alexa
Tomb Raider 2014
Tomb Raider 2014 , serinin diğer oyunlarından neredeyse her yönü ile farklı ve gelişmiş bir yapımdır. Geçmiş oyunlarda daha çok bulmaca çözme ve tuzaklardan kurtulma yapısına sahip olan oyun, bu sefer sınırsız aksiyon ve hayatta kalma öğelerini içinde barındırmaktadır. Tomb raider cd key satin alma isleminden sonra, steam üzerinden aktivasyonu yaparak oyunu indirip oynayabilrisiniz.
113
Oyundaki Karakterler !
Ekin G.
2 Mart 2015 01:33
Lara Croft - 21 yaşında eski eser araştırıcısı arkeolog kız. Oyunun başlangıcında naif, duyarlı, öldürdüğü geyikten bile özür dileyecek kadar hassas. Ama adada hayat mücadelesini devam ettirmek için gaddar ve acımasız olabiliyor.
Conrad Roth - Endurance olarak bilinen ve batan geminin kaptanı. Lara'nın annesinin arkadaşı. Oyun boyunca Lara'ya yardım ediyor ve fikirler veriyor. Yol gösteriyor. Lara için kendini feda etmekten çekinmeyen bir tip. (Balta ile ölmek çok acı)
Sam Nishimura - Belgesel film yapımcısı. Lara'nın yakın arkadaşı. Sun Queen, Himiko soyundan olduğu için ada yerlisi Mathias tarafından kaçırılır ve Sun Queen kardeşliği ve Himiko'nun lanetinin kalkması için kurban edilmek istenir. Lara bu arkadaşını kurtarmaya çalışıyor.
Dr. James Whitman - Televizyonda "Whitman's World" isimli arkeolojik bir program sunucusu. Çıkarı ve şan, şöhret için her şeyi yapabilecek bir tip. Zaten Mathias'a yardım ederek Lara'ya ihanette ediyor. Layığını da buluyor. İhanetinin bedelini ödüyor.
Alex Weiss - Endurance gemisinin teknikeri ve Lara'nın arkadaşı. Telefon kulesinde Lara'ya çok yardımı oluyor. Bir odada kendini ve düşmanları ile birlikte patlatması ne kadar fedakar olduğunu gösteriyor.
Joslin Reyes - Endurance gemisinin makinisti. Alisha isimli bir kızı var. Roth'la iyi geçinse de Lara ile aralarında bir anlaşmazlıklar var. Zannederim kıskançlık.
Jonah Maiava - Endurance gemisinin aşçısı. (Cüssesinden belli). Ataları Yeni Zelanda Maorilerine dayanıyor. Lara ve Sam ile iyi arkadaşlar. Sert görüntüsüne rağmen iyi biri. 
Angus "Grim" Grimaldi- Endurance gemisinin dümencisi. Yıllarca Lara'nın babasının ve Roth'un yanında çalıştı. Shanty Town'da öldürülüyor.
Mathias - Solarii Kardeşliğin lideri. 31 yıldır adada mahsur kalmış. Sun Queenin lider Yamatai diriltmek ve adadaki Himiko'nun lanetinin kalkmasını istemektedir. Conrad Roth ve James Whitman öldürdüğü gibi Sam'ı da bu lanetin kalkması için kurban etmek istemektedir.
Karda kışta ayakkabısız gezmekte ve ideali için yaşamaktadır. Adaya hükmeder ama syağına bir bot alacak parası yoktur.
Uçurumdan düşerken çıplak ayakları bana bunu hatırlattı.
Oni Stalker - Kedileri bir Japon samuray olup (Summo güreşçsisi mi demeli) oyun sonu canavarıdır.
Dev cüssesi ve üzerindeki zırhı ile her kese meydan okumaktadır. Balyozu bir vurunca ortada ne kafa ne vücut kalmakta ve parçaları ancak duvardan kazınarak çıkarılmaktadır. Ama Lara'nın elinden kim kurtulmuş ki Japon savaşçısı kurtulsun.
Oyunun püf noktaları: 
Silahlar:Ok, yay, tabanca, pompalı tüfek, makineli tüfek, Pry Axe: manivela baltası. Bu silahların en büyük özelliği oyun ilerledikçe yeni yerler keşfedildikçe ve bazı eşyaların toplanması ve Lara Croft tecrübe (Skill) ve beceri kazandıkça güncellenmesi yapılabilmesidir.
Böylece basit bir ok yay zamanla güncelleştirilince yeni özellikler kazanır hale gelecektir.
Adanın her tarafına gitme özelliğiz var. Zaten hayatta kalmak, yiyecek içecek, silah ve mermi toplamak için bu şart.
Ek keşifler, bulmaca çözme tercihe kalmış. Elbette bunları yaparsanız bonuslar alacaksınız.
Normalde oyunun senaryosu 15 saatte ve %50-60 arasında bitiyor. %100 bitirmek için bu bulmacaları çözmelisiniz ve nesneleri toplamalısınız.
Adada hızlı gezinti için seçenekte var. Buna teleport deniyor.
Eski geçmiş olduğunuz bir yere bu teleport sayesinde gidebiliyor ve açamadığınız bir kapıyı açıyor veya alamadığınız bir nesneyi alabiliyorsunuz.
Hatta oyun bittikten sonra adada serbestçe dolaşıp gezintinin tadını çıkarıyorsunuz. 
Oyunda ipuçları ve oyun dünyasında etkileşimli unsurları vurgulamak "hayatta kalma içgüdüsü," adlı bir ipucu sistemi yer alıyor. İşin içinden çıkamazsanız bu sistem size yol gösteriyor. PC de Q tuşu iken Xbox'ta LB, PS3'te L1 olarak yer alıyor. Takıldığınız bir yerde hangi eşyalar ile etkileşime girebilirsiniz öğrenmek için bu özelliği kullanın. Ayrıca Bu tuşa bakınca gideceğiniz yeri göğe uzanmış sarı ışık huzmesi olarak görüyorsunuz. Ayrıca bu ekranda işinize yaracak nesneleri, düşmanları, hayvanları görebilirsiniz. Düşmanlar kırmızı renkte, ipuçları altın sarısı renkte. Dostlar yeşil renkte görülüyor.
Ok iyi bir silah. Hatta diğerlerinden bile iyi çünkü bol bulunuyor. Ok atma süresi kısa. Etkili. Tek atışta adamı deviriyor. Yalnız kafaya nişan almak lazım.Q tuşuna ya basarak ateş etme tercihi çevredeki düşmanları seçmek bakımından daha iyi oluyor. 
Alevli ok atmak için oyunda ileriki bölümlerde ölmüş pilotun cebinde çakmağı bulmalısınız. Yayı gerince 1 tuşuna basarsanız alevli ok atabiliyorsunuz.

Lara Croft tek kıyafet kullanıyor ama oyun ilerledikçe ilave kıyafetleri seçebiliyorsunuz, değiştirebiliyorsunuz
Oyunda yüzme ve eğilme yok. Yapımcılar bizi C tuşuna basmaktan kurtarmışlar. Eğilecek yerde veya düşmenden korunmak için siper alma otomatik olmuş. Bence güzel bir özellik.Siper arkasından ateş veya ok atmak çok güzel olmuş. Gizlendiğiniz halde hedef alıyorsunuz. Düşman sizi fark edinceye kadar 1-2 sini indiriyorsunuz.
Hızlı koşma tuşu olmazsa da yuvarlanma hareketini her zaman yapabiliyorsunuz Shift tuşu (Bırakma düşme tuşu) 
Her zaman TAB tuşuna basarak adanın haritasını, görebilirsiniz. Büyütüp küçültebilirsiniz. Bu tuş size çok önemli bilgiler veriyor.
Haritada şunları görebilirsiniz: Sol da ana göreviniz ve bölüm ismi var. Topladığınız skill (Beceri puanı), XP ler, relicleri (Toplayacağınız bonuslar). Sağda ana bölümdeki yapacağınız işler ve görevin ne kadar yüzdesini tamamlamışsınız görebilirsiniz.
Haritadaki kamp ikonu kampları relic ikonu ve kadeh ikonlarını görüp alabileceğiniz nesneleri gösterir. Belgeleri ve dokümanları da buradan görebilirsiniz
Tapınak işaretleri girebileceğiniz tercihli görevler, bulmacaların ve secretlerin olduğu yerler. 
Skill, silah ve gear güncellemesi yapmadıkça tomblar (Mağaralar) haritada görülmediği gibi yerini de bulamıyorsunuz. Yani secrete ulaşmak isterseniz mutlaka buna dikkat edip haritanın upgrade olmasını sağlamalısınız.
Oyunda otomatik save sistemi var. İyi tarafı saveler çok geriden olmuyor. Makul bir seviyede kayıt ediyor. 
Yeşil ok ikonu Lara Croft’un kendisi. Okun pozisyonu Lara’nın yönü gösteriyor.
Kendinize yeni bir Rota (Waypoint) ayarlayabilirsiniz. Haritayı hareket ettirip büyütüp küçültebilirsiniz.
Gezip gördüğünüz her yerdeki bütün nesneleri alın. Kapalı sandıkları mutlaka açın. Tavana asılı çuvalları yakarak aşağı düşen sandıkların içindekileri alın.
Martları, fare ve tavşanları, geyik ve kurtları vurun bunların hepsi size skill (Beceri) puanı olarak dönecek.
Girmiş olduğunuz Base kamplarında silahlarınızı, eşyalarınızı ve hayatta kalma (surviver) becerinizi artırabilirsiniz. Böylece düşmanla savaşırken daha geç ölebiliyorsunuz. Silahlarınız daha etkili oluyor. Silahların hedefi daha iyi buluyor.
Elbette oyunu yüzdesini, yüksek olarak bitirmek size karizma kazandırabilir. Ve oyundan çok zevk alırsınız.
Cevap bulunamadı.