alexa
XCOM: Enemy Unknown Soldier DLC Paketi
XCOM: Enemy Unknown size XCOM ismindeki gizli askeri organizasyonun kontrolünü verecek. XCOM komutanı rolünde kaynakları yönetecek, teknoloji geliştirecek, savaş taktikleri ve bireysel birim taktikleri hazırlayarak korkutucu bir uzaylı istilasına karşı dünyayı savunacaksınız. XCOM Enemy Unknown Soldier DLC satın alma işleminizden sonra steam cd key olarak teslim edilmektedir.
199
Nedir bu XCOM ( İnceleme )
Ekin G.
2 Mart 2015 01:17
X-Com aslında Extra-Terrestrial Combat (E.T. değil, lütfen) yani dünya dışı varlıklarla çatışma prensibi üzerine kurulmuş bir organizasyondur, yakın diye tabir edebileceğimiz bir gelecekte geçen oyunumuzda dünyada ufo görmeler, uzaylı kontakları ve adam kaçırma olayları artmıştır, bununla baş etmek için öncelikle kendi başlarına bir şeyler yapmaya çalışan ülkeler, başarısız olduklarında ortak bir proje üzerinde fikir birliğine varmışlardır. X-Com projesi olarak adlandırılan bu projede bizim rolümüz projenin komutanı olarak operasyonları düzenlemek uzaylıların hareketlerinin amacını öğrenmek, onları engellemek ve projenin ve üssün gelişimini sağlarken ödeneklerin kesilmemesini sağlamaktır.
Oyunun hikayesi sıradan ve çabuk unutulacak şekilde olsa da içindeki ufak detaylar, analizler,araştırma notları gibi detaylarla sizi içine çekecektir. "Tamam ama nasıl oynanır bu?" sorusunu mutlaka soruyorsunuzdur; X-Com sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Oyunu iki parçaya bölerek inceleyebiliriz, üs yönetimi ve savaş ekranı.

Savaş

Savaş ekranında biz aktif olarak savaşta bulunmuyor onun yerine sahaya askerleri gönderirken, komutan rolünü üstlenerek onlara emirler veriyoruz. Basitçe savaş ekranının işleyişine göz atmak gerekirse temel olarak 4 çeşit verilecek emir bulunur; hareket, koşmak, ateş, overwatch. Hareket eden birim sniper değilse ateş edebilir, koşan birimler özel yetenekleri yoksa ateş edemez. Overwatch ise size düşmanın sırasında onlara ateş edebilmenizi sağlar. Savaş ekranında en önemli şeylerden biri de siper almaktır, siper almayı ustaca kullanmazsanız kısa zamanda çeştili düşmanlar tarafından parçalanabilirsiniz. 
Elinizdeki askerlere gözünüz gibi bakın çünkü askerler savaştıkça seviye atlıyor ve çok önemli pozisyonlara geliyorlar ve inanın çok kolay ölüyorlar. X-Com bu bakımdan çok acımasız bir oyun, en sevdiğiniz yüzbaşınızı kaybettiğinizde görevin ardından büyük bir acıyla ayrılabilirsiniz.
Oyunda kullanabileceğimiz asker çeşitleri, assault, heavy, sniper ve support'tur. Doğru takımı kurmak oyun açısından kritik, başta 4 kişi ile başlarken upgradeler ile bu sayı 6'ya çıkabililir. Bunlara göz atarsak;

Assault birimi; takımın bel kemiğidir, menzilde de çatışır tüfeği ile shotgunla yakına da girebilir, el bombalarıyla düşmanı önemli pozisyonlardan da temizleyebilir ve ateşi çekerler. Bunlardan en az 2 tane her takıma lazım.
Heavy; bu arkadaşımızın ana silahı makinalı tüfektir, güçlü bir silah olsa da accuracy genel olarak rezalettir ama bu arkadaşın bize sağladığı belki de en güzel şey roket atarıdır, görev başı bir kere kullanılabilen bu silah gayet güçlü ve upgradelerle tam bir canavara dönüşebilir, her takıma biri şart.

Sniper; bu asker olmazsa olmazdır, hareket edince silahını sıkamaması gayet sinir etse de, squad sight upgrade'i ile çok uzun mesafelerden düşmanlara çok kritik zararlar verebilir. Geliştirildiğinde büyük düşmanlara karşı en büyük silahınız olacaktır.

Support; bu askerlerin önemi taşıyacakları medi-kitlerdedir, savaş sırasında çok fazla yara alındığı ve hatta bazen ölmeye yakın şekilde yere düştüğünüz hallerde yaranıza yoğurt sürebilecek arkadaşlar bunlardır, en kısa zamanda medi-kit geliştirmesi yaparak yoğurt sayınız savaş başı 3'e çıkarılmalıdır.

Askerlerimizin güzel bir tarafı da çeşitli şekillerde geniş bir customize seçeneğinin sunulmasıyla değiştirilebilmeleridir. İsimlerinden başlayarak yüzleri, saçları, zırhları, zırh desenleri ve renkleri için geniş bir özelleştirme seçeneği sunulması gayet eğlenceli olmuş, çinli ve pala bıyıklı mahmut abiden, street fighter temalı karakterlere kadar geniş bir yelpazede karakter yaratabilirsiniz.

Düşmanlarımıza baktığımızda bu uzaylı mahlukatlar ilk başta gayet zayıf türlerle gelirken sonraları sinir edecek ölçüde zor birimlerle saldırıyorlar. E.T. nin gri versiyonuna benzeyen sectoidler ve G-man benzeri Thin Man'ler bir veya iki atışta rahatlıkla ölürken zerge benzeyen arkadaşlar ve uzaylıların muttonları kan kusturacaktır. Gülüp geçilen minik uzaylılar bile sizi bir iki atışta öldürebildikleri için oyunu hafife alarak oynamamak gerekir.
X-Com kesinlikle her hareketinizi o hareketten sonraki olacakları planlayarak, tahmin ederek uzun süre düşünerek hamlenizi yapacağınız bir oyun ve hata affetmiyor.
Gökhan Ç.
17 Haziran 2016 23:17

Oyun birçok oyundan farklı olduğu için incelemeyi okumakta fayda var. Teşekkürler.