alexa
World of Warcraft
World Of Warcraft, Warcraft 3 ' ün devamı olarak Blizzard ' ın yaptığı online olarak oynanan MMORPG oyundur. WoW olarak da bilinir. En ucuz Wow Gold satın almak veya satış yapmak için doğru yerdesiniz. WoW Battlechest cd key satin alarak oyuna baslayabilir, Warlords of Draenor ve Legion ile upgrade edebilir, Prepaid yani Game Time alarak oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.
406
Instance (zindan) grupları için rehber
İsimsiz Üye
13 Şubat 2015 00:02
Genel bakış
Birçok iyi grup(party/raid) ve bir o kadarda kötü grup ile bitirebildiğim/bitiremediğim zindanlar oldu. Deneyimli biri olarak tüm sınıflar ile tüm levellerde yaşadığım sorunların başında ise oyuncuların grup içinde fonksiyonlarını bilmemeleri geliyor. Yeni oyuncular (çömezler) zindan grubuna girdiklerinde, zindan dışında normal şekilde hızlıca mob kesen bir grupta olduklarını sanıyorlar. Bu tip oyuncuların bu inancı kendilerine ve eğer grubunda iseniz size gereksiz zaman kaybından ve kaçınılmaz ölümden başka bir şey getirmez

Deneyimli bir zindan grubu ile çömez bir grubun arasındaki fark gece ile gündüz gibidir Bunu ancak yaşayan bilir. Deneyimli bir grup hedefine düzgün, hızlı, minimum zaman kaybı ve minimum zarar (ölüm ) ile ulaşır. Tam tersi olarak çömez bir grup ise çabucak hüsrana uğrar ve grupta kaos yaşanır. Yine de kötü bir grup biraz efor sarf ederek, herkesin istekli olup odaklanması şartıyla hızlıca gelişerek iyi bir grup olabilir.

Uzmanlaşmış grupların hepsi aynı özelliklere sahiptir. Bu özellikler şunlardır:
-Takım çalışması
-Sabır
-Konsantre
-Gruptakilerin rollerini bilmesi


Genel Düşünce

İyi bir grup koordinasyonu aggro yönetimine bağlıdır. Main Tank (MT) aggroyu tutar, heal yapanlar sadece main tankı heallerler ve grubun geri kalanı mobları öldürmeye odaklanır. Burada assist devreye giriyor işin özü bu yani. (ipucu: en basitinden maintankı seçip ve “f” tuşuna bastığınızda main tankın hedefine yönelebilirsiniz)

Pull (mob çekmek )
Pull savaşın 1. aşamasıdır. Grupta 1 kişi puller olarak görevlendirilebilir. 1 mob grubunun tamamının aggrosu alınmadan çekilmeye çalışılır, en zayıf mobdan en güçlüye doğru. Çömez oyuncuların pull yaparken yaptıkları en bilindik hatalar:
-Grupta 1 puller belirleyememek
-Çok oyuncunun birden fazla mob çekmesi
-Mob grubunun tam ortasından mob çekmek
-Rogue sap yapmadan pull yapmak (Grubunuz “combat’a” girdiğinde rogue sap yapamaz)

Mobların teker teker çekilemeyeceği durumlarda söz konusudur. Pull yapmak bu durumda çok karmaşık bir hal alır. İşte burda grubun “kalabalık kontrolü” yeteneği ön plana çıkar. Grubun pull yapmakla görevli elemanı bu noktada grubun yeteneklerini ve nerde neyin kullanılacağını çok iyi bilmelidir. Bu kontrol mekanizmasında en bilindik şey ise mage’lerin “polymorph” yani koyun yapma büyüsüdür. Tabi koyun yapmadan önce yapılması gereken şeylerde var. Bunları aşağıda belirtilecek.

Grup pull yapmadan önce “kalabalık kontrolü”nün nasıl yapılacağını, hangi yeteneklerin kullanılacağını bilmelidir. Grup lideri hedeflerin birbirinden kolay ayırt edilebilmesi için her mob’a bir işaret verebilir (kafasının üstünde belirir, genelde kuru kafa ilk hedeftir). Bu çok kullanışlı ve kesinlikle gerekli bir şeydir. Hedefler kolayca anlaşılır ve seçilebilir.

Maksimum grup güvenliği için grup moblardan ve pullerdan uzakta bekler. Puller mobları çeker. Eğer pull kötü ise sadece puller ölür, gruba zarar gelmez. Pull iyi olduysa puller koşarak gruba gelebilir.

Eğer grupta hunter var ise Perfect Zone of Ultimate Safety taktiği uygulanabilir. Doğru uygulandığı taktirde %100 kötü pulldan korur. (Bazen hunter düşebilir )

Aggro yapısı
Pull yapıldıktan sonra kesinlikle tüm gücünüzle saldırmayın. Tankınızın sağlam aggro topladığından emin olun. Genel metod tankınızın mob üzerinde 3/4 Sunders yapmasını bekleyip saldırıya geçmektir. Her bir “sunder” tankınıza ekstra aggro kazandırır. Mob üzerinde sunderleri takip edin, 3/4 sunderi gördüğünüzde az bekleyip saldırı yapın. Ateş etmeyin, backstab (rogue) yapmayın ve heallemeyi denemeyin. Tank harici herkes “kalabalık kontrolü”ne yardımcı olsun, buna odaklanın (Koyun yapma, kilitleme (priest), sap, blind vb. – fear kullanmayın tabiki ). Yalnız tüm bunları yaparken plan’a göre hareket edin.

Priest, pull yapıldığında erkenden “holy nova” skillini kullanabilir. Holy nova priest e yakın moblara hasar verdiği gibi aynı zamanda grup arkadaşlarınıza az da olsa heal verir. Holy nova aggro kazandırmaz (0 aggro) Yalnız priestin dikkat etmesi gereken şey ise koyun yapılmış, sap lanmış ve bu şekilde benzeri durumlarda olan moblara zarar vermemesidir.

Savaş
Zindan içinde savaşmak kusursuz ve kontrollü olmalı. Çömez oyuncuların zindanda sık sık solo yapıyorum hissinde savaştıkları görülür Bölünüp, birebir kapışmaya kalkışırlar. Bu grubun ortak hedeften sapmasına ve genel olarak toplu yatışa (wipe )götürür. Zindanlar solo yapmak için imkansız hale getirilmişlerdir, o yüzden grup olara tek vücud hareket etmelisiniz.

Çömezlerin savaş anında sık sık yaptıkları hatalar:
-Dağınıklık ile fazladan mob çekmek
-Assist yapamamak
-Healer dan yada sağlam hasar veren casterlardan aggro yu alamamak.
-Mob grubunun tamamını çekmek
-Takım olarak hareket edememek.
-“Kalabalık Kontrol” sistemini bozmak (koyun’a, sap’a, hunter tuzagindaki moba zarar vermek gibi)
-Savaş esnasında “loot” yapmak. Bu grub için tehlikeli olup, mutlaka birilerinin dikkatini dağıtacaktır.

Savaş bitimi
Önemli görünmeyebilir, fakat çömez ile prof. u en çabuk ayırt edebileceğiniz anlardır. Savaş bitiminde nasıl hareket edilmesi gerektiği bilinmelidir. Herşeyden önce bir grup lideriniz olmalı ve o lider savaş sonu grubu bir arada tutmalı. Genelde Tank heallenir - fullenir, lakin healerınızın ve diğer casterların manasının dolmasını beklemek zorundasınız. Ayrıca gördüğünüz quest itemini, tıklanabilecek herhangi birşeyi vb. herkes hazır olmadan açmayın. Şunu unutmayın ki grup birbirinden ayrıldımı yatış (wipe) kaçınılmaz olacaktır.

Çömez oyuncuların savaş bitiminde yaptıkları genel hatalar:
-Mana dolduran casterları umursamamak
-Gruptan ayrılmak, kaybolmak ve mobları çekmek
-Quest gerekliliklerini yerine getiren grup arkadaşlarını beklememek

Eğer soracağınız birşey varsa da bu anda sorun. Loot hakkında vs.


Şimdi Grup dinamiklerinin önemli yanlarını gözden geçirelim


-Rolünüzü bilin
MMOPRG tarzı oyunlarda en sık karşımıza çıkan sorunlardan birisi oyuncuların kendilerini eşsiz görmeleridir. Bu tek veya 2 kişi birlikte oynarken sorun değildir, lakin yüksek levelli gruplarda ve/veya zindanlarda çok büyük engel/problem olacaktır. Fight Club filminde Tyler Durden’in meşhur sözünü hatırlayabiliriz; “Sen güzel yada eşsiz bir kartanesi değilsin” Birçok oyuncu huysuzluk çıkartır; “kendi bildiğim gibi oynacağım”. İyi hoş fakat bu rehber o tarz düşüncede olanlar için hazırlanmadı Bu rehber grup deneyiminizi geliştirmek için hazırlandı, egonuzu okşamak için değil! Eğer grup içinde rolünüzü yerine getirmeyi reddediyorsanız, gruba engelden başka birşey olamassınız.

Deneyimli grup oyuncularına grup içinde nefret ettikleri oyuncu tipini soracak olursanız, alacağınız cevap %99 ; “Kendini rogue zanneden tanklar ve/veya kendini mage zanneden priestler” diyeceklerdir. Birde gerçek şu ki en kolay rol DPS (hasar vericiler), herhangi birinin üzerinde aggro takip etmek zorunda değilsiniz yada onları hayatta tutmak sizin işiniz değildir. Grup dinamiğinde her oyuncu diğerlerinin ne yapacağı hususunda beklenti içindedir. Yani gözünüz açık olmalı (tetikte olmalısınız), grubu ne yapıyor takipte olmalısınız, yoksa yatış(wipe) ve hemen ardından grup içi kaos kaçınılmaz!

Hazır bu konudayken gruptaki rolleri şöyle bir gözden geçirelim
-Lider (Strateji belirleyen)
-Puller (Çekicimiz )
-Kabalık kontrolcüleri (Sap yapan bir rogue, koyun yapan bir mage vb.)
-Healer
-Tank (Paladinden asla main tank olmaz ha en azından wow’da böyle)
-Assist yapan (destek yapan)
-Keşifçi
-Hasar vericiler (topçu birliği )

HERŞEY TERS GİTTİĞİNDE...

Adam olmayacak kişilikler
Aslında bu rehber belli olarak gerçek bir takım olma yolundaki gruplara ve henüz raid yapmamış guildler/oyuncular için hazırlanmış sayılır. Eger gerçekten iyi bir gruptaysanız, herşey kusursuz işliyorsa okumanıza gerek yok denilebilir Eğer grubunuz iyi işlemiyor, ilerlemiyorsa ve toparlanması gerekiyorsa tam size göre bu rehber...

Adam olmaz dediğimiz kişiliklerden en basitlerinden bahsedelim (Grubu kesin parçalarlar )

Rastgele aggro çeken kişi (örnek; www.youtube.com girin ve “Leeroy“ diye arayın )
Bu eleman gruptan ayrılarak sağa sola koşuşturur ve her yönden tüm mobları çekip size getirir. Bazen bundan zevkte alırlar “Pozisyon alın geliyorlar!“ 2 veya 3 grup minimum çekerler, nöbetçi gezenler hariç tabiki (Patrol)

Aile teçhizatçısı
Bu elemanımız ise moblardan düşecek olan en dandik item için bile sızlanır, ister. Mutlaka o iteme ihtiyacı olan kardeşi vb. vardır... Akraba vb. bahane etmek aç gözlü tiplerin en büyük numarasıdır. (Bazen açık arttırmada lvl 1 oyuncuların epic item sattıklarını bile görürsünüz, genelde bu elemanlar işte bahsettiğimiz)

Rambo
Rambo tipinin dayanılmaz bir mob kesme dürtüsü vardır. Kendilerinde Allah vergisi bir güç olduğuna inanırlar. Bir mob kesildimi hemen diğerini bulmaya giderler, grubun diğer üyeleri ne durumda düşünmezler. Grupta bu tip varsa yatış gene kaçınılmaz olur. Birde “Nerde bana heal???“ demezlermi...

Gizli Ajan
Zindan içinde sürekli “brb” derler. Be right back = hemen döneceğim. Ve her dönüşünde grubu uyarmadan mob lara dalmaya başlarlar. Boss lardan düşen itemlerede (BOP) need çekerler fıttırırsınız.


Yalnız Kurt

Bu arkadaş ise siz zindanda onu beklerken hala uzaklarda size gelmektedir. “Hemen geliyorum pardon vs. Ups biri beni kesti vs.“

Yarışçı
Bu oyuncu tipi siz ne olduğunu anlamadan (/roll yazamadan) sandıklarda bitiverirler. Sandık, quest itemleri, zindanda gördükleri herhangi bir parlak nesne vb. Tabi ki mobları çekerler istemeden de olsa, sonrası malum toplu yatış.

Burnu havada tip (Jackass derler )
Herşeyden şikayet eder. Sıklıkla; warriordur, cloth (kumaş) malzemeler için zar atan mage’e kızıp şikayetçi olur, eğer eleman rogue ise öldüğü zaman warlock’a kendisini diriltmediği için kızar vb.

Bildiğiniz Disenchanter
Büyülü her item için gruba yalvarır, çünki onu disenchant yapacaktır. Gruptakilerin de paraya ihtiyacı olduğunu düşünmez. Ve herşeye gereksiz yerde need...

Açgözlü Toplayıcı

Herşeye need der birde yazar ortaya “Bana lazım bu ok?” Bu grubu çok çok rahatsız eder. Ve aldığı itemleri instance tan sonra ah de yüksek fiyattan satışta görürsünüz. Hemen uzaklaştırın gruptan. Tanıdıklarınızı da uyarın

Noob (kibarca çömez)
Sınıfını, ne yapması gerektiğini bilmeyen, Sürekli aggro çeken, 5 dakikada bir afk olan ve kullanamayacağı (BOP) itemlere need diyen oyuncu.

Ninja
Tüm itemler onun olmalıdır Herkesin zar atmasını beklerler ona göre herkes pass geçerse “greed” , greed derler se need derler. Sandıklar vb. herşey onundur, saldırır Anında tekmeyi basıp ve rezil edebilirsiniz heryerde.

..... işte böyle elemanların olduğu gruba düşerseniz en basitinden gruptan çıkın. Yeni parti bulamayacaksanız grup lideri ile konuşun. Grup lideri siz iseniz hemen gruptan atın ve yeni eleman bulun. Eğer onlar lider ise gruptan çıkın

Sakin olmak
Ölmek üzeresiniz... Azıcık bir healınız kalmış, size sağlam bir canavar iyi zarar veriyor yada üzerinizde 10 saniye sonra sonra gerçekleşecek bir lanet (curse) var, saniyeler içinde ölecek gibisiniz, ne yapacaksınız???

KOŞMAYIN! Koşmak asla kurtarmaz. Kaçamazsınız, moblar sizi zindan girişine kadar kovalarlar (daha kötüsü eğer tüm grup yatarsa ve siz mobları çekerek zindan kapısından kaçarak çıkmışsanız moblar zindan girişinden ayrılmaz ve size güzel bir karşılama yaparlar Genelde zindan yeniden başlatılır (instance reset) ). Size karşı olan saldırıdan bir yere kaçarak kurtulamazsınız, tabi doğal olarak kaçtığınızda kimse size yardım edemez. Kaçtığınızda tank size saldıran mobları kendisine çekemez. Belki de daha çok mob çekerek grubu perişan edersiniz. Kaçmak asla çözüm değil! Bunu aklınıza kazıyın. Reincarnation veya soulstone varsa mobların biraz uzağında can vermek akıllıca olacaktır. Tekrar dirildiğinizde grubu rahat diriltebilmeniz için tabiki...

Grubunuz kötü durumda olduğunuzun farkında olmayabilir, çok basit “YARDIM!” yazıverin. Mutlaka biri görecektir. Ya hemen tank gelir sizi kurtarır yada priest size shield (kalkan) yapar.

Ölmeniz kaçınılmaz ise temiz görülebilecek bir yerde bulunun. Böylece sizi kolay bulup diriltebilirler.

Öldüğünüzde hemen mezar’a yönelmeyin (Release seçeneği çıkar, hemen basmayın yani). Öldüğünüz yerde beklerseniz düşen lootlardan alabilirsiniz. İsminiz hala başınızın üzerinde yazılı olacaktır ve haritada görünür olursunuz. Böylece diriltecek grup arkadaşınız sizi kolaycana bulabilir.

Herzaman healing potion (sağlık iksiri) yanınızda bulundurun. Zindan içinde iken biterse gruba sorun, acil durum için en az 1 adet verecektir birisi.

Yatıştan (wipe) kurtulmak
Grubunuza büyük bir sürü geliyor, yatış kesin. Peki ne yapacaksınız? Burda grup olayı gene ön plana çıkıyor. Çok çabucak karar vermelisiniz, verecebileceğiniz tek karar hangi diriltici yi kurtarabiliriz olmalı bence.

Birincisi, Grup lideri yatışın kaçınılmaz olduğuna karar verir ise bunu gruba mutlaka duyurur. Grup bu haber ile huzurlu bir şekilde kurtarma modunda işlemlere başlar

Kurtarılacaklar ; priest, druid, paladin, shaman (Soulstone veya Reincarnation destekli +Paladinlerin Divine intervene) ve + olarak engineer olan bir rogue(vanish yeteneği), hunter(feign death) veya mage(ice wall) kendini kurtarıp jumper cables kullanabilir (tabi kısmetiniz varsa dirilditebilirsiniz)

ALINTIDIR
Sergen B.
20 Şubat 2015 10:29
Tek Kelimeyle Harika Anlatmışsın