alexa
World of Warcraft
World Of Warcraft, Warcraft 3 ' ün devamı olarak Blizzard ' ın yaptığı online olarak oynanan MMORPG oyundur. WoW olarak da bilinir. En ucuz Wow Gold satın almak veya satış yapmak için doğru yerdesiniz. WoW Battlechest cd key satin alarak oyuna baslayabilir, Warlords of Draenor ve Legion ile upgrade edebilir, Prepaid yani Game Time alarak oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.
517
Black Temple Boss taktikleri - 2
İsimsiz Üye
13 Şubat 2015 00:16
illidan stormrage:

bt deki son bosstur. çok zor olmamakla birlikte kaliteli 25 oyuncuyla kolaylıkla kesilebilir. illidari counciller kesildikten sonra akama gelir ve kapıyı açar maidev ile birlikte -power ranger mode on-. black templenin en üst katındadır bu dallama. illidan'ın mekana çıkıldığında kocaman bir ay tepede parlamaktadır ve illidan eline skull of guldan'a pis pis bakmaktadır. combat ortalama 20 dakika civarı sürmektedir ve toplam 5 phase den oluşmaktadır.
raid setup ı 3 tank (2 tanesinde +365 fire resistance gerekli), ve +8 de healer gereklidir. geriye kalanlar random şekilde dps classlardan oluşabilir. combat çok uzun sürdüğü için herkes flask ve yanında kullanabileceği tüm (food, oils vs) ekstra buff veren şeyleri kullanmalıdır. ve combat dps yarışından ziyade healing fight'tır
bossta toplam 5.5 milyon hp vardır. plate e ortalama 6-8k arası vurmaktadır. crushing blow da vardır ayrıca.

phase 1: bu phase en kolay phaselerden birisidir. 1-2 healer ve 1 dps (mage önerilir) hariç herkes boss ta ve healerler main tank ın üzerinde olmalıdır. bu phasede boss un 4 tane özelliği vardır. shear bu ability main aggro targetin hp sini %60 düşürmektedir. main tank shield block kullandığı takdirde bunu engelleyebilir. flame crash abilitysinde ise boss uçar havaya ve yere indiğinde ortalama 5k civarı bir dmg veren aura atar zemine. bu ortalama 2 dakika civarı orda bulunur. tank bunu melee classların yememesi için pozisyonunu değiştirmelidir. diğer bir ability ise parasitic shadowfiend'dir. bu abilityde ise boss raidden random bir adet targete üzerinde 10 saniye kalacak şekilde bir debuff atar. bu debuff 10 saniye boyunca her 2 saniyede 3k civarı bir damage vermektedir. bu 10 saniyenin akabinde debufflı raid member ı bir adet yaratık spawn eder. bir adet mage bunu 3-5 saniye içersinde kolaylıkla kesebilmektedir. frost nova ile tutar. raidin içine girmemesi lazımdır bu spawn ın. ve bu yüzden bu debuff ı alan target raidden ortalama bi 30 yard civarı uzaklaşmalıdır. ve bir adet healer bu targetin üzerinde durmalıdır.draw soul ability si ise nadir kullandığı abiltylerden birisidir. tüm melee classlar boss un arka tarafında duracağından pek bir önemi yoktur. resistlenebilir bir shadow spelldir. yenildiği takdirde 5k civarı bir dmg verir ve boss un 100.000 hp'si tekrar dolar.

phase 2:bu phase en çok zorlayan phaselerden birisidir. boss'un hp si %65 e geldiğinde bu phase başlar. raid boss un başlangıçta bulunduğu mekanın tam ortasında dururken bu phaseye geçildiğinde ise gruplara ayrılmalıdır. 5 party in birisi kuzey birisi güney birisi doğu birisi batı ve birisi de tam ortada durmalıdır. raid setup ı hangi main tank ı hangi healerin healliyeceğine ve out of range olmamasına göre bir ayarlama yapılmalıdır. bu phasede boss flames of azzinoth isimli 2 tane fire elemental spawn etmektedir. bu mobların 1.1 milyon hp leri vardır ve hızlı şekilde kesilmelidirler. bu arada raid çok fazla aoe dmg yediği için mümkün olduğu kadar herkesin hp si maximum olmalıdır. ve tüm healing potionlar bu phase de kullanılmalıdır. diğer bir olay ise bu phase de eye beam'dir. boss bu abilitysini yukardan mavi lazer şeklinde kullanmaktadır. eğer bu lazer herhangi bir şekilde yenilirse 20k civarı instant bir damage verir ve muhtemel bir ölümdür. bu yüzden boss bu ability e başladığı anda melee classların geriye çekilmesi ve tank ın da raidden bir 10 yard civarı uzaklaşması lazımdır.eğer bunu diğer tankın olduğu yerdeki bölgede yaparsa dps e devam edilmelidir. sadece diğer tank bir miktar pozisyonunu değiştirmelidir. ve bu lazer olayını yaptıktan sonra yerde ilk phasedekine benzer bu sefer sarı renkli bir aura oluşmaktadır. bu yenildiği takdirde 30 saniye boyunca her 2 saniyede 2k civarı bir fire damage yenilmesine sebep olur. fireball abilitysi ise boss eye beam atmadığı zamanlarda random partilere atar. ortalama 2-3k civarı bir dmg verir.bu splash bir damage olduğu için partyler ayrık durmalıdırlar ve resistlenebilir. shamanların ve paladinlerin partilerinde fire resistance aurasini ve totemlerini hazır halde tutmalıdırlar. bu phase in son ve nadir görülen olaylarından birisi de dark barrage'dır. ortalama 2 dakikada bir random bir targete atar ve ortalama 10 saniye boyunca bir debuff halinde üstünde kalır bu.

phase 3: en basit phaselerden birisidir. shear flame crash parasites draw soul ve ayrıca bir de phase 1 den farklı olarak agonizing flames abilityleri aktirtir. bu phasedeki combat ortalama olarak phase 1'in aynısıdır. tek fark tüm raid memberları ortadaki dairede birbirlerinden en az 5 yard range uzaklıkta olmalıdırlar. aksi takdirde 4-5k civarı bir dmg yenilmesine sebep olmaktadır.

phase 4: pek zor olmamakla birlikte taktiğin tam olarak yerleşmemesi halinde zor olabilecek bir phasedir. bossun bu phasedeki ilk olayı demon within olarak adlandırılan form değiştirme olayıdır. bu phasede yukarı çıkar ve ranged damage verir. melee tanklanma veya dps verme olanağı yoktur. ve bu olay her 60 saniyede bir toplam 30 saniyeliğine gerçekleşmektedir . shadow blast ise en yüksek aggrolu targete 20 yardlık bir splash aurasi ile ortalama 7-10k arası bir damage vermektedir. bu yüzden warlock tank uzak durmalıdır raidden en az 20 yard kadar. ve resistlenebilir. flame burst ise yine phase 3 te olduğu gibi bir 3-4 k civarı dmg vermektedir. 5 yard uzaklıkta değilse eğer raiddekiler bu damageyi yiyebilirler. resistlenebilir. ortalama her 10 saniyede bir gerçekleşir bu olay. diğer birşey ise boss 4 adet shadow demons isimli mob spawn etmektedir. bunu yine p1deki gibi random targetler ile yapar. bunun yanında bu moblar yine kolay kesilebilen yaratıklardır. ortalama 20k hp leri vardır. son olay ise bu phasedeki aura of dread'dır. bu olay ise boss kendisine 15 yard yakınlıkta bulunan herkese (tanklar ve melee classlar) saniyede 1k shadow damage vermektedir. ve bunun yanında shadow damage yeme olayını %30 arttırmaktadır. ve bu effect stacklanabilir. warlock tankı ayakta tutmak çok önemlidir. çok fazla aoe damage olduğu için zorlu bir healing fighttır bu phase. ve en önemlisi ise phase 3 ün akabinde oyuncuların tamamı birbirine en az yine 5 yard uzaklıkta durmalıdırlar.

phase 5: %30 da başlamaktadır bu son phase. bu phasede daha önceki phaselerde bulunan shear, flame crash, parasites, draw soul, agonizing flames gibi abilitylerin yanında farklı olarak bir olay gelişmektedir. bu olayın ismi shadow prison'dır. bu olay ise boss bu phaseye geçtiğinde ilk 30 saniye boyunca oyuncular ne damage yemektedir. ne de damage verebilmektedir. çünkü combat'a extradan maiev shadowsong girmektedir. ve onla kapışmaya başlarlar. bu phasein diğer bir olayı ise enrage dir. boss extradan attack speed ve power kazanır. en önemli olay ise bu phase'e girmeden önce ortalama %32 de felan oyuncular illidan ın shadow formdan çıkmasını ve yerdeki parazitlerin gitmesini beklemelidir. eğer boss bu phaseye demon formda girerse kesmek biraz zordur. o yüzden ortalama %32 de dps durdurulmalı ve normal forma geçtikten sonra boss bu phaseye başlanmalıdır. bu phaseye başlandığında herkesin hp sinin en yüksek seviyede olması lazımdır. boss sürekli enrage halde gezerse yine kesmek neredeyse mümkün değildir. o yüzden meleeler bu phasede boss u maiev'in yavaşlatıcı tuzaklarına çekmelidirler. ve bu combat ise bu şekilde devam etmelidir. yine iyi bir healing gerekmektedir. fakat bu phase, phase 2 deki kadar healing istememektedir.

tanklar boss u raidden olabildiğince uzak tutmalıdırlar. shield blocku yerinde ve zamanında kullanmak ise diğer bir tank görevidir. yoksa direk yatar. flame crashlerden mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde uzaklaşmalı ve melee classları yanında uzaklaştırmalıdır. ve sürekli buna hazır olmalıdır. timerler sürekli takip edilmelidir. son phase de * gözlerini açık tutup boss u traplara çekmelidir. offtankların ise en çok zorlanacağı yer phase 2 de eye beamlardan kaçmak olacaktır. ve ayrıca bu phasede bu 2 tank birbirlerinden en az 40 yard uzakta olmalıdırlar. ve blazelerden de mümkün olduğu kadar hızlı uzaklaşmalıdırlar. warlock tanklar ise demon forma geçmeden önce boss aggro yapmaya başlamanın yollarını düşünmelidirler. tüm dot lar boss un üzerine bu forma girdiği anda üzerinde olmalıdır .ve searing pain kullanılmalıdır. ayrıca son olarak soul shatter i de kesinlikle unutmamalıdırlar.

healer classlar ise bu fightta en önemli rolü üstlenmektedirler. phase 1, 3 ve 5 te hemen tüm healerler main tankın üzerinde olmalıdır. ve bir healer ise parazit debufflı targeti sürekli healliyor olmalıdır. en çok heal gerektiren phase, phase 2 olduğundan dolayı cooldownlar bu phase e saklanmalıdır. ve mana potionları ilk 2k mana azaldığından itibaren her 2 dakikada bir kullanılmalıdır. ayrıca bu phase de paladin gibi mt healerleri maximum heallerinin maximum ranklarını kullanmalıdırlar. bunun yanında phase 3 ve 5 teki agonizing flames debuffları için healingi hazır tutmalıdırlar. warlock tankın üzerinde 2-3 kadar healer sürekli spam heal yapmalıdır. ve paladinler bu warlock u form değiştirme esnasında bop (blessing of protection) ile ayakta tutmalıdırlar phase 4 ün sonunda.

melee classlar; flame crash lere dikkat etmelidirler. combat survivebility fight olduğu için kendilerini ayakta tutabilecek tüm imkanları zorlamalıdırlar. phase 2 de ise eye beamlara çok dikkat etmelidirler. eye beam yiyorsanız bu sizin noobluğunuzdur. ve p4 te spawnların kesilmesine yardım etmelidirler. ve hiçbir zaman boss un önüne geçmemelidirler.

ranged dps ler ise parazitleri öldürmeye hazır olmalıdırlar herzaman için.hangi phase olduğu önemli değil.ve p4 te spawnların kesimine yardım edilmelidir. özellikle spawnlardan birisi warlock tanka gidiyorsa. ve son olarak ta, son phasede illidan maiev'in traplarına girdiği anda tüm damage cooldown, trinketlerini açıp boss a nükelemelidirlr.cünkü boss trapın içindeyken extra damage yiyor.

sabah sabah anca bu kadar aklıma geliyor.unuttuğum önemli birşey olursa arkadaşlar düzeltebilir veya görürsem bende eklerim.

Alıntı : wow-turk

Cevap bulunamadı.