the full image.


Pickpocket en kazançlı aktivite sayılır. Çünkü sadece hırsızlık lootları çıkar. En çabuk loot bulma yoludur. Pickpocket için bir npcnin arkasından sneak moda geçmelisiniz. Vendorlara ve görev npclerine pickpocket yapamazsınız. Pickpocket yüzdelik şansla başarılı olur. Başarısız olursanız bounty eklenir ve loot alamazsınız. Ayrıca görülürseniz npcler size saldırabilir. Npcnin arkasında bir süre sneak modunda beklerseniz şansınızın %20 arttığını farkedeceksiniz. Bu anlarda hamle yapmak en doğrusu. 

Click this bar to view the full image.


Safeboxlar bazı vendorların yanlarında bulunur. İçeğiğinde kaliteli hırsızlık lootları ve bir miktar para olabilir. Ancak diğerlerinin aksine safeboxlar oyundaki herkese açıktır ve biri lootladığında kaybolur. Ayrıca safeboxu açmak normal kilitlerden zordur ve bir şey çalmasanız bile kurcalamak hoş karşılanmaz. Açmak için gereken sürede farkedilirseniz bounty eklenir.


Bounty:Cinayet işlerseniz yada hırsızlıkta yakalanırsanız bounty süreci başlar. Bounty aşamalı bir süreçtir. Alt köşede 3 bölüme ayrılmış bir çember simgesi belirir. Çemberin 3 bölümü farklı aşamayı simgeler. Şuçların ciddiyetini ifade eder.

1. seviye: En düşük seviyede bir guard tarafından görülürseniz sizi durdurur. Bounty ücretini ödemenizi ister. Kabul ederseniz ücretle beraber çantanızdaki tüm çalıntı itemleri alır.
2. seviye: Guardlar artık size nazik davranmaz. Gördükleri anda saldırıya geçerler.
3. seviye: Terörist muamelesi görürsünüz. Vendorlar sizinle muhatap olmaz. Guardlar çok daha sağlam skillerle saldırır. Bu seviyede guardlardan koşarak kaçamazsınız. Çünkü uzaklaştığınız anda uzaktan tek atan skill kullanırlar.

Suçtan hemen sonra bounty simgesinde kırmızı bir bar belirir. suçtan sonraki paniği ifade eder ve oldukça kısa sürer. Ancak bitene kadar bounty levelinizi bu kırmızı bar belirler.

Bounty barı aslında bir süreci gösterir. Her suç eyleminde belli bir süre geçerli olacak şekilde suçlu konumunda olursunuz. Çaldığınız her item yaklaşık gerçek saatle 11 dakika bounty süresi anlamına gelir. Cinayette bu daha fazla. Belirtilen parayı fence vendoruna yada guardlara (1. seviye için geçerli) öderseniz bounty sıfırlanır. Cezanızı ödemek istemezseniz bu süreç bitene kadar town dışında, guardların uzağında durmanız yeterli. Oyundan çıktığınızda bile geri sayım devam eder.
Bounty oyunun genelinde geçerlidir. Bir şehirde bir suç işlediğinizde başka bir şehre geçseniz dahi guardlar hesap soracaktır.

Skill ağacı:
Suç sayılan bir eylemi yaptığınızda legerdemain skill ağacı açılır.

Improved Hiding: Sneak modda stamina gereksinimini azaltır. Hırsızlık dışında faydası olsada çok gerekli değil. (max %40)
Vampire olanlar Dark Stalker skilini açabilir. Çok daha faydalı.
Light Fingers: Pickpocket şansınızı arttırır. Oldukça faydalı bir skill. Hemen fulleyin. (max: %50)

Trafficiker: Günlük Fence ve launder limitini yükseltir. Skill ağacının en gerekli skili. 1 puan verirseniz 110 a yükseltir. (max 140)

Locksmith: Kilitleri zorla açma şansını yükseltir. Lockpick ile uğraşmak istemiyorsanız yükseltin. Çok gerekli değil. (max %70)

Kickback: Suç başına bounty ücretlerini düşürür. Bounty ödemeyi düşünmüyoruz gerekli değil. (max %40)

En hızlı skill ağacı yükseltmek fence ve launder işlemleriyle oluyor. Her gün limitine kadar kullanırsanız kolayca yükseltilebilir. Pickpocket da exp verir.

Hırsızlıktan nasıl en kolay ve en yüksek kazancı elde edebilirim?
Para kazanmak temelde 2 yolla mümkün. Birincisi loot toplayıp fence vendoruna satmak. İkincisi town içinden ekipman toplayıp deconstruct etmek.

Thieving Loot Farm:
En hızlı para kazanmanın yolu ve hırsızlık lootları sabit fiyatlı olduğu için her levelde mümkün. Ancak günlük limiti belli ve her yerde yapamazsınız. Düşük level oyuncular yüksek fiyatlı loot bulmada zorlanabilirler.
Öncelikle skill ağacını maxlayıp Trafficker ve light fingers skillerini fulleyin. Sonrasında town dışında uygun npcler arayın. Çevrede guard olmaması önemli. Arada kutu e sandıkları kontrol edebilirsiniz ama bunları farmlamakla vakit kaybetmeyin. Bol miktar npc bulunan mekanları bir kenara not edip her gün pickpocket ile ceplerini boşaltın.
Örneğin Auridon haritasındaki Phaer köyünde hastaların tedavi edildiği bir barınak var. Oradaki npcler sizi farkedemez.
Örneğin oyun içinde işgal altındaki çoğu köyde guard bulunmaz ama lootlanabilen pek çok npc bulunur.
Bu işlemi gece oyundan çıkmadan önce yaparsanız bounty süresini düşünmenize gerek kalmaz. Ersesi gün girdiğinizde bounty süresi bitmiş olur.

Ekipman farmı:
Çevrede açıkta bulunan ekipmanları çalıp deconstruct edin ve herhangi bir 2 handed silah craftlayıp vendorlara satın. Biraz daha yavaş olmasına rağmen herhangi bir sınırı yoktur. En son yamalarda çalıntı ekipman fiyatı düşürüldü ama craftladığınız itemler yine aynı. Ancak düşük level itemlerin fiyatıda az tabii.
Ekipman hırsızlığında da uygun mekan bulmak çok önemli. Örneğin Daggerfallda Bangkorai haritasına ulaşabiliyorsanız Auridon şehrinde banka binasının hemen arkasında bol miktar ekipman bulunuyor ama hiç npc yok. Mükemmel farm yeridir. Her şehirde vendorların etrafında ekipmanlar var ama gizlenerek lootlamak zor olur.
Açıktaki ekipmanlar daima sizin levelinizde geldiği için harita levelinin önemi yok.

Cevap bulunamadı.