alexa
Wolfenstein The New Order
Wolfenstein The New Order Steam, tıpkı serinin diğer oyunlarında olduğu gibi İkinci Dünya Savaşı temasına sahip olsa da, bu sefer oldukça ilginç bir hikayeyi kullanıcılarıyla buluşturuyor. Wolfenstein The Old Blood ile serinin kalan yerinden aksiyonu yasamaya devam edeceksiniz.
296
nasıl bir oyundur
ahmet emir t.
14 Aralık 2014 18:00

Oyun boyunca zamanımızın çoğunun geçeceği yer “Isenstadt” isimli küçük bir şehir. Isenstadt, bölgelere ayrılmış ve her bölge değiştirişimizde yükleme ekranıyla karşılaşıyoruz. Neyse ki yüklemelerin oldukça kısa olması dolayısıyla sıkıntı yaşamıyoruz. Senaryoyu takip edebileceğimiz ana görevler dışında pek çok görev, bu şehrin içerisine serpiştirilmiş. Nazi karargahları veya direnişçilerin sığınakları ile karşılaştığımız bu haritada oldukça serbestiz. Hikayeden bağımsız girebileceğimiz binalar da mevcut ve bu binalardaki direnişçilerle konuşabiliyor, yan görevler alabiliyoruz. Bu serbestlik başta Fallout 3’ü hatırlatsa da, sahip oldukları haritanın büyüklüğü ve NPC’lerin sayısı bakımından kesinlikle karşılaştırılamaz. Şehir gerçekten küçük ve yaklaşık yarım saat içinde her köşesini ezberleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra, bölgeler arasında dolaşırken bir önceki bölgeye geri döndüğümüzde her şeyin sıfırlandığını görüyoruz. Yine kontrol noktalarında askerler bulunuyor ve yakıp yıktığımız yapılar hiç dokunulmamış gibi duruyor. Bu sıfırlanma durumu oldukça sıkıcı bir sorun.

Çevredeki yapılara değinmişken, Havok fizik motoru oyunda başarılı bir şekilde kullanılmış. Attığımız bir el bombası etrafındaki pek çok şeyi etkiliyor. Fizik motoru genelde pek sorun çıkarmıyor ve eğlenceyi katbekat arttırıyor. Vurduğumuz askerlerin vuruş açımıza göre yara almaları pek hoşuma gitti. Eğer eğik bir açıyla ateş edersek kurşunun temas ettiği bölgede sıyrık görünümünde iz kalıyor, dikey açıyla giren kurşunlarınsa deriyi göçertme ve parçalama gibi sonuçlar çıkardığını gördüm. Gerçi yeni yaralar açtığımızda eskileri yok olmaya başlıyor. Önceki konuya tekrar dönecek olursak, şehirde gideceğimiz bir yere ulaşabilmemiz açısından kanalizasyon gibi alternatif yollar da bulunuyor. Gizlilik gerektiren görevlerde bu alternatif yolları kullanabiliyoruz. Isenstadt’ın dışında Nazilerin kazı yaptıkları madenlere, “Veil” ismindeki farklı bir boyuta, Wolfenstein Kalesi’ne ve dev bir Nazi zeplinine de yolumuz düşüyor. Bölüm tasarımlarının bana yeterince doyurucu geldiğini söyleyebilirim.


Cevap bulunamadı.