alexa
World of Warcraft
World Of Warcraft, Warcraft 3 ' ün devamı olarak Blizzard ' ın yaptığı online olarak oynanan MMORPG oyundur. WoW olarak da bilinir. En ucuz Wow Gold satın almak veya satış yapmak için doğru yerdesiniz. WoW Battlechest cd key satin alarak oyuna baslayabilir, Warlords of Draenor ve Legion ile upgrade edebilir, Prepaid yani Game Time alarak oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.
479
PvP ve hayatta kalma rehberi
İsimsiz Üye
12 Şubat 2015 23:41
Bunu yazarken level 25 yeni olmuştum ancak, genelde kendimden büyük level'li yerlerde dolaşmayı sevdiğimden, Horde(veya durumunuza göre Alliance) karakterlerin açık hedefi halinde oluyorsunuz.Honor sistemi çıktığından beri, bu şeylerin üstüne bir de ganking eklendiğinden dolayı iş ciddi biçimde can sıkmaya başladı.Burada benim yaptıklarım yazılı , bence oyuna ara vermeden önce bunları bir deneyin.

1)Yerinizi bilin
Her zaman Harita açmayı birincil hedef edinin.Questinizin nerde olduğunu bildiğiniz için yollardan gitmek asla size yarar sağlamaz.Bu yüzden alanları açın, bölece az da olsa experiance puanı da kazanacağınız için zamanınız boşa gitmemiş olacaktır.

2)Heartstone çok önemlidir
Oyundaki bence en önemli şey heartstone.Sizi istediğiniz yere ışınlamasından ibaret değil bu sadece.Sizi Ganker'lerden kurtaracak veya dev yüksek level'li Raid partilerinin arasından kaçıracak olan bu taştır.

3)Yeni bölgelerde dost yerleşimleri bulun, flightpath'leri açın
Friendly ve Contested bölgelerinizde her zaman güvenli bir yerleşiminiz mevcuttur.Bu bölgeleri bilin ve kaçmanız gerektiğinde oralara kaçın.

4)Etrafınıza bakın!
Contested bölgelerde her zaman tehlike altındasınız.Bu yüzden bunu bilerek ilerleyin.Etrafınıza bakın.Düz koşmayın.Kendinize güvenmiyorsanız, yolları kullanmayın, moblardan kaçmasını bilin.Genelde her tarafta yaratıklarla karşılaşmadan gidebilecek,
tepeler arası patikalar bulunmaktadır.

5)Enemy Bölgelere level 50-55 olmadan tek başınıza Quest yapmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin.
Bu konuda bana karşı çıkabilirsiniz, ancak yanınızda bir arkadaşınız bile olması oldukça iyidir.Enemy bölgelerde tek başına üstelik tek başına dolaşmak direk olarak sizi bir açık hedef yapacaktır.

6)Her zaman Chat kanalları hizmetinizdedir.
/1 yazıp General Chat zone'ye yazacağınız bir mesaj eğer bölge boş değilse kesinlikle cevapsız kalmaz.Ganklanıyorsanız bu konuda tereddüt etmeyin.Yerinizi belirtirken açık olun, doğu, batı, kuzey, güney gibi terimler kullanın.Gurur etmeyin, yardım isteyin.

7)Her Düşman size saldırmaz veya siz ona saldırmak zorunda değilsiniz
Düşmanların %80'ı sizi gördüğünde hele hele sizden yüksek levelsa saldırır.Ancak bir takım oyuncu düşük level'lere saldırmak istemez.Bu yüzden bir Horde gördüğünüzde körü körüne ona saldırmak yerine tepkisini ölçün.Bazen size el sallayıp giden bir Düşman gördüğünüzde ne dediğimi anlayacaksınız.

8)PvP yapmak istediğinizde veya Leveling yapmak için World Defence her zaman yanınızda:
/join 4 veya Chat Tabına sağ tıkladığınızda orada Select Channels'de World Defence'u seçerseniz, dünyada olup biteni görebilirsiniz.Böylece neresi güvenli neresi değil bunu daha iyi görebilirsiniz.

9)Her zaman Level Atlamak için farklı bir yer vardır.
Inat etmeyin, bazen guild saldırılarına uğrayan yerler bulunur.Bu bölgelerde quest yapacağım diye tutturmak asla bir çözüm değil.Kızın, edin ama abilerinizi çağırın onlar halletsin.Bir gün sizde Level 50-60 olacaksınız bunu unutmayın ...

10)Abilerinizin kıymetini bilin
Yüksek level'li oyuncular oyundaki birçok bölgeyi bilecektir.Questlerde takıldığınızda yardım isteyin.Uzaktaysa, Uzaktan size destek versin.Aynı şey Guild'ler içinde geçerli.Guild içinde genelde yardım çağrıları cevapsız kalmaz, cevap gelmiyorsa bilin ki guild dağılmak üzeredir.

PvP Saldırısı altında:

1)Unutmayın PvP Realmını siz seçtiniz.
PvP oyunun bir parçası, Honor sistemi de bunu teşvik eden bir sistem.Oyunun içinde bunu iyi niyetle kullanan da var kullanmayanda.Ne yaparsanız yapın PvP'den kaçış yok.
Ayrıca PvP Realmleri gibisi de yok.

Bazı kişiler oyunu Ultima Online gibi uyuz edici bir PK oyununda çevirmeye çalışabilir. Sadece gülün ve geçin çünkü bu gibiler oyunlarda genellikle sadece %3-5 oran tutar ve her zaman Abileriniz oralarda bir yerdedir.

2)Yavaşlatma büyüleri:
PvP'de korkunç önemi olduğunu gördüğüm ve bildiğim bir şey bu.Yüksek Level'Lİ bir adama atılabilecek bir Earthbind, Hamstring vs.. ondan kaçışınızı garantileyebilir.

3)Bazen kaçmak iyi bir fikir değildir.
Çok oldu bana, kaçmak yerine savaşmak bazen size Honorable Kill hatta daha önemli olan Contrubution Point kazandırabilir.Her Oyuncu yetenekli değildir.Bunu asla unutmayın.Bazen karşınıza dikilen bir adamı devamlı arkasında durarak size vurmasını önleyebilir ve öldürebilirsiniz.Ki bu mantıklı olan birşey çünkü PvP'de ölmek %10 Item Damage vermemektedir.Böylece kaçarken arkanızdan vurarak sizi öldüreceğine siz onu öldürerek öncelikle Zaman'dan BÜYÜK bir tasarruf sağlayacaksınız.

4)Gizlilik nedir?
Bir ağacın ardında durarak sizi bir adamın görmesini engellemek oldukça kolay bir işlemdir.Siz bir Tauren gibi cüsseli bile olsanız da, Genelde ağaçlar herkesi saklayabilecek
şekilde tasarlanmıştır.Daha ben ince bir ağaç görmedim.Göreniniz var mı?

Night Elfler ve Rouge’ler bu konuda oldukça şanslıdır.Özellikle Pusu konusunda elfler Shadowmelt’leri ile çok can yakabilirler, ancak kullanmayı bilmek gerekir.Dikkat: Asla ama asla sizi gören uzaktan da olsa gören bir düşmanın önünde shadowmelt yapmayın genelde sizi bulacaktır.

5)Mage zordur ancak akıl herşeyden üstündür 
Bu çok zordur ancak Genelde Mage’lere karşı yapabileceğiniz bir şey, bir Yaratığı Aggro yaparak onun Area Effectli bir büyü yapmasını sağlamaktır.Böylece yaratık ona doğru koşacak ve büyük ihtimalle mage ona yönelecektir.Bu sırada heal veya duruma göre stun yapıcı bir hareketle mage’yi öldürme şansınız vardır.

6)Contested ve Enemy Area’larda Mümkünse Buff’lu dolaşın:

Buff’ları çoğu insan önemsemez ancak Instance gibi önemli yerlerde olsun veya PvP’lerde her sınıfa gerekli bir şeydir Bufflar.Bufflarla Warrior’ların Health’ı 15000 seviyesine kadar getirilebilmiş durumda.Bu güçü küçümsemeyin.

7)Fear ve Polymorph 
Fear ve Polymorph WoW’da en uyuz edici şeylerdir.Hayır anlamıyorum, niye bir Koyun? ya da Fear atılan adam gerçekte ne görürde öyle kaçar?

Bunları demekten çok DPS(damage per second) veren bir yetenek veya büyüyü o size bunu atmadan kullanın.(Örneğin Rend veya Rouge Poisonları) böylece Fear veya Polymorph etkisindeyken çok canlar yakabilirsiniz.

8)Chat Kanallarııı!
Bunu size daha önce de söyledim ama her zaman düşman kesmeye istekli her zaman adam bulacaksınız.Yardım istemekten çekinmeyin.Özellikle Ganking’e kurbansanız bunlar çok işe yarar.

9)Spirit ve Res Hunterlere karşı:
Size daha önce de demiştim, bulunduğunuz alanı iyi bilin diye.Mezarlıkların yerini de bilin.Eğer bir Mezarlıkta kamp varsa bir diğerinden Res olabilirsiniz.Her zaman Yardım isteyebilirsiniz.

10)Son çare: Spirit Healer
Spirit Healer her zaman son seçenek olsun.Birinci kez öldüğünüzde direk Res olmak hiç bir mantık içermez, sonra parasızlıktan yakınırsınız.Hele hele Benim gibi bir Warrior olup hali hazırda Repair için dev ücretler ödüyorsanız(ki Warrior’un skilleri de diğer sınıflara göre epey bir para) bunu her zaman son çare olarak düşünün.Parasızlık kötü şey.

Diğer açıdan Res olmanın bir dezavantajı da, Cephe ardında kalmanızdır.Ki bu da kötü birşeydir.

Son

Oyunlarda benim için unutulmaması gereken tek bir şey var.Oyunlar kesinlike eğlence amaçlıdır.Hiçbir şeyi hırs yapmayın.World of Warcraft gibi her an insanlarla muhatap olduğunuz yerlerde, her şey olabileceğini unutmayın.Bir insan ganking yapabilir, bu her an başınıza gelebilir ancak her zaman yardım için haykırabilirsiniz.Bunu unutmayın, ve oyun içinde oyun dinamikleri lehinize çevirmek için herşeyi yapın.

Mehmet G.
13 Mayıs 2015 14:46

Muhakkak Okuyun Arkadaşlar :)