alexa
The Elder Scrolls Skyrim
The Elder Scrolls Skyrim , Kasım 2011’de piyasaya sürüldüğü günden bu yana halen en başarılı ve kapsamlı rol yapma oyunları arasında gösteriliyor. The Elder Scrolls Skyrim CD Key satin aldiktan sonra, steam üzerinden aktif ederek oynayabilirsiniz.
2941
Skyrim Karakter Rehberi
Mehmet G.
6 Mayıs 2015 18:44

Arkadaşlar ben bu konuyu hazırlarken bu kadar çok tutulacağını tahmin edememiştim. Şimdi bakıyorum pek çok yerde alıntı olduğu bile belirtilmeden paylaşılmış. Başka forumlarda vs. paylaşmak isteyen arkadaşlar eğer bu foruma üyelerse en azından PM ile bana bildirme zahmetinde bulunup paylaşacakları yerde konunun altına alıntıdır yazarlarsa çok sevinirim. En azından bu kadarcık saygınız olsun emeğime. Karakterlerin yapımı bana ait değil ama neredeyse hepsini birebir deneyip test ettim oyunda, sadece karakter açıklamalarını yazma kabiliyetim karakterleri ilk oluşturanlar kadar kaliteli olmadığı için onların yazılarını Türkçe'ye çevirmeyi tercih ettim. 
 
Bir zamanlar forumda çok fazla sorulan karakter geliştirmeyi bu konuda anlatmaya çalışacağım. Neye, ne kadar vermeniz gerektiğini, hangi silahları kullanmanız gerektiğini, yanınıza alabileceğiniz en iyi yoldaşı, hangi Standing Stone'u seçmeniz gerektiğinden bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle şu uyarıyı yapayım. Hangi ırkı seçtiğiniz oyun başı önemlidir. Belli bir levelden sonra hangi ırkı seçtiğinizin bir önemi yok tabii ki Legendary zorluk seviyesi hariç. O yüzden ben o karaktere en iyi giden ırkı yazacağım ama o ırkı seçmeniz şart değil. İstediğiniz bir ırkı seçebilirsiniz.

Ayrıca ben oyunda Türkçe yama kullanmıyorum ama yazabildiklerimi Türkçe yamada olduğu gibi yazmaya çalışacağım. Orijinal adını kullandığım şeyler de olabilir. İstek üzerine Skillerin orijinal adları ve Türkçe yamadaki kullanımları:

Illusion: Yanılsama
Conjuration: Çağrı
Destruction: Yıkım
Restoration: Yenileme
Alteration: Başkalaşım
Enchanting: Tılsımlama
Smithing: Demircilik
Heavy Armor: Ağır Zırh
Block: Engelleme
Two-Handed: Çift-Elii
One-Handed: Tek-Elli
Archery: Okçuluk
Light Armor: Hafif Zırh
Sneak: Sinsilik
Lockpicking: Kilit Açma
Pickpocket: Yankesicilik
Speech: Hitabet
Alchemy: Simya


İlk olarak şunu söyleyeyim Skyrim'de karakter buildleri 3 temel özellik üzerine kurulur.
1- Warrior (Savaşçı)
2- Mage (Büyücü)
3- Stealth (Gizlilik içeren karakterler)

Karakterler bu üçü üzerine kurulur. Bu 3'ü kullanılarak saf karakterler veya birleşimlerinden oluşan hibrid karakterler yapılabilir. Şimdi örneklerini vereceğim karakterler benim kullandıklarım ve internette bulduğum karakterlerden oluşmaktadır. Konu biraz uzun olacak o yüzden buraya karakterlerin bir listesini koyacağım tek tek sayfayı kaydırmak yerine beğendiğiniz veya merak ettiğiniz buildi Ctrl+F yaparak bulabilirsiniz. Eğer anlamadığınız bir yer olursa veya sormak istediğiniz bir şey olursa konu altından sorabilirsiniz. Ancak konu dışı sorular sorulmasın, onların yeri burası değil.

1-Dragonborn
2-Warlock
3-Thief
4-Marksman
5-Battlemage
6-Assassin
7-Death Knight
8-Paladin
9-Necromancer
10-Nightblade
11-Monk
12-Vampire
13-Druid
14-Ancient Nord
15-Rogue
16-Viking


 


1-DragonbornIrk: Nord
Dragonborn saf savaşçı bir karakter. Kılıç, kalkan yeri geldiğinde de ok kullanır. Büyülerle pek işi olmaz. Düşman sizi mi gördü boşverin koşmayın üstüne o size gelsin, sabırlı olun. Kuvvet'ini harcasın o yanınıza gelene kadar bir kaç ok atın. Yanınıza geldiğinde Kuvvet'i kalmayacaktır, gerisi malum.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=3:2:0 (Sanırım bu anlaşılıyordur. Seviye atladığınızda 3 kere sağlığa 2 kere kuvvete vereceksiniz.)

Skiller:
Tılsımlama
Demircilik
Ağır Zırh
Engelleme
Tek-El Saldırı
Okçuluk

Bunları fulleyin. 

Standing Stone: The Lady

Yoldaş: 
Kesinlikle Lydia. Yan yana savaşan iki warrior  :thumbup:

 


2-WarlockIrk: High Elf
Bu da saf büyücü karakterimiz. Temel saldırı olarak Yıkım büyülerini kullanır. Yanılsama ve Çağrı büyüleri savaş sırasında saldırıların sizin üzerinizde yoğunlaşmasını önler. Başkalaşım ve Yenilenme sizi korur. Savaş sırasında çok fazla büyü kullanmanız gerekiyor o yüzden hepsini burada yazamayacağım, oynayarak hangi büyüleri hangi durumlarda kullanacağınızı kendiniz belirlemeniz daha sağlıklı olur. 

Bu karakterin bütün seviye atlamalarında Efsun'a vermelisiniz.

Skiller:
Yıkım
Yanılsama
Başkalaşım
Yenilenme
Çağrı
Tılsımlama

Yine bunları fullüyoruz.

Standing Stone: The Lord

Yoldaş: 
Marcurio. Yanınıza kendiniz gibi büyücü bir karakter almanız ideal olacaktır. Siz yıkım büyüsü kullanırken o da muhtemelen Atronach çıkaracaktır böylece çok güçlü saldırılar yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek de yanınıza ok kullanan bir karakter almanız olacaktır ancak çok tavsiye etmem.

 


3- Thief (Hırsız)Irk: Khajiit
Bu da saf sinsilik karakterimiz. Oynaması çok zordur. Oyun başları hariç çok zorda kalmadıkça silah kullanmayacaksınız bunun yerine gölgelerde saklanıp düşmanların burnunun dibinden geçip gitmelisiniz.

Seviye atlamalarda yalnızca Kuvvete vermelisiniz.

Skiller:
Sinsilik
Kilit Açma
Yankesicilik
Hitabet
Hafif Zırh

Standing Stone: Shadow

Yoldaş:
Almayın. Yardımdan çok zararı dokunur.

 


4- MarksmanIrk: Wood Elf
Yalnızca ok kullanan karakterimiz. Hiç bir şekilde ok dışında bir silah kullanmayın. Başlarda biraz zor olacaktır, stratejik hareketleri yapmanız gerecektir. Ama sizin yapabildiğiniz ve düşmanların yapamadığı bir şey var. Zıplayın. Evet, zıplayın ve yüksek yerlere ulaşın ve gönderin oklarınızı. Yanınıza çok mu yaklaştılar yayınızla vurup düşürün aşağı eğer düşmediyse yapılacak tek bir şey kaldı, geri geri gidin ve ok atmaya devam edin. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=1:1:0

Skiller:
Okçuluk
Hafif Zırh
Demircilik
Sinsilik (Çok şart değil pek ihtiyacı olmuyor.)
Tılsımlama

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Uthgerd the Unbroken. Okçu bir karakter olarak yanınızda güçlü ve düşmanlarınızın saldırılarını üzerine çekebilecek birine ihtiyacınız var. Savaştığınız düşmanlar insansa okçular birleşip yoldaşınızı indirebilirler, ona yardım edin, okçuları tek tek avlayın.

 


5-BattlemageIrk: Imperial
Geldik hibrid karakterlere. Battlemage için tek kişilik ordu desem yanlış olmaz herhalde. İşte bu karakterde ilk karakter gibi beklemeyin dalın düşmanların arasına. Çıkarın bir Atronach, alın bir elinize Yıkım büyüsünü bir elinize de gürzünüzü, bir de yoldaşınız olsun yanınızda tamamdır.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=3:3:4

Skiller:
Yıkım
Tek-El Saldırı
Ağır Zırh
Yenilenme
Başkalaşım
Çağrı
Demircilik
Tılsımlama

Çoğunu fullemeye leveliniz yetmeyecek o yüzden Demircilik ve Ağır Zırhın tamamını açın. Diğerlerinden kullanmak istediğiniz büyüleri açın.

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Marcurio. Warlock karakterimiz gibi Büyücü+Büyücü=Hızlı ölüm.

 


6-AssassinIrk: Khajiit
Gölgelerde saklanıp adam avlayın veya arkadan yaklaşıp kesin boğazlarını. Ancak bunları yaparken sabırlı olun hareketlerinizi iyi planlayın. Sabırlı ve planlı olursanız bir oda dolusu düşmanı teker teker zorlanmadan yok edersiniz. Taktiklerinizi düşmanların görüş alanlarına, öncelikli olarak halledilmesi gerekenlere, ışık ve gölgelere göre yapın. Eğer ortamda tuzaklar olduğunu fark ettiyseniz onları lehinize kullanın. Karanlıkta saklanırken boşluktan bir ok gönderin, bıçaklara, ateş tuzaklarına doğru. Ve düşmanlarınızın çaresiz bir şekilde ölüşlerini izleyin.

Seviye atlamalarda yalnızca Kuvvet'e verin.

Skiller:
Sinsilik
Okçuluk
Temel olarak bunları fulleyin eğer biraz da düşmanlarınızla dalga geçmek isterseniz Yanılsama'yı da kullanabilirsiniz.

Seviye atladığınızda Sinsilik'e verebiliyorsanız öncelikle ona verin. O anda verebileceğiniz bir Sinsilik skill'i yoksa diğerlerine verin. E sadece bu 3 skill'i mi kullanacağım derseniz, hayır tabii ki siz bunları fulleyin gerisi zevkinize kalmış.

Standing Stone: Shadow

Yoldaş:
Almayın. Yarardan çok zararı dokunur.

 


7-Death KnightIrk: Breton
Mehrunes Dagon'un şeytani yardımcısı. Bu karakter neredeyse durdurulamaz bir güç. Full Daedric Armor ve İki Elli bir kılıçla kim durabilir karşınızda. Çağrı büyülerini kullanarak yanınıza birkaç şeytani dost çağırın ve küçük bir ordunun kumandanı olun. Full armorlu 4 Dremora'dan daha güçlü çok az şey vardır koskoca Skyrim'de. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=3:3:4

Skiller:
Çift-El Saldırı
Çağrı
Ağır Zırh
Demircilik
Tılsımlama

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Stenvar. Ancak Çift Elli kılıç kullanan bir fedai siz ve Dremora kardeşlerinizin yanında yer alabilir.


 


8-PaladinIrk:Redguard
Paladin'in asıl olayı büyülerin de desteğini alarak yakın dövüşte güçlü olmak. Bunu nasıl yapacağım derseniz Ağır Zırh, Yenilenme büyüleri ve zırh güçlendirme için Başkalaşım büyüleri sayesinde. Eğer Dawnguard DLC'si de yüklüyse dövüşe girmeden önce Stendarr's Aura kullanırsanız tadından yenmez. Paladin'de silah seçimi daha çok size kalmış. İki elinize birer kılıç alabilirsiniz, birine kılıç birine büyü alabilirsiniz veya iki elinize birden büyük bir kılıç alabilirsiniz. Dediğim gibi sizin işiniz yakın dövüş.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=1:1:1

Skilller:
Tek-El Saldırı
Ağır Zırh
Yenilenme
Demircilik
Tılsımlama

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Benim tavsiyem Stenvar. Siz yakından dövüşürken yanınızda size destek olup yeri geldiğinde tüm hasarı üzerine çekebilecek birine ihtiyacınız var.

 


9-NecromancerIrk: Breton

Necromancer tekinsiz bir karakterdir. Ulaşmak istediğine sinsiliği ve ölümsüz arkadaşları sayesinde kimseyle uğraşmadan ulaşır, aynı zamanda yakalandığında tek başına mücadele edebilecek kadar da güçlüdür. Yeniden canlandırdığınız ölüler sizin en büyük yardımcılarınız o yüzden canlandırıp yanınızda gezdireceğiniz ölüleri iyi seçin. Siz gölgelerde gezinirken düşmanların dikkatini çekmek onlara düşüyor veya bir oda dolusu düşmanı kılıçtan geçirmek. Necromancer'ın en kötü yanı etrafta canlandırabileceğiniz bir ceset yoksa yenilerini yapabilmek için yıkım büyüleri öğrenmek zorunda kalabilirsiniz.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=0:0:1

Skiller:
Çağrı (Ana skilleriniz bunlar fulleyin herşeyi)
Sinsilik
Yıkım (Kullanmak zorunda kalacağınız zamanlar olacak)
Yanılsama
Başkalaşım
Tılsımlama

Standing Stone: The Apprentice

Yoldaş:
Benim tavsiyem almayın. Ama illa ki almak istiyorum derseniz büyücü bir yoldaş tavsiye ederim.

 


10-NightbladeIrk: Dark Elf
Nightblade Thief, Warrior ve Mage karakterlerinin dengelenmiş hali olması için yapılmış bir karakter ve şaşırtıcı bir şekilde çokta başarılı oldu. Ortalama güçteki düşmanları kılıcıyla ikiye ayırabilir, daha güçlü düşmanların gırtlaklarını gizlice kesebilir, çaresiz düşmanları gölgelerden avlayabilir veya küçük bir orduyu yıkım büyüleri ile pusuya düşürebilir. Nightblade olarak sizin asıl işiniz gizlilik, düşmanların boğazlarını kesin, oklarla avlayın veya büyülerinizi yapın. Gölgeler sizin en büyük dostunuz. Eğer tespit edilirseniz Flesh büyüsü yapıp artırın armorunuzu ancak yine de mümkün oldukça düşmanla aranızdaki mesafeyi korumaya çalışın. Görünmezlik özelliklerinizi kullanmaktan çekinmeyin. Düşman dibinizde bile olsa görünmez olup hiç beklemediği bir anda bitirin işini.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=3:3:4

Skiller:
Sinsilik
Tek-El Saldırı
Yıkım
Okçuluk
Başkalaşım
Yanılsama

Standing Stone: The Lady

Yoldaş:
Almayın destek değil köstek olurlar.

 


11-MonkIrk: Khajiit
Öncelikle şunu söyleyeyim Monk karakteri herkese göre değil. Oyunu birkaç kere bitirmiş ve kendine zorluk arayanlara göre. Neden mi? İşte nedeni: Silah kullanmayacaksınız, Khajiit bir monk olarak tek dostunuz pençeleriniz ve sakinleştirme büyünüz. Monk olarak her zaman ilk önceliğiniz barışçıl ve pasif olmak, öldürmek son tercihiniz olmalı onu yaparken de silah kullanmamalısınız. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=2:1:2

Skiller:
Ağır Zırh
Yanılsama
Yenilenme
Başkalaşım
Tılsımlama
Demircilik

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Bazı durumlarda mecburen ağır damage vurmanız gereken düşmanlar gerekecek ama olsun bir monk olarak siz vurmayın yoldaşınız vursun yani: Uthgerd the Unbroken

 


12-VampireIrk: Dark Elf
Vampire geceleri gezip, kanınızı emen bir kabus. Vampire geceleri üzerinize öyle bir çöker ki bütün dünya yıkılıyor gibi hissedersiniz. Gizlilik ve yanıltma ustasıdır. Ayrıca kendine eşlik etmesi için ölüleri de diriltebilir. İster yanınıza yoldaş toplayıp büyük kavgalara girin, isterseniz de Sakinleştirme büyülerinizle herkesi çaresiz bırakıp tek tek bitirin işlerini. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=0:0:1

Skiller:
Sinsilik
Yanılsama
Çağrı

Standing Stone: The Apprentice 

Yoldaş:
Almayın. İhtiyacınız yok.

 


13-DruidIrk: Wood Elf
Druid'in gücü doğadan gelir ve doğa onun en büyük dostudur. Aslında çok bilge ve sakin karakterlerdir öncelikleri öldürmek değil düşmanı sakinleştirmek veya korkutup kaçırmaktır ancak çaresiz kaldıklarında Kurtadam'a dönüşmekten çekinmezler. Irk seçimi olarak bazıları Argonian'ı önereceklerdir ancak Bosmer'lerin doğuştan gelen doğaya hükmetme yetenekleri onları mükemmel druidler haline getiriyor. Kurta dönüşün, yanınıza birkaç ayı birkaç da kurt alın ve dağıtın mağaraları.

Sağlık:Kuvvet:Efsun=1:0:4

Skiller:
Yıkım
Yenilenme
Başkalaşım
Tılsımlama
Simya
Lycanthropy

Standing Stone: The Lord veya The Steed

Yoldaş: 
Yoldaş almanızın bir manası yok çünkü kurtadam'a dönüştüğünüz zaman çoğu korkup kaçacaktır.

 


14-Ancient NordIrk: Nord
İki-Elli Saldırılarıyla tam bir tank ve ayrıca ölümün kollarına düşen yoldaşlarını, arkadaşlarını Sovngarde'ın derinliklerinden çekip çıkarabilen gerçek bir Nord. Tabii ki bu Antik Nord'umuzun da kendi gibi özel bir armoru var. Ancient Nord Armor seti, bu armor setinin tamamını alabileceğiniz belli başlı görevler ve belli başlı zamanlar var. Bunlara dikkat etmezseniz bu armor seti olmadan asla gerçek bir Ancient Nord olamazsınız. Peki Ancient Nord nasıl savaşır? O bir tank ve öyle de savaşır, savaş alanında bütün damage'ı üstüne çeker ve yanındaki "ölü" ya da diri arkadaşlarıyla birlikte işlerini bitirir. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=3:2:0

Skiller:
Ağır Zırh
Çift-El Saldırı
Tılsımlama
Çağrı

Standing Stone: The Lord

Yoldaş:
Lydia. Hem tek elli saldırılarıyla yanınızda çarpışabilen hem de gerektiğinde uzaktan oklarıyla dikkat dağıtabilen bir yoldaş.

 


15-RogueIrk: Wood Elf
Rogue için sinsi, korkusuz ve girişken bir kılıç ustası desek çok yanlış olmaz herhalde. Bir elinizde kılıç diğerinde de bir hançerle yapacağınız combolar'la oyunun en yüksek DPS seviyelerine ulaşmak sizin için çocuk oyuncağı. Bu kılıç kullanmadaki ustalığınızı sinsilik ve yanılsama büyüleriyle birleştirdiğinizde yenilmez bir suikastçı olup çıkıyorsunuz. Tek-Elli saldırı yetenekleriniz sayesinde ortalama düşmanlarla başa baş bir mücadeleye girmekten asla çekinmeyin, galip gelen siz olacaksınız. Peki bir grup düşman görürsem ne yapacağım? Yanılsama büyüleri kullanıp düşmanlarınızı birbirine kırdırın ve zevkle izleyin veya bir grup düşmanın yanından sessizce geçip gidin ve daha neye uğradıklarını bile anlamadan liderlerinin işini bitirin. 

Sağlık:Kuvvet:Efsun=1:1:1

Skiller:
Tek-Elli Saldırı
Sinsilik
Yanılsama
Hafif Zırh

Standing Stone: The Lord

Yoldaş: 
Sinsi karakterlerde her zaman yaptığımız gibi yoldaş almıyoruz.

 16-VikingIrk: Tabii ki Nord
Birkaç ay önce bir yerde görüp denemeye karar verdiğim Viking karakterim sonunda bitti ve hiç beklemediğim kadar zevkli bir build oldu. 
Karakteri oynarken mutlaka uymamız gereken kurallar var. Viking karakteri tamamen role girilerek oynanan bir build. 
Peki bu kurallar neler:
Kesinlikle zorlukları konuşarak aşmaya çalışmayın, ikna etmek sizin tarzınız değil, siz bol bol kemik kırmaya bakın.
Hiçbir zaman savaştan kaçmayın veya geride durmayın. Düşmanların arasında korkusuzca dalın. Irkınızdan gelen Battle Cry özelliğini de sık sık kullanmaya çalışın.
Dostlarınıza asla ihanet etmeyin, hep arkalarını kollayın.
Bir kavgada birileri sizden merhamet diliyorsa acımayın, merhamet zayıflar içindir. Bunun tek istinası o düşmanın hayatta kalmasına ihtiyacınızın olduğu durumlar.
Eğer biri size iş öneriyor ve işin ucunda para varsa alın o işi. Sonunda para varsa işin ne olduğu önemli değil.
Karakteri yaratırken mutlaka bir Viking'e yakışacak uzun sarı saçlarınız ve heybetli bir sakalınız olsun.
Silahlarınızı tılsımlarken mutlaka Buz Hasarı veya düşmanlara korku salan Fear tılsımları kullanın.


Her 10 level'da 1 Efsun, 4 Sağlık, 5 Kuvvet puanı verin.

Skiller:
Tek Elli Saldırı
Engelleme
Çift Elli Saldırı
Demircilik
Hafif Zırh
Okçuluk
(Çift El-Tek El tercihi size kalmış ancak mutlaka Balta kullanın. Çünkü gerçek bir Viking baltayla savaşır.)

Standing Stone: Düşük levellerde Warrior taşı, ilerde Lord taşı.

Cevap bulunamadı.