alexa
World of Warcraft
World Of Warcraft, Warcraft 3 ' ün devamı olarak Blizzard ' ın yaptığı online olarak oynanan MMORPG oyundur. WoW olarak da bilinir. En ucuz Wow Gold satın almak veya satış yapmak için doğru yerdesiniz. WoW Battlechest cd key satin alarak oyuna baslayabilir, Warlords of Draenor ve Legion ile upgrade edebilir, Prepaid yani Game Time alarak oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.
200
Nasıl Tanklık Yapılır
İsimsiz Üye
13 Şubat 2015 00:26
Warriorların nasıl tanklık yapılacağını bilmemesiyle ilgili çok fazla konuşulduğundan, instance içinde nasıl tanlık yapılacağı hakkında bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Asıl olarak 5 kişilik instance gruplarını ele alalım, her ne kadar yazının büyük çoğunluğu raid instancelarına yönelik olsa da, düşük levelda öğrendikleriniz sizi Molten Core’da bile kolaylıkla tanklık yapacak kadar geliştirecektir.

Talent oluşturma kısmına pek giremeyeceğim çünkü bence 31/20 arm fury bile diğer herhangi talent kurulumu gibi yararlı olabiliyor ve prot olmak o kadar da gerekli değil veya çok az yardımcı oluyor. Bu yüzden sadece temelde bilinmesi gerekenlere değindim bu da başlangıç için çok faydalı olacaktır. Ancak, Tactical Mastery aldığınızı varsayarak konuşuyorum, almadıysanız da hemen gidip alın. Bu talent olmadan tanklık yapamazsınız. Aslında, bu talent olmadan warrior olarak hiçbişey yapamazsınız (aslında yapabilirsiniz ama etkili olarak yapamazsınız).

Öncelikle, tanklığa 3 bakış açımız var.

1 – Başlangıç olarak bir kalkan edinin!
Bu çok basit gibi görünebilir ama 2h silahla tanklık yapmaya çalışan kişiler gördüğünüzde şaşıracaksınız. Buna mazeret olarak size sunacakları cevaplar “Böyle daha fazla hasar veriyorum”, “Kalkanım ve 1h silahım yok” veya “ 2h silahla daha fazla threat yaratıyorum” olacaktır. Bunların hepsi saçmadır. Öncelikle siz tanksınız, rogue veya mage değil. Eğer bir kalkanınız veya 1h silahınız yoksa MT olmaya çalışmayın. Fazla threat yaratabilmek ise sunabileceğiniz en kötü mazerettir çünük Shield Bash bile 2h il elde edeceğiniz threat miktarını hemencecik size kazandırır, ve adında da görüldüğü bir kalkan gerektirir.

Her zaman kalkan kullanmanızın gerekmesinin en büyük sebebi aldığınız hasar miktarının düşmesidir. Eğer 2h silahta ısrar ederseniz, priestin sizi heallamak için daha çok uğraşmak ve daha çok mana harcaması gerekir. Level 60’ta benim kullandığım kalkan %12 hasar indirimi sağlıyor.

İkinci olarak ise, Revenge skillidir ki bu skille ilerde ayrıntılı olarak değineceim ama belirtmeliyim ki -> kalkan = block = revenge.

(Biliyorum ki süper ultra bir tank olduğunuzda 2h silah kullanabilirsiniz ve herhangi biri kadar iyi olduğunuzu düşünebilirsiniz, ama gerçekte hayır değilsiniz. Bu yüzden bunu bırakalım ve “Hayır, ben 2h silahla tanklık yapabiliyorum” şeklindeki mesajlardan kaçınalım.)

2 – Defensive Stance kullanın!
Defensive Stance olmazsa olmazdır. Alınan hasarı %10 olarak düşürdüğü gibi, fazladan threat yaratmakta ve aggro tutmak için birçok güzel yeteneklere sahiptir. Defensive Stance’de tanklık yapmayı reddeden birçok warriorla gruplarda bulundum ve onlara göre, verdikleri hasarın %10 düşmesi, aldıkları hasarın %10 düşmesinden daha önemli. Bunlar kötü warriorlar. Zamanınızın çoğu defensive stance’de geçmeli. Genel kural olarak, “eğer defensive stancede yapabiliyorsanı, defensive stancede yapın”. Bu durum Sunder Armor’dan Demoralizin Shout’a kadar herşey için geçerli. Bütün bunlar çok geliyorsa, defensive stance yaptığınız her saldırının da threat sağladığını düşünürsek, aggro kaybemeniz gittikçe zorlaşır.

3 – Healerı koruyun.
Eğer healerınıza saldıran birşey varsa, hemen ondan kurtulmasını sağlayın, en önemli görevlerinizden biri priestiniz can kaybediyorsa herşeyi bırakıp prieste saldıran mobdan aggro almaktır. Eğer priest inerse siz de inersiniz. Bunu yapmanın çeşitli yöntemleri vardır ve duruma göre değişir. Eğer priest size yakınsa, hedef değiştirip Taunt yapın ve yeteri kadar aggro alana kadar o mobu bırakmayın. Eğer priest sizden uzaksa, asıl amacınız ona olabilecek en kısa sürede ulşmaya çalışmak olmalı. Benim favori tekniğim, Berserker Stance’e geçmek, Intercept, tekrar Defensive Stance’e geçmek ve Taunt. Eğer prieste saldıran birden fazla mob varsa şu şekilde devam etmek isteyebilirsiniz; Battle Stance, Mocking Blow, veya daha kötü durumlarda Challenging Shout. Bir warrior olarak, priestiniz sizin ondan aggroyu uzak tutacağınıza güvenmektedir, sizin ondan sizi heallamasını beklediğiniz gibi. Eğer priestinizde aggro varsa sizi iyileştiremez.

Şimdi 3 temel açıyı öğrendiğimize göre bir tankın dünyasına girebiliriz. Ancak, bu sadece başlangıç.

Tanklk yaparken 3 aşama ile karşılacaksınız, bunlardan herbiri en az diğeri kadar önemlidir ve tamamen bir tank olmak istiyorsanız bunların hepsinde ustalaşmalısınız.

4 -İlk aggroyu daima siz alın!
Bir grup halindeki moblarda ilk aggroyu almak kadar önemli birşey yoktur, aggro olmazsa az rage gelir bu da daha zor aggro almanıza yol açar. Bu kaçınılmaz bir döngüdür ve kötü bir başlangıç kötü bir sonla bitebilir.

-Yapabiliyorsanız Charge ile başlayın – Bu sadece size rage verdiği gibi, ayrıca rakibi sersemletmekte bu fazladan threat kazandırmaktadır. Eğer charge ile başlayamıyorsanız (mobları çekmeniz gerekiyorsa), Blood Rage, size başlangıçta aggro yaratacak hareketleri yapmanız için gereken rage’i sağlayacaktır.
-Demoralizing Shout ile devam edin – Bu skill, sadece mobların vuruş gücünü düşürdüğü gibi, saldırdığınız mob dışndaki diğer moblarda da threat yarattığında mobların healerınıza olan ilgisi azalacaktır.
-Whirlwind eklemeye çalışın – Bu yeteneği gözden kaçırmayın. Berserker Stance’de olabilir ama 4 moba vurabilmeniz demek, 4 mobda threat yaratıyorsunuz demektir.

Bütün bunlar 5 saniye sürecektir, sadece ve sadece bu 5 saniyeden sonra grubun kalanı saldırmalıdır.

5 - Threat yaratma
Her mobda ilk aggroyu aldıktan sonra, mobların sizden başkasına saldırmasını engellemek için daha fazla threat yaratmak isteyeceksiniz. Şanlısınız ki bir warrior olarak bu durumu sağlamak için birçok yeteneğiniz bulunmakta.

Sunder armor,
Revenge,
Shield bash,
Disarm.

Bunlar, size verilmiş 4 anahtar aggro yapıcı yetenektir ve hotbarınızda bunları kolay ulaşabileceğiniz yerlere koymalısınız.

Sunder Armor, bizim spam yapılabilir (Ç.N:cooldownu olmadığından arka arkaya kullanılabileceğinden bahsetmiş) bir yeteneğimiz olup , düşük rage gereksinimi yüzünden bunu bol bol kullanırken kendinizi bulacaksınız ve bu yetenek çok güzel miktarda threat yaratır. Tanklık yaptığınız bütün moblarda Sunder Armor bulunmalı.

Revenge, çok fazla threat yaratan çok güzel bir yetenektir. Sadece dodge, block veya parry yaptıktan sonra kullanılabilir, ve birkaç revenge yaptıktan sonra Ragnaros’un kendisi bile gelse sizden o mobu bir daha alamaz. Bu yetenek kullanılabilir hale geldiği zaman, mutlaka asıl hedef üzerinde kullanılmalıdır. Mobların size yapışkan gibi yapışmasını sağlayacaktır.

Shield Bash sadece büyü yapılmasını engellemekle kalmadığı gibi, mobların sizden nefret etmelerini de sağlar! Büyü yapan yapmayan bütün moblarda threat yaratabilirsiniz. Bu da asıl hedef üzerinde kullanılabilecek bir yetenek olup, siz diğer moblardan aggro almaya çalışırken asıl hedefin size saldırmasına yol açacaktır.

Disarm, size verilen hasarın azaltılması için çokkullanışlı bir yetenektir, aynı zamanda güzel threat sağlar. Mortal Strike kullanan birçok mob bulunmakta ve hepimiz Mortal Strike’ın ne kadar sorun çıkardığını bildiğimiz için, disarm etmek onları MS kullanmaktan men etmekte ve sizden nefret etmelerine yol açmaktadır.

Asıl hedefin size devamlı saldırabilmesini sağlayacak kadar aggro alabilmeniz için, zamanınızın çoğunu ona saldırarak geçirmelisiniz. Ancak, diğer mobları da gözardı edemezsiniz. Bütün moblara karşı uyguladığınız threat yaratıcı hareketler sırasında mutla bir tanesini asıl hedefinize yapmalısınız. Bunun anlamı ise, üzerinizde kaç mob olursa olsun, zamanınızın yarısınıasıl hedefi üzerinizde tutmak için harcayacak, kalan yarısını ise priestinizin sizi heallereyerek agro almaması için harcayacaksınız.

Doğal olarak, hangi moblar üzerinde aggro arttırdığınızı ve hangilerinin gözünüzden kaçtığını bilmek isteyeceksiniz. Bunun için sunderthiss adlı add-on u öneriyorum. Bu addon, mobun hedef kutusunda onu kaç kere sunderladığınızı görmenzi sağlıyor. Bu şekilde, her sunderladığınız moba tekrar geri baktığınızda, ona kaç kere sunder yaptığınızı takip edebilirsiniz. (Ç.N: Sunder Armor her moba en fazla 5 kere uygulanabilir. Rank 5’te 5 kere uygulandığı zaman mobun armorunu 2250 düşürür).

6 - Aggroyu geri kazanmak
Bazı durumlarda, kendini tutamayan bir mage, delicesine vuran bir rogue veya priestin greater healına karşı aggroyu tutamayan (hiçbir zaman priestin hatası değildir, priest aggro alırsa bu sizin hatanızdır) siz bile, aggro kaybedeceksiniz. Aggroyu nasıl geri kazanacağınızı biliyorsanız, bu konu o kadar da önemli değildir.

En aşikar seçim burada Taunt olacaktır. Tooltipte ne diyorsa onu yapar ve mobun size tekrar saldırmasını sağlar. Eğer sadece bir mob varsa ve herşey iyi gidiyorsa, hızlı bir taunt ve aggro yapıcı yeteneklerimize geri dönebiliriz.

Ancak, durum bundan kötüye doğru giderse, diğer yetenekleinizi de kullanmak durumunda kalabilirsiniz. H

-Mocking Blow, Battle Stance gerektirir ve uyguladığınız mobun 6 saniye boyunca sadece size saldırmasını sağlar, bu da size birkaç sunder, belki revenge ve shield bash içişn gerekli süreyi sağlayacaktır.

-Challenging Shout, bütün mobların 6 saniye boyunca size saldırmalarını sağlar, bu da size sunderlarınızı yollamak için gerekli süreyi verecektir. (Ç.N: ancak 10 dakika cooldownu olduğu için sadece çok acil durumlarda kullanılmasını öneririm)

-Veya, olabilecek en kötü pozisyonda, herşeyin kötü gittiği ve bütün mobları sizin alamayacağınızın kesin olduğu durumlarda, aggroyu geri kazanmak için , son ve tek, geri dönülemeyen taktiğimizi, uber threat yaratma kombinasyonu... Challenging Shout ve Retaliation. Evet dostlar, işler kötü giderse, savaşmadan ölmek yok, warriorlar asla ölün demez, sırtınızı duvara verin, hatta köşe ise daha iyi (arkadan gelecek saldırı istemiyoruz şimdilik) ve Challenging Shout’a basın, ardından Retaliation’a. Şimdi oturun ve rakamların uçuşmasını seyredin, ve threat seviyenizin nasıl yükseldiğini izleyin. Eğer kötü bir pulldan dolayı cloth giyenleriniz hasar alıken sizi bu da kurtaramazsa hiçbirşey kurtaramaz (Bunu alışkanlık haline getirmeseniz iyi olur çünkü her yarım saatte bir uygulanabildiğinden tekrar tekrar yapılacak birşey değildir ).

7 - Main Assistler
Birçok kişi main tankın aynı zamanda main assist olması gerektiğini düşünmekte ki bu oldukça yanlıştır. Main tank ve main assist herzaman birbirlerinden ayrı 2 kişi olmalıdırlar, genellikle çok iyi hasar veren bir sınıf main assist rolünü üstlenmelidir.

Bunun sebebi, sizin tank olarak hiçbir zamanaynı hedefe saldırıyor olmayacağınızdandır. Düzenli olarak, bütün moblardan aggro alabilmek için hepsine saldırmanız gerekmektedir. Eğer sadece tek bir hedefe saldırırsanız, herhangi bir zamanda gelen bir heal dolayısıyla diğer moblar direkt olarak priestinize koşacaklar ve healerınızı korumak hakkında söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Eğer bir tank olarak aynı zaman main assistlik yapıyorsanız, devamlı hedef değiştirdiğinizde herkes farklı hedefe saldıracaktır, ve çok yüksek damage verilen 2 mobu aynı anda üzerinizde tutmak gibi bir durum başınıza gelecek en kötü şeylerdendir.

Daha kolay bulduğum bir yöntem ise, gruptaki birinin main assist olarak belirlenmesi ve herkesin assist macrolarını o kişi olarak belirmesi (hatta sizin bile) olacaktır. Bu şekilde, grubunuz sizi devamlı hedef değiştirmekle ve kime saldıracaklarını bilememekle suçlayamayacaklardır.

8 - Yaratıkları çekmek
Yaratıkları herzaman siz çekin.
Tanklığın en önemli bölümlerinden biri budur. Yaratıkları çekmek demek, yaratıkların ilk önce sizi hedeflemesi demektir ve sizin yaratıkları bir başkasından almak yerine size saldırırken aggro yaratmanız daha kolaydır. Zamanla nerde ve ne zaman çekeceğinizi öğreneceksiniz.
Diğer bir faydası ise en kötü senaryolarda, bir pull kötü olduğunda, örneğin bütün bir odayı patrolu görmediğini için çektiğinizde ve size saldıran 10 mob varken, sadece siz ölürsünüz. Bütün takımın ölmesi engellenmiş olur. Ancak, grubunuzu bilgilendirmelisiniz ki, kötü bir pullda grubunuz size yardım etmemeli, priestiniz sizi heallememelidir. “Kötü pull, kimse heal veya saldırı yapmasın” şeklinde bir macro ile bu durumlarda hayat kurtarabilirsiniz.

9 - Ne zaman ve nerede mobları çekmeli
Her zaman patrolları görmek için biraz zaman ayırın.
Sadece etrafta patrol olmadığından emin olduğunuzda mobları çekmeyi düşünebilirsiniz.
Sadece size doğru doğrudan açık bir yolu olan mobları çekin. Bu o çok açıktır, ancak diğer mobların arasından çektiğiniz moblar, bu mobları da yanlarında getirecektir.
Her zaman bir köşenin arkasından mobu çekmeye çalışın. Bu olay, menzilli mobların sizi görememesine ve duvarın yanından koşup size ulaşmasıyla sonuçlanacaktır.
Patrol rotasını bilin. Her zaman bir rota vardır. Bunu öğrenmek işinizi kolaylaştırır, hangi grubu ne zaman çekeceğinizi bilirsiniz veya ne zaman bekleyip patrolu çekeceğinize karar verebilirsiniz.

10 - Siz ve menzilli silahınız
Alabileceğiniz en hızlı menzilli silahı alın, hasar burada konu dışıdır, statlar güzeldir ama gerek yoktur.
Menzilli silahınızı bilin, bu durum garip duyulabilir, ama tuşa bastıktan sonra ne kadar zamanda ateş edeceğini bilmeniz gerekir. Çekmek için çok uygun durumdayken ateşe bastığınızda, çekmeye çalıştığınız grubun yanında dolaşa bir patrolun ateş etmek için gereken sürede geri gelmesi kadar kötü bir durum yoktur. Menzilli silahınızın hızını bilmeniz, bir grup mob çekmekle, bir grup mobun yanında patrolu da çekmek arasındaki farkı belirler.

11 - Grup Liderliği
Eğer grubun kontrolünü alırsanız herşey daha kolaylaşır. İlk saldırması gereken siz olduğunuz için, dövüşün nasıl ve ne zaman olması gerektiğine de sizin karar vermeniz gerekir. Birçok zaman lider olmak isteyen kişilerle karşılacaksınız. Mobları kendisi çekmek isteyenler olacak, onlara izin vermeyin.

Tanklığın en önemli bakış açılarından bir tanesi grubu kontrol etmektir. Onların sizi takip etmelerini sağlamalısınız yoksa işler kötü gidecektir. Bir instance’a birden çok kez girip tecrübe kazandığınızda, hemen herkesten daha iyi yöneteceksiniz, bunu kendi avantajınıza kullananın.

Yapılacak saldırılar için sorumlku siz olmalısınız, sap, sheep, shackle veya sleep yapılmasını istediğinizde bunu takım arkadaşlarınıza söyleyin. Ancak, siz hazır olsanız bile bütün grubun sizin gibi hazır olduğunu düşünmeyin. Biz tank olarak yere oturmayız, Duracell tavşanı gibi devamlı ayakta durabiliriz, anca büyü yapanlar bunu yapamaz. Diğerlerinin mana seviyesini kontrol etmeniz çok iyi olacaktır. Eğer manaları bittiyse kendi başınıza kaldınız demektir, ve hepimiz biliyoruz ki heal olmadan birçok moba karşı warriorun ne kadar dayanacğı aşikardır. Bir sonraki mob grubunu çekmeden önce hiçkimsenin yerde oturup su içmediğine emin olun.

ALINTIDIR
Sergen B.
20 Şubat 2015 10:09
Emeğine Sağlık Kardeşim Harika Anlatmışşın